Jakie będą obchody Jubileuszu 2025 r. w diecezji legnickiej?
12 grudnia 2024 | 06:24 | ksww | Legnica Ⓒ Ⓟ
W Domu Słowa w Legnicy odbyła się konferencja prasowa dotycząca wydarzeń planowanych w diecezji legnickiej związanych z obchodami Jubileuszu 2025.
Biskup legnicki Andrzej Siemieniewski zapoznał dziennikarzy mediów lokalnych i katolickich ze znaczeniem słowa „jubileusz”, które sięga czasów biblijnych. To nazwa roku łaski, okazja do odnowy relacji między człowiekiem a Bogiem oraz między ludźmi. – To będzie czas doświadczenia szczególnej łaski i miłosierdzia Pana – podkreślił. Przypomniał też, że jubileusze były obchodzone co 100 lat, następnie co 50, a obecnie co 25 lat.
Zwrócił uwagę na fakt, że świat znajduje się w obliczu wielu zagrożeń, ludzie w wielu zakątkach pozbawieni są nadziei. – Dlatego papież Franciszek w tej sytuacji zaprasza do udziału w Jubileuszu. Wyraził to w bulli Spes non confundit – nadzieja zawieść nie może. Przypomina nam o tym również hasło tego roku – Pielgrzymi nadziei. Ojciec Święty podkreśla, że ma to być budowanie na fundamencie Biblii i Tradycji. – Każdy z nas jest pielgrzymem, wędrujemy przez życie, ale nie błąkamy się, mamy cel, a jest z nim spotkanie z Bogiem. Dlatego jesteśmy pielgrzymami nadziei. Papież przypomina też, że ten rok ma odbijać się echem w diecezjach. Stąd płynie zaproszenie do wszystkich do udziału w zaplanowanych wydarzeniach – powiedział. Pierwszym z nich będzie inauguracja roku Jubileuszu, która będzie miała miejsce 29 grudnia, w niedzielę św. Rodziny, w Legnicy. Odbędzie się uroczyste przejście z kościoła św. Jana Chrzciciela do legnickiej Katedry. Ważnym momentem będzie przejście przez drzwi święte, a następnie wspólna modlitwa inaugurująca ten czas.
Bp Siemieniewski poinformował o wyznaczeniu siedmiu kościołów jubileuszowych oraz dróg jubileuszowych, które będą drogami pielgrzymek parafialnych i w ramach dekanatów.
Biskup pomocniczy Piotr Wawrzynek omówił wydarzenia, jakie zaplanowano w diecezji legnickiej w tym czasie. – Wydarzenia planowane są czterostopniowo. Te, które będą miały miejsce w Rzymie, następnie w diecezjach, dekanatach i poszczególnych parafiach – zauważył.
– Głównymi wydarzeniami, obok inauguracji, będą: wielkopostne czuwanie 24 godziny dla Pana, jubileusz rodzin, dzieci i dziadków w maju, w Lubinie; jubileusz młodzieży w czerwcu, w Bolesławcu; jubileusz duchowieństwa zaplanowany na czerwiec w Zgorzelcu; jubileusz nauczycieli, wychowawców i katechetów, który odbędzie się w sierpniu w katedrze; jubileusz Caritas, wolontariatu i osób niepełnosprawnych przewidziany we wrześniu w Krzeszowie; jubileusz służby zdrowia w legnickim polu w październiku oraz jubileusz ubogich, który odbędzie się w listopadzie w Jeleniej Górze – powiedział bp Piotr.
Poinformował też , że wiele parafii oraz wspólnot formacyjnych planuje pielgrzymki jubileuszowe do Rzymu, gdzie wezmą udział w wydarzeniach centralnych.
Konferencja prasowa była też okazją do podsumowania pomocy, jakiej legnicka Caritas udzieliła i nadal udziela osobom poszkodowanym przez powódź. Dyrektor legnickiej Caritas ks. Robert Serafin podkreślił zaangażowanie wielu instytucji, samorządów a także wspólnot i osób indywidualnych, które ofiarowały pomoc.
– W czasie powodzi i tuż po niej przekazywaliśmy niezliczone ilości najbardziej potrzebnych rzeczy: woda, żywność, chemia gospodarcza. Koordynowaliśmy pomoc, która płynęła zarówno z Caritas Polska, jak i z innych stron. Gromadziliśmy także rzeczy niezbędne do usuwania skutków powodzi i przekazywaliśmy tam, gdzie była najbardziej potrzebna – mówił.
Warto podkreślić, że legnicka Caritas przekazuje karty dla powodzian, dzięki którym osoby poszkodowane będą mogły zrobić zakupy. – Takich kart mamy około 400, a każda z nich na kwotę 6 tys. złotych. Karty te przekazujemy podczas spotkań przedświątecznych, jakie odbywają się w miejscowościach dotkniętych przez powódź – dodał.
Ponadto Caritas uczestniczy w programie Skrzydła, skierowanym do dzieci. Przygotowywane są paczki świąteczne dla dzieci, seniorów i ubogich. Caritas koordynuje także akcję „Tak, pomagam”, w którą zaangażowało się wiele parafii. – Z nowym rokiem ruszy kolejna edycja programu pomocy żywnościowej z Funduszy Europejskich. Ta formą pomocy zostanie objętych około 7 tysięcy osób – dodał ks. Serafin.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.