Jakie wyzwania czekają duszpasterstwo rodzin po pandemii?
12 czerwca 2021 | 14:36 | st (KAI) | Kalwaria Zebrzydowska Ⓒ Ⓟ
O wyzwaniach stojących przed duszpasterstwem rodziny po pandemii COVID-19 mówił na forum 389. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w Kalwarii Zebrzydowskiej sekretarz Rady ds. Rodziny KEP, ks. Przemysław Drąg. Zdał biskupom relację z odbywającego się w Rzymie w trybie online sympozjum, organizowanego przez Dykasterię ds. Świeckich, Rodziny i Życia, dotyczącego adhortacji apostolskiej Amoris laetitia.
Poświęcone jest ono analizie sytuacji rodziny po pandemii COVID-19. Ks. Drąg przytoczył słowa Ojca Świętego skierowane do uczestników tego forum, który wskazał, że rodzina jest kluczowym miejscem dochodzenia obecnie do pewnej normalności. Staje się ona miejscem uczenia się miłości, daje siłę, rodzina stająca się Kościołem domowym.
Rada ds. Rodziny KEP przedstawiła analizę sytuacji w Polsce, której wnioski są bardzo podobne: rodzina, która była blisko siebie, rodzina która się modliła – wytrwała w jedności. Przedstawiciele Polski zachęcili także do kontynuowania pewnych form pracy zdalnej, online. Okazuje się, że w wielu przypadkach bardzo dobrze się ona sprawdza, wielu ludzi młodych, zwłaszcza narzeczonych i także młodych małżeństw odkrywa sens w tych spotkaniach, czując się dobrze w atmosferze swojego domu częściej otwierają się na te spotkania, trwające dłużej. „Widzimy że sytuacja polskiej rodziny po pandemii nie jest zbyt dobra. To prawda, że wiele rodzin naprawdę zbliżyło się do siebie i żyje w miłości. Ale na podstawie doniesień naszych współpracowników wiemy, że wiele rodzin z tej pandemii wyszło bardzo osłabionych i bez takiej nadziei. Chcemy jednak do niech docierać ze słowem nadziei, otuchy, chcemy podjąć wzmożoną pracę formacyjną dla małżeństw, zwłaszcza dla młodych małżeństw, dla małżeństw które przeżywają swoje problemy finansowe, w kwestiach pracy, niepewności. Chcemy też zachęcać, aby parafia stawała się miejscem przyjaznym rodzinie, gdzie każdy będzie mógł się czuć dobrze, gdzie każdy znajdzie swoje miejsce. Pracy przed nami jeszcze bardzo dużo ale nie upadamy na duchu” – powiedział sekretarz Rady ds. Rodziny KEP.
Odnosząc się do doświadczeń, jakimi dla duszpasterstwa rodziny było przygotowanie katechez przedślubnych, ks. Drąg podkreślił, że praktycznie każda diecezja zorganizowała taki system szkoleń, spotkań, katechez na Youtubie. „Myślę, że poradziliśmy sobie z systemem katechez przedmałżeńskich w systemie online” – stwierdził sekretarz Rady ds. Rodziny KEP. Dodał, że widać natomiast, iż ludzie młodzi przeżywają pewne problemy emocjonalne, pytają co dalej?, jaka będzie ich sytuacja?, jaka będzie możliwość normalnego funkcjonowania w małżeństwie?
„Tutaj wkraczamy także poprzez katechezy online, dla młodych małżonków, zachęcając ich, aby odkrywali siebie w relacji do Pana Boga, do drugiego człowieka i wydaje mi się że wiele dobrego udało się osiągnąć” – powiedział ks. Drąg.
Pytany o porównanie pracy duszpasterstwa rodziny w Polsce, z wysiłkami w tej dziedzinie innych Kościołów, sekretarz Rady ds. Rodziny KEP zauważył, że wiele z inicjatyw i działań, podejmowanych przez inne kraje obecnie, były już wcześniej podejmowane w Polsce. Dlatego trzeba ciągle wracać do dzieła kardynała Karola Wojtyły, abp. Kazimierza Majdańskiego, pani dr Wandy Półtawskiej i wielu innych osób, którzy tworzyli duszpasterstwo rodzin. Ks. Drąg zauważył, że wiele z działań trzeba odświeżyć, ale praca tych osób sprawiła, że wyszliśmy z pandemii w nie najgorszym stanie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.