Jan Paweł II o znaczeniu paliusza w Kościele
30 czerwca 2004 | 17:47 | ml //mr Ⓒ Ⓟ
O wizycie patriarchy ekumenicznego Konstantynopola Bartłomieja I w Rzymie i o znaczeniu paliusza w Kościele, jako znaku więzi każdego arcybiskupa metropolity z papieżem, mówił Jan Paweł II w katechezie podczas audiencji ogólnej na placu św. Piotra w Watykanie.
Po wygłoszeniu nauki i streszczeniu jej w kilku językach, Papież pozdrowił pielgrzymów z różnych krajów, w tym ponad półtora tysiąca Polaków, odmówił z nimi Modlitwę Pańską i udzielił wszystkim błogosławieństwa apostolskiego.
Tym razem, najprawdopodobniej, aby nie przedłużać spotkania odbywającego się przy wyjątkowym upale, nie odczytano po polsku streszczenia papieskiej katechezy, które jednak Ojciec Święty wcześniej przygotował. Oto tekst tego podsumowania:
„Czcigodni Bracia w Biskupstwie, Drodzy Bracia i Siostry!
Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła uświetniła w tym roku obecność Jego Świątobliwości Patriarchy Ekumenicznego Bartłomieja I, upamiętniając 40-lecie historycznego spotkania Papieża Pawła VI i Patriarchy Ekumenicznego Atenagorasa w Jerozolimie.
Byli obecni także nowi Arcybiskupi Metropolici, którzy w tę uroczystość otrzymują szczególne insygnium-paliusz. Jest on przede wszystkim znakiem jedności z Biskupem Rzymu. Ten znak każdy papież nakłada podczas uroczystych celebracji, a metropolici w szczególnych okolicznościach. Przed wręczeniem paliusze są przechowywane przy Grobie św. Piotra.
Ten znak wyraża fundamentalną zasadę komunii, która ma charakter organiczny i hierarchiczny oraz przenika życie Kościoła w każdym aspekcie. Jej przejawem jest trwanie wiernych w jedności z Biskupem Rzymu, Głową Kolegium, Kolegium Biskupów i z własnym Biskupem.
Zapraszam was dzisiaj do modlitwy w intencji waszych Pasterzy i misji, jaką mają do spełnienia. Chrystus powtarza dzisiaj, jak niegdyś do Piotra: Wypłyń na głębię! Zaprasza, nas, by ufnie podjąć przygodę na morzu życia, ufając w stałą opiekę Maryi i we wstawiennictwo Świętych Apostołów Piotra i Pawła, którzy użyźnili swoją krwią początki Kościoła”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.