Jan Paweł II – Odnowiciel Mowy Polskiej – trwa konferencja w Poznaniu
02 czerwca 2009 | 14:24 | zas / maz Ⓒ Ⓟ
„Jan Paweł II – Odnowiciel Mowy Polskiej” – to tytuł ogólnopolskiej konferencji naukowo-artystycznej, która rozpoczęła się we wtorek w Poznaniu dla uczczenia 30. rocznicy pierwszej pielgrzymki Papieża do Polski.Prefekt watykańskiej Kongregacji Wychowania Katolickiego, kardynał Zenon Grocholewski napisał w telegramie, że „konferencja na temat krzewienia piękna mowy polskiej przez naszego Rodaka prezentuje jeden z wielu specyficznych aspektów bogactwa pontyfikatu Papieża Polaka”.
„Dlaczego Ojciec Święty do tak wielu ludzi w tak prosty i przekonujący sposób mówił? Dlatego, że ten język był językiem wywodzącym się z ludzi, czyli brał początek z ludzkich spraw i szedł ku Bogu” – stwierdził, otwierając konferencję, arcybiskup Stanisław Gądecki.
Metropolita poznański zwrócił przy tym uwagę, że „dzisiaj Benedykt XVI, w sposób bardzo precyzyjny i głęboki, wychodzi drogą odwrotną – to znaczy od Boga do ludzi i widać, że ten odbiór jest trudniejszy”.
„Mówimy o tym, że język religijny nie trafia do ludzi, ale być może trzeba się zastanowić nad tym, czy słuchacze starają się zrozumieć język, czy też mamy do czynienia z takim napływem rzeczywistości obrazowej, która kompletnie eliminuje myślenie?” – dodał abp Gądecki.
Zdaniem głównego organizatora konferencji, prof. Stanisława Mikołajczaka z Uniwersytetu Adama Mickiewicza, podczas pamiętnej pielgrzymki w 1979 roku „Jan Paweł II na zawsze odesłał do skansenu politycznego komunistyczną nowomowę”.
„W tamtym czasie dominowała nowomowa, która zacierała sensy, zmieniała słowa, oduczyła nas używania słów, które kształtują życie narodu. Nie mówiliśmy ojczyzna, bo dodawano nam socjalistyczna ojczyzna, nie mówiliśmy naród, bo się mówiło partia i naród” – tłumaczył profesor.
„Myśmy te słowa odrzucali, a Jan Paweł II pokazał nam ich pierwotne znaczenie. Zaczęliśmy w dyskursie publicznym używać słów, które od zawsze w Polsce istniały” – zaznaczył Mikołajczak.
Podczas dwudniowej konferencji referaty wygłosi ponad dwudziestu językoznawców, teologów i medioznawców. Jednym z prelegentów będzie długoletnia przyjaciółka Papieża, Wanda Półtawska – która będzie mówiła na temat „Karol Wojtyła, obrońca piękna i świętości”.
Prelekcjom towarzyszy recytacja tekstów literackich Karola Wojtyły i Jana Pawła II przez znanych polskich aktorów – m.in. przez Dorotę Segdę i Jerzego Zelnika. Odbywa się także pokaz filmów o polskim Papieżu oraz czynna jest wystawa prezentująca historię wszystkich pielgrzymek Ojca Świętego do Polski.
Pomysłodawcą konferencji – zorganizowanej przez Uniwersytet Adama Mickiewicza i Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk – jest twórca spotkań młodzieży na Polach Lednickich, dominikanin o. Jan Góra.
„Ojciec Święty w 1979 roku przywiózł nam w darze mowę i tą mową nas pozytywnie zaraził. My do dziś myślimy i mówimy Janem Pawłem II. Dlatego uważam, że powinniśmy nadać Papieżowi tytuł >>Odnowiciela Mowy Polskiej<<” – powiedział KAI o Góra.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.