Jan Paweł II potrafił z autorytetem przemawiać do narodów
25 października 2018 | 15:37 | mj / pz | Bydgoszcz Ⓒ Ⓟ
„Święty Jan Paweł II potrafił jako autorytet przemawiać do całych narodów, ponieważ sam żył miłością do swojego narodu polskiego” – napisał w swoim przesłaniu do uczestników międzynarodowego kongresu „Jeden świat – wiele kultur”, który odbywa się w murach Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej w Bydgoszczy, jezuita o. Federico Lombardi.
Przewodniczący fundacji watykańskiej „Joseph Ratzinger – Benedykt XVI” wyraził uznanie oraz wolę kontynuacji współpracy z bydgoską uczelnią, określając ją mianem ważnej inicjatywy kulturowej.
Ojciec Lombardi SJ zauważył, że temat tegorocznej konferencji jest bardzo istotny nie tylko dla „synów i córek wspaniałego narodu polskiego”, ale dla każdego Europejczyka i obywatela świata. – Nikt nie może nie doceniać ogromnego znaczenia Polski w naszej wspólnej historii – podkreślił, dodając, że z perspektywy Rzymu i Watykanu niemożliwe jest również nie pamiętać znaczenia wiary i Kościoła katolickiego w historii Polski.
Jezuita nawiązał do postaci św. Jana Pawła II, która – jak określił – jest dominująca w historii polskiej, europejskiej i światowej ostatniego wieku. – Dzięki niemu niezliczone osoby na wszystkich kontynentach poznały i pokochały Polskę – stwierdził.
Ojciec Lombardi SJ dodał, że przemawiając niedawno w czasie jednego ze spotkań z okazji 40. rocznicy wyboru Jana Pawła II na Stolicę Piotrową, wspominał ogromny autorytet moralny, który papież wypracował w ciągu lat nie tylko jako obrońca prawa i wolności, ale również jako „nauczyciel narodów”. – W szczególny sposób podczas pielgrzymek do krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Jan Paweł II kierował swoje przesłanie nie tyle do rządów, ale przede wszystkim do ludzi jako podmiotów żywej historii. W przemówieniach przywoływał wydarzenia z historii poszczególnych narodów, wielkich protagonistów narodowych, ukazując w ten sposób szczególne powołanie każdego z narodów w historii. Zachęcał, by podejmować wspólną odpowiedzialność w nowej sytuacji odzyskania wolności, by wnieść własne bogactwo i kreatywność w służbie rodziny narodów – mówił.
Według ojca Lombardiego SJ św. Jan Paweł II potrafił jako autorytet przemawiać do całych narodów, ponieważ sam żył miłością do swojego narodu polskiego. Wspierał w ten sposób zdrowy patriotyzm – tak różny od nacjonalizmu – który dobrze wpisywał się w szerszą perspektywę. – W swoim liście z okazji 50. rocznicy zakończenia II wojny światowej sformułował niejako nowe przykazanie: „Kochaj inny naród jak swój” – podkreślił.
Jezuita nawiązał również do postaci Benedykta XVI i jego pielgrzymki do Polski w 2006 roku. Jego zdaniem była ona swoistym hołdem dla św. Jana Pawła II. „Kiedy przed czterema laty, opuszczając ojczyznę po raz ostatni, żegnał się z wami mój umiłowany poprzednik Jan Paweł II, wezwał naród polski, by kierował się duchem miłosierdzia, bratniej solidarności, troską o wspólne dobro, i wyraził mocną nadzieję, że w ten sposób naród ten nie tylko znajdzie właściwe sobie miejsce w zjednoczonej Europie, ale wzbogaci swą tradycją ten kontynent i cały świat. Dziś, gdy wasza obecność w rodzinie państw Europy jest coraz bardziej ugruntowana, pragnę z całego serca powtórzyć te słowa nadziei” – mówił Benedykt XVI. – Wspominając ten duchowy testament skierowany do Polski przez dwóch wielkich papieży, którzy ją bardzo kochali, chciałbym życzyć, aby wasza konferencja w prawdzie i w bogactwie wystąpień dała znaczący wkład w rozwój myśli naukowej. By Polska zachowała na zawsze wielkość swojego powołania dla dobra wspólnego rodziny narodów – napisał o. Lombardi SJ.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.