Jan Paweł II wskazał Kościołowi drogę w trzecie tysiąclecie
19 maja 2020 | 12:40 | ts (KAI) / hsz | Wiedeń Ⓒ Ⓟ
Św. Jan Paweł II był papieżem, którego przesłanie wytyczyło drogę Kościołowi w trzecie tysiąclecie. Podkreślił to w kazaniu podczas Mszy św. w katedrze św. Szczepana w Wiedniu o. Maximilian Heim. Opat cystersów z Heiligenkreuz przewodniczył liturgii w 100. rocznicę urodzin papieża Wojtyły. Na ołtarzu wystawiono relikwie św. Jana Pawła II, które w maju 2019 r. ofiarował katedrze były drugi sekretarz papieża Polaka, a obecnie arcybiskup lwowski Mieczysław Mokrzycki.
Opat Heim na wstępie kazania przypomniał profetyczny wiersz Juliusza Słowackiego „Słowiański Papież” z 1848 roku: „Pośród niesnasek Pan Bóg uderza w ogromny dzwon. Dla słowiańskiego oto papieża otworzył tron…”. Zwrócił też uwagę na trzy stwierdzenia Jana Pawła II, które jednocześnie mogą stanowić program tego 26-letniego pontyfikatu: przede wszystkim są to słowa z pierwszego wystąpienia tuż po wyborze w 1978 roku, gdy Jan Paweł II zaapelował: „Nie lękajcie się., otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi i Jego zbawczej władzy! Otwórzcie granice państw, systemów ekonomicznych i politycznych, szerokie dziedziny kultury, cywilizacji, rozwoju!”. „Te słowa miały proroczą wartość, uznać je można za fundament koncepcji nowego ładu światowego”, powiedział kaznodzieja.
Jako „drugi filar” wymienił łacińskie słowa „Totus Tuus” (Cały Twój), które Karol Wojtyła umieścił w swoim herbie biskupim i papieskim. Wskazywały na głębokie zawierzenie Matce Bożej w życiu i posłudze Jana Pawła II.
O politycznej sile tego pontyfikatu świadczy – według opata austriackich cystersów – trzeci element, a mianowicie słowa wypowiedziane w czerwcu 1979 roku w Warszawie podczas pierwszej podróży do ojczyzny: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!” O. Heim podkreślił, że tymi słowami Jan Paweł II niewątpliwie przyczynił się do upadku „żelaznej kurtyny” i komunizmu. Te słowa stanowiły grunt do „politycznego trzęsienia ziemi”, jakie skutkowało przemianami w 1989 roku.
Koncelebransami Mszy św. byli wikariusz biskupi ks. Dariusz Schutzki oraz proboszcz wiedeńskiej katedry, ks. prałat Toni Faber. Na zakończenie Mszy św. o. Heim pobłogosławił wiernych relikwiami Jana Pawła II.
Ze względu na przepisy obowiązujące w czasie pandemii koronawirusa, planowana od dawna uroczysta jubileuszowa Msza św. była sprawowana w znacznie mniejszym gronie. Wprowadzone w ostatnich dniach złagodzenie przepisów pozwoliły na udział 300 osób. Obecni byli przedstawiciele Ambasady RP w Wiedniu z amb. Jolantą Różą Kozłowską, a także przedstawiciele dyplomatyczni z Chile, Chorwacji, Litwy, Łotwy, Słowacji oraz Czech.
Msza św. w jęz. niemieckim z modlitwami wiernych w kilku językach była transmitowana na żywo przez wiedeńskie Radio Klassik, które św. Janowi Pawłowi II poświęciło większość swoich audycji tego dnia, a także przez polskojęzyczne Radio Droga.
Papież Jan Paweł II trzykrotnie odwiedzał Wiedeń: w 1983, 1988 i 1998 roku. W katedrze św. Szczepana sprawował Mszę św. 12 września 1983 r. dla członków apostolstwa świeckich, a 23 czerwca 1988 nieszpory.
W czasie każdej z tych wizyt znajdował czas na osobistą modlitwę w katedrze św. Szczepana, w tamtejszej kaplicy św. Eligiusza, w której wystawiony jest Najświętszy Sakrament. U wejścia do tej kaplicy umieszczony jest pamiątkowy portret Jana Pawła II. Mimo iż nie opatrzono go żadnym podpisem, każdego dnia przed portretem płonie morze świec zapalanych przez przybywających do katedry wiernych z całego świata.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.