Janów Lubelski: uroczystości 25. rocznicy koronacji Matki Bożej Łaskawej – Różańcowej
08 września 2010 | 19:41 | apis/ms Ⓒ Ⓟ
Ponad 5 tys. wiernych uczestniczyło 8 września w uroczystości 25. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Łaskawej – Różańcowej w Janowie Lubelskim. Jubileuszowej Eucharystii przewodniczył emerytowany metropolita lubelski abp Bolesław Pylak.
W homilii biskup pomocniczy diecezji sandomierskiej Edward Frankowski podziękował głównemu celebransowi za doprowadzenie ćwierć wieku temu do koronacji cudownego wizerunku Matki Bożej Łaskawej – Różańcowej. "Dzięki temu sanktuarium ten lud jest taki pobożny, taki ciepły, serdeczny, a przy tym z głęboka wiarą, szacunkiem do Kościoła i kapłanów. Twoja duszpasterska praca do dzisiaj wydaje te wspaniałe owoce” – dodał biskup.
Eucharystię jubileuszową poprzedził barwny korowód dożynkowy. Na uroczystości do sanktuarium janowskiego przybyły liczne piesze grupy pielgrzymów z Biłgoraja, Goraja, Frampola i innych parafii, którzy przynieśli ze sobą wieńce dożynkowe.
Uroczystościom rocznicowym towarzyszą w sanktuarium wystawy: maryjna i ukazująca pamiątki po koronacji.
W ramach jubileuszu organizowane są Dni Kultury Chrześcijańskiej w Janowie Lubelskim pod hasłem „Bądźmy świadkami miłości” oraz XIII Spotkania Młodych Diecezji Sandomierskiej, które obędą się w dniach 17-19 września.
Początek szczególnego kultu Matki Bożej w Janowie Lubelskim sięga pierwszej połowy XVII wieku, kiedy to doszło do pierwszych objawień Matki Bożej i uzyskanych tu łask i uzdrowień. Wszelkie łaski uznane za nadprzyrodzone zawarte są w księdze cudów i łask spisywanej przez dominikanów przez 141 lat.
Obraz Matki Bożej Łaskawej – Różańcowej został uznany przez komisję duchownych za cudowny, a orzeczenie tej komisji potwierdził biskup i oficjał lubelski Stanisław Raymud Jezierski 8 grudnia 1762 roku. Wizerunek janowski wpisany został na listę cudownych obrazów w Polsce.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.