Beatyfikacja Jana Pawła II – 1 maja

st (KAI) / ms, 2011-01-14

Benedykt XVI promulgował dekrety Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, w tym dotyczącego cudu przypisywanego wstawiennictwu Sługi Bożego Jana Pawła II. Jak poinformował rzecznik Stolicy Apostolskiej, ksiądz Federico Lombardi SJ, uroczystościom beatyfikacyjnym będzie przewodniczyć w Watykanie osobiście Benedykt XVI w Niedzielę Bożego Miłosierdzia, 1 maja br.

Dzisiaj o godz. 11 Benedykt XVI przyjął na audiencji prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, kard. Angelo Amato. Papież promulgował przygotowany przez tę dykasterię dekret o autentyczności cudownego uzdrowienia francuskiej zakonnicy, s. Marie-Simone Pierre Normand, przypisywanego wstawiennictwu Jana Pawła II. Chodzi o jej niewytłumaczalne z medycznego punktu widzenia nagłego ustąpienia objawów zaawansowanej choroby Parkinsona.

Beatyfikacja Jana Pawła II odbędzie się w Watykanie 1 maja br.

Oto kalendarium procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II:

Rok 2005

2 kwietnia – o godz. 21.37 „w czasie I Nieszporów święta Miłosierdzia Bożego” w swym pokoju w Watykanie zmarł Jan Paweł II. Jego odejściu do wieczności towarzyszą modlitewnie wielkie rzesze wiernych na Placu św. Piotra, a za pośrednictwem stacji telewizyjnych, obecnych tam i śledzących na bieżąco przebieg wydarzeń, również miliony ludzi na całym świecie.

Hołd zmarłemu przed jego trumną wystawioną w bazylice św. Piotra do czasu pogrzebu złożyło ponad 3 mln osób z całego świata, którzy stali często wiele godzin w ogromnej kolejce, by przez chwilę popatrzeć po raz ostatni na jego doczesne szczątki i pomodlić się za niego.

8 kwietnia – na Placu św. Piotra uroczysty pogrzeb Ojca Świętego pod przewodnictwem dziekana Kolegium Kardynalskiego kard. Josepha Ratzingera. Obecne są oficjalne delegacje 169 państw, w tym 69 głów państw (wśród nich 10 monarchów) i 17 szefów rządów oraz ponad 100 tys. osób, którym udało się dostać na Plac. Wśród wiernych widać transparenty z napisem „Santo subito”, czyli „Święty natychmiast” – w ten sposób ludzie dali wyraz swemu szacunkowi i miłości do zmarłego oraz przekonaniu, że swoim życiem zasłużył na wyniesienie na ołtarze.

9 maja – reskrypt (dokument) prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. José Saraivy Martinsa, informujący, że nowy papież Benedykt XVI zezwolił na odstąpienie od wymaganego przez przepisy kościelne okresu 5 lat od śmierci danej osoby i na rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II od zaraz. Oficjalne ogłoszenie tego dokumentu nastąpiło 13 maja podczas spotkania nowego papieża z duchowieństwem rzymskim w bazylice św. Jana na Lateranie, wywołując długotrwałą owację zgromadzonych.

18 maja, 85. urodziny Jana Pawła II – edykt kard. Camillo Ruiniego, wikariusza generalnego Jego Świątobliwości dla diecezji rzymskiej, który „zachęca wszystkich i poszczególnych wiernych, aby nas informowali bezpośrednio bądź przekazywali Trybunałowi Diecezjalnemu Wikariatu Rzymu (...) wszelkie informacje, które mogą zawierać jakiekolwiek elementy przemawiające na korzyść bądź przeciwko opinii świętości wspomnianego sługi Bożego”.

Dokument ten wisiał odtąd dwa miesiące na bramie Wikariatu Rzymu, a także Krakowskiej Kurii Metropolitalnej oraz został ogłoszony na łamach rzymskiego informatora diecezjalnego „Rivista Diocesana” i dzienników „Osservatore Romano” i „Avvenire”.

28 czerwca – oficjalne rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego w diecezji rzymskiej; postulatorem sprawy zostaje mianowany ks. Sławomir Oder (ur. 7 sierpnia 1960 w Chełmży, wyświęcony 14 maja 1989 dla diecezji toruńskiej; doktor obojga praw, przewodniczący Trybunału Apelacyjnego Wikariatu Rzym), który wcześniej był m.in. postulatorem sprawy bł. ks. Stefana Frelichowskiego, kapłana-męczennika, beatyfikowanego przez Jana Pawła II w 1999 r.

4 listopada – rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego w archidiecezji krakowskiej, w katedrze na Wawelu pierwsze posiedzenie Trybunału Rogacyjnego pod przewodnictwem bp. Tadeusza Pieronka.


2006

29 stycznia – w wypowiedzi dla włoskiego radia RAI ks. Sł. Oder potwierdził pogłoski, że ustalono już cud, który będzie podstawą do wyniesienia papieża Polaka na ołtarze.

1 kwietnia – w katedrze na Wawelu zakończono proces rogatoryjny w archidiecezji krakowskiej, połączony z ingresem kardynalskim metropolity krakowskiego. W kazaniu wygłoszonym podczas Mszy św. ujawnił on, że w toku procesu przesłuchano ponad stu świadków.

27 maja – podczas pobytu w Kalwarii Zebrzydowskiej w ramach swej podróży apostolskiej do Polski Ojciec Święty wyraził nadzieję na „rychłą beatyfikację i kanonizację Jana Pawła II”.


2007

23 marca – trybunał diecezjalny w Rzymie, badający sprawę uzdrowienia jednej z francuskich zakonnic za wstawiennictwem papieża Polaka, potwierdził fakt zaistnienia cudu, nie ujawniając na razie żadnych danych o niej (poza wiekiem – ma ona 40 lat). (Później podano, że nosi ona imiona zakonne Marie-Simone Pierre i należy do zgromadzenia Małych Sióstr Macierzyństwa Katolickiego.) Po niespodziewanym uzdrowieniu, o które jej współsiostry modliły się za wstawiennictwem Zmarłego, powróciła ona do pracy w szpitalu dziecięcym.

Ks. Oder poinformował jednocześnie, że istnieje kilkaset świadectw dotyczących uzdrowień za wstawiennictwem Jana Pawła II. Trybunał beatyfikacyjny jest na etapie przygotowywania kolejnych procesów dotyczących cudów.

2 kwietnia – w Bazylice św. Jana na Lateranie, w obecności wikariusza generalnego Rzymu kard. Camillo Ruiniego, nastąpiło zamknięcie procesu beatyfikacyjnego na szczeblu diecezji rzymskiej, po czym przekazano całą dokumentację sprawy Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

Jeszcze żaden proces tego rodzaju na poziomie diecezji w naszych czasach nie rozpoczął się tak szybko po śmierci danego kandydata na ołtarze i nie zakończył się w ciągu niespełna dwóch lat od jego otwarcia.

2009

13 maja - komisja teologów Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych wydała pozytywną opinię w sprawie heroiczności cnót Jana Pawła II.

16 listopada – w watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych obradowała komisja kardynałów w sprawie beatyfikacji Jana Pawła II. Na zakończenie przegłosowano decyzję o skierowaniu do Benedykta XVI prośby o wyniesienie polskiego papieża na ołtarze. Do całkowitego zakończenia procesu beatyfikacyjnego potrzebne jest promulgowanie (zatwierdzenie) przez Ojca Świętego dekretów: o heroiczności cnót Jana Pawła II i o uznaniu cudu przypisywanego jego wstawiennictwu.

19 grudnia – Benedykt XVI podpisał dekret o uznaniu heroiczności cnót Jana Pawła II, który zamyka zasadniczą część jego procesu beatyfikacyjnego.

Grudzień 2010 - posiedzenie Komisji Lekarskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych
- posiedzenie Komisji Teologicznej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych

Styczeń 2011

12 stycznia 2011 – posiedzenie kardynałów i biskupów – członków Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, którzy wyrazili opinię pozytywną na temat przypisywanego wstawiennictwu Sługi Bożego, Jana Pawła II.

Komentarze (71)

Wspaniale!

6 lat temu

To będzie wyjątkowe Święto dla Kościoła Katolickiego w Polsce i na całym świecie:)

Odpowiedz

donna_bells

5 lat, 11 miesięcy temu

Z pewnością będzie wyjątkowe wydarzenie i Święto dla Kościoła Katolickiego w Polsce i nie tylko. Wymiar światowy nada Mu jednak kanonizacja.

Odpowiedz

Ania

5 lat, 9 miesięcy temu

Wszyscy kochamy OJCA ŚWIĘTEGO! Hej!

... mogę tak słodko dalej?

Odpowiedz

krytyk

5 lat, 9 miesięcy temu

Wyjątkowe to jest Święto Wielkanocy i Miłosierdzia Bożego. Tutaj oczywiście trzeba się cieszyć, ale nie zapominając o tym, co , albo raczej Kto jest najważniejszy.

Odpowiedz

Piotr

6 lat temu

Bogu niech będą dzięki!!!!

Odpowiedz

Iwona

6 lat temu

W Niedzielę Miłosierdzia...:) Bogu dzięki!!!:)

Odpowiedz

Mlody

6 lat temu

Nareszcie....Panie Boże nareszcie!!!!!!!!!!!!!!!!! Święty! Święty! Wreszcie dosyć ten katastrofy a radość całego świata!!! Świętość wygra zawsze!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Odpowiedz

Ania

5 lat, 9 miesięcy temu

Nie tylko świata, ale i przestrzeni kosmicznej!

Odpowiedz

Gerard

6 lat temu

Pan po raz kolejny dał Nam pielgrzymującym do domu Ojca Dar swego Miłosierdzia.Bogu Niech będą Dzięki.

Odpowiedz

eWe

6 lat temu

Dzięki Ci Panie Królu Miłosierdzia za Jana Pawła II
...jestem wzruszona ,płaczę z radości ....

Odpowiedz

Stypendysta

6 lat temu

To wielka radość dla całego Kościoła, ale także dla stypendystów Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia", którzy są nazywani "Żywym Pomnikiem Jana Pawła II".

Dlatego zapraszamy na wspólne dziękczynienie w każdym większym mieście Polski. Dziś o godzinie 21.00 - więcej informacji na facebooku: http://www.facebook.com/event.php?eid=139109449482586

Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie!

Odpowiedz

kl. Łukasz SAC

6 lat temu

Idealna data na beatyfikację Jana Pawła II

Odpowiedz

JanKo

6 lat temu

A mnie ta data się źle kojarzy,poza tym wszystko OK.

Odpowiedz

niech ci nie kojarzy

6 lat temu

ta data teraz bedzie miała nowe znaczenie, oderwij sie od dawnego zaczyna się NOWE !!

Odpowiedz

xxx

5 lat, 9 miesięcy temu

Ogarnijcie się ludzie! Dwa święta w jeden dzień. ;/

Odpowiedz

jan

6 lat temu

W dowód wdzięczności za dar wyniesienia na ołtarze Naszego Ukochanego Jana Pawła II, zapalmy w naszych oknach o 21.37 światło wdzięczności i duchowej łączności z Karolem Wojtyłą w Niebie

Odpowiedz

dk. Szymon

6 lat temu

Bogu niech będą dzięki za dar Świętego naszych czasów i patrona mojego seminaryjnego rocznika!!!

Odpowiedz

ks. Marcin Sawicki S

6 lat temu

Dzisiaj /14.01.2011 r./ w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem, będącym votum wdzięczności za ocalenie z zamachu /13 maja 1981/ Ojca świętego Jana Pawła II, dziękczynnym Nabożeństwem Różańcowym /o godz. 18.30/ i Mszą św. Dziękczynną /o godz. 19.00/, będziemy Bogu składać dzięki za zakończenie procesu beatyfikacyjnego Czcigodnego Sługi Bożego Jana Pawła II.

Odpowiedz

miłość zwycięża

6 lat temu

I znowu Jan PAWEŁ 2 przytuli całą ludzkość do serca dając w ten sposób dowód miłości BOGA i atego ze kazdy człowiek jwst akceptowany takim jaki jest z mocą i słabością

Odpowiedz

goja

5 lat, 10 miesięcy temu

na pewno tak , ale jan paweł || byl tylko jedyniem czlowiekiem i zwykłym smiertelnikiem, takim samym grzesznikiem jak ty ja, i wszyzcy ktorzy sie urodzili i chodza po tym swiecie , zadnego czlowieka nia nalezy stawiac na rowni bogiem !!!! zadnego smiertelnika nie nalezy stawiac na rowni z bogiem wszechmogacym , ani tez zwac go swiętym , ani tez przypisywac mu boskich cech , to zwyczjne bluznierstwo i obraza dla boga !!!!pismo swięte mowi o tym bardzo wyraznie ze jeden jest ojciec w niebie i na ziemi i jest nim sam bog wszechmogacy nazywanie karola wojtyly swiętym , okreslanie go jako ojca swietego ,jest bardzo powaznym naduzyciem i calkowitym zaprzeczeniem tego co jest napisane w bibli i pismie swiętym

Odpowiedz

ubolewam nad ludzką

5 lat, 8 miesięcy temu

nie bluźnij "goya", czy jak ci tam, pomódl się o choć odrobinę rozumu dla siebie. Może jeszcze nie jest za późno!!! jesteś bodaj jedyny, który napisał coś przeciw Ojcu Świętemu!! człowieku ON się bratał z muzułmanami, z prawosławiem, z buddystami, jakiej niakiej wiary ty jesteś???? nie boisz się??? a jak patrzysz w lustro?? no co tam widzisz??

Odpowiedz

Jerzy

5 lat, 8 miesięcy temu

Jezusowi tez zarzucano, ze nazywa siebie Bogiem tzn Synem Bozym. On jednak odpowiada, ze w Pismie powiedziano: "synami bozymi jestescie" o nas wszystkich. Do Piotra zas mowi, ze cokolwiek zwiaze lub rozwiaze na Ziemi bedzie zwiazane lub rozwiazane i w Niebie - tak tak.
Przed Pilatem rowniez nie ukrywa Jezus tego kim jest. Wyznaje i nie wbija tego nikomu do glowy mlotkiem.
Na bazie wiec wolnosci danej Ci przez Boga mozesz przyjac ten dar dzieciectwa Bozego lub pozostac w jakichs filozofiach nie majacych wstepu do Rzeczywistosci Nieba. Kura widzi ziarenka na ziemi i nawet male robaczki ale nie jest w stanie spojrzec w niebo, bo tak ma skonstruowany kregoslup. Ty masz mozliwosc patrzec w Niebo i przyjmowac stamtad dary ale mozesz sobie oczywiscie nalozyc jakies ograniczenia, ktore Swietosci widziec nie pozwola.

Odpowiedz

Jerzy

5 lat, 8 miesięcy temu

Ja tez jestem grzesznikiem a Bog pozwala mi dotykac Rzeczywistosci Nieba w Ciele i Krwi Jezusa przyjmowanym w Eucharystii. Wiele grzechow i grzeszkow widocznych w Kosciele; karierowiczowstwo, obojetnosc na biede ludzka, chciwosc, czy z luboscia przez np Belgie wyciagane na swiatlo dzienne naduzycia seksualne (moze niektore i prawdziwe) nie uniemozliwiaja Kosciolowi wzrostu w swietosci. Bog przebacza grzechy tym, ktorzy Go o to prosza. Obudz sie Goja, Jest Bog Milosierny, sa Aniolowie i Moce Niebieskie, Swieci, ktorzy za nami wstawiaja sie u Boga - oni sa naszym wsparciem. Jest Jezus, ktory ze smierci przeszedl do zycia -ZMARTWYCHWSTAL. Wstapil do Nieba. Moje i Twoje grzechy sa odkupione przez Niego. Nie musimy w nie patrzec na zawsze. Patrzmy w Niebo, ON tam jest. ALLELUJA.

Odpowiedz

ela

5 lat, 6 miesięcy temu

widac, ze nie jestes katolikiem - tylko " swiadkiem jechowy " - wy w nic nie wirzycie a w Matke Boska juz wcale - za jej posrednictwem jest wiele dobra, nie chodzisz do kosciola a przeciez to Jezus ustanowuil koscioly - i w ci ty wierzysz ???

Odpowiedz

Krakowianin

6 lat temu

Bogu niech będą dzięki za tę łaskę dla naszego pokolenia!!
Także i Tobie drogi Ojcze święty Benedykcie XVI składamy dzięki, że pod natchnieniem Ducha świętego, doprowadziłeś cały proces do końca! Grazie, Santo Padre!

Odpowiedz

Kinga

6 lat temu

Chwała Panu!

Odpowiedz

Teolog

6 lat temu

Póki co nie święty tylko błogosławiony. Ale to początek.

Odpowiedz

Basia

6 lat temu

O godzinie 21.00 w największych miastach Polski, w miejscach kojarzących się z Papieżem, śpiewem i modlitwą będziemy świętować Jego włączenie do grona błogosławionych. O 21.37, tak jak po śmierci Jana Pawła II, zapalimy świeczki i znicze.
Przekażmy to zaproszenie naszym bliskim, sąsiadom, przyjaciołom, znajomym, kolegom ze szkoły i z pracy. Zobaczyliśmy wyjątkowe świadectwo, przykład prawdziwie chrześcijańskiego życia we współczesnym świecie: przez wspólne radowanie się pokażmy, że umiemy na nie odpowiedzieć.

Wrocław: Bazylika pw. św. Elżbiety Węgierskiej (kościół Garnizonowy)o 21:00

Odpowiedz

Łódź

5 lat, 9 miesięcy temu

Myślę że Łódź się dołączy ???

Odpowiedz

andrzej

6 lat temu

Jest powód do radości, tylko aby na euforii się nie skończyło. Może to będzie impuls aby Polacy bardziej zainteresowali się spuścizną Papieża - Polaka. Może przy okazji beatyfikacji spełni się życzenie Jana Pawła II, aby w końcu "otworzyć drzwi Chrystusowi"...
Ale i tak Deo gratias!

Odpowiedz

Piotr

6 lat temu

Bogu niech będą dzięki. Odczuwam podobną radość jak wtedy, gdy dowiedziałem się o wyborze Karola Wojtyły na papieża.

Odpowiedz

Ewa A.

6 lat temu

Jestem wzruszona i szczesliwa. Pragne, aby Jan Pawel II byl patronem Polski. Marze, aby Polacy sie nawrocili jako narod. Mam nadzieje, ze Nasz Papiez wspiera nas modlitwa. Serce sie niepokoi - co sie dzieje w naszej ojczyznie. Tlumacze to sobie odstepstwem od Boga. A wiec trzeba blagac wszystkich swietych i Naszego Papieza szczegolnie, aby pomagali nam w walce ze Zlym.

Odpowiedz

łowic ludzi na morza

6 lat temu

znowu nowy zaczniesz łów na morzach dusz ludzkich , ku nawróceniu całego świata, ku MIŁOSIERDZIU BOGA i otwarciu się na JEGO ŁASKę !!

Odpowiedz

ceremoniarz

6 lat temu

Ktoś nie potrafi czytać, albo ja, albo niektórzy poprzednicy piszący komentarze.
Wiem, że zaraz zostanę oskarżony, że nie jestem Polakiem, że jestem szpiegiem Rosji itd. Ale ludzie opanujcie się!!!
Jan Paweł II nie jest Świętym. Podkreślę to jeszcze raz: JAN PAWEŁ DRUGI NIE JEST (NIE JEST!!!) ŚWIĘTYM.
Jan Paweł II jest BŁOGOSŁAWIONYM. B Ł O G O S Ł A W I O N Y M !!!
Jest to duża różnica. I gdybyście z takim zapałem oddawali kult i należną cześć Bogu, to Sługa Boży Jan Paweł II radowałby się o wiele bardziej.
Polska obłuda ;/.
Ja również cieszę się, że Kościół będzie miał nowego BŁOGOSŁAWIONEGO w swoim gronie.
Pierwsza moja modlitwa za wstawiennictwem BŁOGOSŁAWIONEGO JANA PAWŁA II będzie o mądrość i pokorę dla Polaków...

Odpowiedz

Karim

6 lat temu

Dzięki Ci Panie!

Odpowiedz

Lukasz

6 lat temu

Chwala Najwyzszemu,Naszemu Mistrzowi i Nauczycielowi za Blogoslawionego Jana Pawla II.

Odpowiedz

MICHAŁ JAN PACAN ZP

6 lat temu

Salve! Jakiś niedouczony Teolog wcześniej napisał: że błogosławiony to nie święty... - bzdura, bo czego innego uczy nasza doktryna, są tylko różnice w obowiązującym kulcie w Kościele lokalnym i powszechnym. Tę wiadomość nawet marokańscy muzułmanie w Genui przyjęli radośnie, bo to Święty Świata, niezależnie od geografii, opcji czy nawet wyznania.
Cieszę się i na pewno będę w Rzymie 1-go maja z już historychną polską flagą, jedyną w sektorze tzw. "księżowskim", podczas pogrzebu Papieża i wcześniej na tylu spotkaniach z Janem Pawłem II. Na pogrzeb Pan Bóg przyprowadził mnie z Podola, dziś mam bliżej, bo z Ligurii. Mam nadzieję, że będzie to wielkie święto Miłości Bogatego w Miłosierdzie Boga i Jego Niepokalanej Matki w pierwszym dniu Jej miesiąca. Spotkajmy się w Rzymie. Czekam na wszystkich i ze wszystkimi u Progów Apostolskich z Poskim Świętym Ojcem. QVD

Odpowiedz

+

6 lat temu

No tak, my ludzie robimy (uznajemy) sobie Tych świętych albo nie, a niby kto dal nam takie prawo, Bóg???

Odpowiedz

Ewa A.

6 lat temu

Ceremoniarzu, naucz sie korzystac chociazby z encyklopedii, czy internetu, bo nauczania Kosciola nie znasz. Dowiesz sie wtedy co to znaczy byc "blogoslawionym" i czy to jest przeciwne pojeciu "swiety". Masz dobre intencje modlitewne, a wiec sie spiesz, bo MADROSC kazdemu jest bardzo potrzebna, bo wlasnie ONA moze doprowadzic kazdego z nas do swietosci (nie obowiazkowo ogloszonej calemu swiatu :) ), czego Ci z calego serca zycze.

Drogi "+" : tak, Jezus Chrystus dal sw. Piotrowi Apostolowi - pierwszemu papiezowi - wladze ustanawiania prawa w Kosciele. Ale ta wiadomosc "dociera" tylko do "wtajemniczonych" :) :), chyba do nich nie nalezysz skoro sie pytasz. Ale odpowiedz otrzymales, abys nocami spal spokojnie.

Odpowiedz

ceremoniarz

6 lat temu

Szanowna Pani Ewo, jak już chce Pani krytykować to niech sobie Pani najpierw argumenty znajdzie, zastanowi się nad tym co che napisać. A nie wprowadza czytelników w błąd.

"Do kanonizacji, czyli uznania za świętego, WYMAGA się zatwierdzonego przez Kościół DRUGIEGO cudu, DOKONANEGO już po BEATYFIKACJI za przyczyną Błogosławionego. Wówczas Ojciec Święty ogłasza daną osobę świętą. Odtąd modli się do niej cały Kościół, można poświęcać jej świątynie, włączać do liturgii." (jak mi wiadomo stwierdzona jeden cud, przed beatyfikacją).

Niech sobie Pani to przeczyta i pomyśli.
Beatificare (z łac.) "wyróżniać".
Gdzie tu mowa, o tym, iż Sługa Boży Jan Paweł II jest Świętym?

Wielki Papieżu ŚWIĘTY Piusie X - Módl się za nami!

Odpowiedz

Grażyna O.

6 lat temu

Wiedziałam, że tak będzie, a łzy płynęły po policzkach......

Odpowiedz

Magda

5 lat, 11 miesięcy temu

W końcu Jan Paweł Drugi zwany jest Ojcem Świętym, więc o co chodzi?

Odpowiedz

magda

6 lat temu

Bogu niech będą dzięki

Odpowiedz

rabbi

5 lat, 12 miesięcy temu

DEO DICAMUS GRATIAS ! TAK! Bogu niech beda dzieki za dekret PAPIEZA, ktory stanowi potwierdzenie przekonania milionow ludzi dobrej woli na calym swiecie o osobistej swietosci Czcigodnego Slugi Bozego Jana Pawla II Od momentu jego smierci na zasadzie osobistego doswiadczenia religijnego odczuwam jego bliskosc Papiez, ktorego posluge wspieralem nieustanna modlitwa obecnie towarzyszy mi swoim oredownistwem u Pana.

Odpowiedz

Ewelina

5 lat, 11 miesięcy temu

to cudownie!:** jego historia i życie to cud który będzie cudem już na zawsze:)

Odpowiedz

paweł11

5 lat, 10 miesięcy temu

jeśli ktoś szuka informacji o wyjezdzie na beatyfikacje to na stronie www.beatyfikacja.podrozuj.info znajdzie coś dla siebie

Odpowiedz

Asia

5 lat, 10 miesięcy temu

Dzięki Pawle za link. Wybieram się do Rzymu na beatyfikację naszego kochanego Ojca Świętego i szukam pomocnych informacji.....Widzę, że na tym forum temperatura odpowiednia, chociaż czasem aż za bardzo iskrzy:) Cieszmy się, módlmy, dyskutujmy, ale sprzeczki chyba tu nie przystoją... Z Panem Bogiem, do zobaczenia w Rzymie!!!

Odpowiedz

Super.!

5 lat, 9 miesięcy temu

Bardzo fajny tekst takiego czegoś szukałam.
Ten dzień będzie bardzo ważny dla Polaków a szczególnie dla tych którzy KOCHALI JANA PAWŁA || .!!

Odpowiedz

MERY

5 lat, 9 miesięcy temu

CHWAŁA PANU

Odpowiedz

misjonarka

5 lat, 9 miesięcy temu

Bogu dzieki. Wraz z mlodzieza, która poprzez konkurs o Janie Pawle II przygotowuje sie do swietowania jego beatyfikacji cieszymy sie ogromnie takze w Boliwi. Uczennica z 4 klasy liceum napisala:"jaka szkoda, ze nie mialam okazji go poznac osobiscie, to byl wspanialy czlowiek, który naprawde kochal swiat i mlodziez."

Odpowiedz

Fikcyjne sondaże?

5 lat, 9 miesięcy temu

Bieżący sondaż w eKai jest zastanawiający! Jak go logicznie uzasadnić, wiedząc, że ponad 50% Polaków nie przeczytało ani jednej książki w ubiegłym roku, a katolicy wyróżnili się w nim negatywnie? W tym roku przeczytałem kilka książek, w tym Tryptyk rzymski". Co mogę powiedzieć? Autor tego ostatniego z pewnością nie jest Johnem Grishamem ani nawet Danem Brownem.

Odpowiedz

zbigniew

5 lat, 9 miesięcy temu

Pan Bóg obiera sobie w szczególny sposób i CZAS i MIEJSCE i LUDZI
by pokazać człowiekowi,że go najbardziej ukochał. Jan Paweł II
jest wielkim wybranym a Święto Miłosierdzia sam Bóg wybrał jako
dzień Jego odejścia do chwały Ojca. W tym roku to Święto zbiega się z rozpoczęciem miesiąca Maryjnego ale i też zbiega się z Dniem Św Józefa.
Pamiętajmy,że kaplica w Łagiewnikach jest właśnie pod wezwaniem
Św Józefa. A poza tym...jest w tym dniu jest jakaś inna symbolika.
Przez prawie 40 lat komunizmu, zniewoleni ludzie wychodzili na ulice niosąc czerwone flagi. To nie kto inny a właśnie Jan Paweł II bez jednego wystrzału - siłą swej pokornej modlitwy i siłą słowa wymodlonego pod wpływem Ducha Św. - doprowadził do upadku ideologii II Międzynarodówek komunistycznych.

Czyż nie jest to piękna data jaką nam podarował w tym roku MIŁOSIERNY BÓG ?

Odpowiedz

Edmund

5 lat, 9 miesięcy temu

Dzień 1 maja powinien zostać świętem robotników. Beatyfikacja Jana Pawła II w tym dniu świadczy tylko o przewrotności Kościoła katolickiego, który od starożytności stosował takie wybiegi, aby wyrugować inne święta. Na tej zasadzie ustanowione są święta Bożego Narodzenia Wielkanocne. Kościoły katolickie w przeszłości budowane były na ruinach świątyń pogańskich.

Odpowiedz

krytyk

5 lat, 9 miesięcy temu

Szanuję Jana Pawła II, ale uważam, że pojawiające się w niektórych duszpasterskich odezwach,a nawet w mediach katolickich wezwania do tego aby uczcić Ojca Świętego,lub : naszego Papieża. To przesada i nadużycie, którego JP II by nie chciał. Cześć należy się tylko Bogu, a tu w tym całym beatyfikacyjnym szaleństwie jakoś tego Pana Boga brakuje. Jest tylko nawoływanie do tego, by tłumnie stawić się w Rzymie (pobijmy kolejny rekord ilości, szybkości beatyfikacyjnego procesu, pokażmy że jesteśmy tłumem Polaków itd.), czy o to powinno chodzić? To smutne, że mówi się o Wielkim Poście jako o przygotowaniu do beatyfikacji JP II (odsyłam do listu biskupów). Przecież Wielki Post to przygotowanie na Zmartwychwstanie, na Tajemnicę Jezusa Zmartwychwstałego!!!! Na Jezusa a nie na siebie wskazywał JP II. Myślę, że byłby zasmucony tym, że mówi się o dniu jego beatyfikacji , a nie o Święcie Miłosierdzia Bożego, o Zmartwychwstaniu....

Odpowiedz

joanna

5 lat, 8 miesięcy temu

osobiście też uważam,że pobijanie kolejnych rekordów i mówienie tylko o tym nie jest stosowne. Nie mniej jednak myślę,że Wielki Post to był dobry czas na przygotowanie się nie tylko do świąt, które przecież obchodzimy corocznie,ale też do przygotowania się do tej wielkiej uroczystości.Przez beatyfikację tegoroczny post był dla wielu Polaków czasem szczególnego zastanowienia się nad swoim zyciem i nauką Jana Pawła II.Uważam, że dobrze się stało.Przecież Święto Miłosierdzia Bożego wprowadził nasz Papież.To również Bóg zdecydował, że 6 lat temu On odszedł do Domu Ojca w wigilię tego święta.Uważam więc tę datę jako bardzo przemyślną przez Benedykta XVI. i nie należy tego krytykować.

Odpowiedz

Dobro wspólne

5 lat, 9 miesięcy temu

Próbuję środkami typografii internetowej,
zachęcić do czytania tekstów Jana Pawła II

http://dobrowspolne.4w3.pl

Odpowiedz

Roben

5 lat, 9 miesięcy temu

Dzień 1 Maja powinien pozostać dniem Święta Robotniczego i tylko robotniczego.
Kościół katolicki jak zwykle zawłaszcza wszystko i wszystkim.
Pazerność i arogancja, fe...................

Odpowiedz

yogi

5 lat, 8 miesięcy temu

oj roben roben wymyśl co nowego chyba że to cie przerasta. plujesz na prawo i na lewo jadem nietolerancji wobec poglądów innych ludzi. epitety bzdety i inne balety to twoje zalety - nawet się rymuje. idź na pochód z kumplami i flagą nie flaszką - to twoja sprawa inni pójdą na swoje święto... jak zechcesz to przyjdź do nas jest miejsce i dla ciebie...

Odpowiedz

miraldinho

5 lat, 8 miesięcy temu

"Nie poucza się Minerwy". Drogi Robenie, 1 Maja to Święto Robotnicze: Świętego Józefa Robotnika! Nie wiedziałeś o tym?

Odpowiedz

WSPANIALE UCZUCIE

5 lat, 9 miesięcy temu

BOGU NIECH BEDA DZIEKI

Odpowiedz

gość

5 lat, 9 miesięcy temu

Mówi się dużo o beatyfikacji Papieża, ale pamiętać należy o jednym, że człowiek dla drugiego człowieka ma być dobry przez cały rok, a nie tyko z okazji beatyfikacji. Zapominamy na co dzień o bliźnim i chętnie wbijamy mu nóż w serce, a w kościele udajemy świętych, czy to nie hipokryzja.

Odpowiedz

mama

5 lat, 9 miesięcy temu

Bogu Niech Będą Dzięki
Proszę o zdrowie dla Ani

Odpowiedz

mama

5 lat, 8 miesięcy temu

Bogu Niech Będą Dzięki

Odpowiedz

asia

5 lat, 8 miesięcy temu

Dziękuję że dajesz mi siłę Janie Pawle II

Odpowiedz

ja

5 lat, 8 miesięcy temu

Kochany Jan Pawel Drugi,Zasluzyl na Swietosc.

Odpowiedz

Kamilla

5 lat, 8 miesięcy temu

Kochany Janie Pawle II bądź dla Wszystkich drogowskazem. Nie pozwól, aby ukochana przez Ciebie Polska zginęła, a Polacy zbłądzili. Dodawaj Wszystkim Polakom na co dzień siły w walce ze złem i przeciwnościami losu. Ucz nas iść mądrze przez życie tak, jak Ty to robiłeś i kochać Wszystkich ludzi, jak sam kochałeś bez względu na kolor skóry, czy wyznawaną wiarę.

Odpowiedz

marlena

5 lat, 8 miesięcy temu

Ja tez dziękuję Bogu za beatyfikację sługi bożego Jana Pawła drugiego .... tak samo jak dk szymon tak wiele znaczy kochać takiego człowieka jak Jan Paweł II pokazał nam tak wiele znaków miłości do drugiego człowieka ... kochamy cię ojcze święty zawsze zostaniesz w sercach naszych wieczny odpoczynek racz mu dać panie ................ Amen

Odpowiedz

Halina

5 lat, 8 miesięcy temu

z różancem w reku i ze łzami w oczch ponosząc b.duże straty materialne /zostaliśmy okradzeni/ i niedoopisania trud fizyczny,bez namysłu udałabym się ponownie,to ubogacenie ducha,piękni i radośni,rozmodleni, rozśpiwani ludzie dookoła,włosi włanczający się do śpiewu polaków nie znając słów śpiewali aleluja na kazdą melodie .Byłam blisko rozspiewanej grupy z Łap ,serdecznie ich pozdrawiam .Było tak pięknie za przyczyną naszego orendownika w niebie ,kochanego JPII

Odpowiedz

Eupremio Guadalupi

5 lat, 8 miesięcy temu

Jak wloch ktory byl w Rzymie na Beatyfikacji jestem przekonany , ze te emocje ktore przezylem z zona byly wyjatkowe i niezapominalne.Mam nadal lzy w oczach .Polacy obecni tam sliczni.

Odpowiedz

magda

5 lat, 2 miesiące temu

Janie Pawle pomoz bardzo cierpie dziekuje Magda

Odpowiedz

anna B:

3 lata, 6 miesięcy temu

Ojcze Swiety!Ty molowales Matke Boza taj, jak miolowal Ja jej Syn..
ONA WIDZIALA Twe cieroienie i otworzyla ko Tobie drzwi
ta data wielce jest pamietna, to data MATKI BOZEJ SWIETA::modle sie teraz do ciebie w pokorze i tak goraco ciebie OJCZE SW:PROSZE::wYPROS DLA SWIATA POGODY DUCHA WIARY; NADZIEJI; UCZUC CZLOWIEKA DO CZLOWIEKA: A NAJPIERW PROS DLA BIEDNYCH LUDZI:LUDZI TRZECIEGO SWiata.
Pozoistaniesz OJCZE sWIETY W SERCACH NASZYCH I POTOMNYCH NA WIEKI:
AMEN !!!

Odpowiedz

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook