Kanonizacja pastuszków z Fatimy coraz bliżej

kg, Zenit //mr, 2005-02-23

Kuria biskupia portugalskiej diecezji Leiria-Fatima ogłosiła zamknięcie diecezjalnego etapu procesu kanonizacyjnego błogosławionych Hiacynty i Franciszka Marto - świadków objawień Matki Bożej w Fatimie.

Jak wiadomo, trzeci świadek - siostra Łucja dos Santos zmarła 13 lutego w klasztorze karmelitańskim w Koimbrze w wieku 97 lat.
- Mogę oświadczyć, że 19 lutego przekazano do Watykanu "Positio" w sprawie kanonizacji rodzeństwa Marto - powiedział biskup diecezjalny Serafim Ferreira e Silva podczas mszy ku czci obojga błogosławionych w sanktuarium fatimskim. Wyraził przy tym nadzieję, że "papież Jan Paweł II będzie mógł ogłosić świętymi Franciszka i Hiacyntę".
Zaznaczył, że kolejne etapy, które będą w Watykanie, zakończą się przyjęciem "Positio super miraculum" (czyli stwierdzeniem cudów za wstawiennictwem kandydatów na świętych), po czym wyjaśnił, że przekazanie "Positio" oznacza, że cała dokumentacja procesowa jest pełna, przetłumaczona na włoski, ostatecznie zamknięta i wręczona prefektowi Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Począwszy od tej chwili sprawą zajmować się będą kardynałowie i lekarze, a ostateczna decyzja należy później do papieża - dodał biskup Leirii-Fatimy.
Cała msza i przekazanie dokumentów nastąpiły 20 lutego, gdy po raz piąty obchodzono liturgiczne wspomnienie obojga pastuszków, przypadające na dzień śmierci bł. Hiacynty w 1920 r. Zmarła ona w szpitalu w Lizbonie po długiej i bolesnej chorobie, ofiarowując swe cierpienia za nawrócenie grzeszników, o pokój na świecie i za Ojca Świętego.
Nawiązujące do niedawnego pogrzebu s. Łucji 15 bm. w Koimbrze, bp Ferreira e Silva wyznał, że był "bardzo wzruszony, widząc wiarę i siłę tego ludu". - Najstarsza widząca dopiero co odeszła (...) i Kościół nie zatwierdził jeszcze jej kultu; prywatnie możemy się do niej modlić, ale oficjalnie dopiero po jej beatyfikacji lub kanonizacji - wyjaśnił hierarcha.
W czasie wspomnianej niedzielnej mszy św. ku czci obojga błogosławionych do największego portugalskiego sanktuarium maryjnego przybyło ponad 4,5 tys. wiernych. Na zakończenie liturgii biskup pobłogosławił obecne na niej dzieci i udzielił specjalnego błogosławieństwa wszystkim dzieciom świata.
Rodzeństwo Hiacynta (1910-20) i Franciszek (1908-19) Marto oraz ich kuzynka Łucja dos Santos (1907-2005) byli w 1917 r. świadkami objawień Maryi w Fatimie i odbiorcami Jej orędzi skierowanych do całego świata. Matka Boża pokazywała się im 13. każdego miesiąca od maja do października (tylko w sierpniu było to 19., gdyż dzieci przebywały w tym czasie w więzieniu, zatrzymane dla wyjaśnienia sprawy objawień). Jan Paweł II uroczyście ogłosił oboje błogosławionymi 13 maja 2000 r. podczas krótkiego pobytu w Fatimie.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook