Jarosław – 15-lecie zakładu opieki leczniczej w Domu Ulgi w Cierpieniu im. Św. Jana Pawła II
20 czerwca 2024 | 11:39 | pab | Jarosław Ⓒ Ⓟ
15 lat działalności obchodzi Zakład Opieki Leczniczej Kolgmed, funkcjonujący w ramach Domu Ulgi w Cierpieniu im. Św. Jana Pawła II w Jarosławiu. Obchody jubileuszowe odbyły się 19 czerwca. Mszy św. połączonej z wprowadzeniem do kaplicy relikwii bł. Rodziny Ulmów przewodniczył abp Józef Michalik.
W kazaniu emerytowany metropolita przemyski przypomniał, że twórcą całego kompleksu był „niezwykły ksiądz” Franciszek Rząsa, zmarły w 2020 r.
– Śp. ks. Franciszek Rząsa zawsze patrzył na człowieka i jego potrzeby. Dostrzegł ludzi potrzebujących i chciał im przyjść z pomocą. Chcemy podziękować Bogu za tego kapłana, ale również za ludzi, którzy wtedy znaleźli taki mały, skromny zakątek. Widzimy, że to miejsce jest niewielkie, ale ile jest tu dynamizmu, życia, ile dobra się tu dzieje. To się udało, bo tak jak modliliśmy w dzisiejszym psalmie: bądźcie odważni, jeśli ufacie Panu Bogu – powiedział abp Michalik.
Początki zakładu wspominała pierwsza dyrektor, Barbara Stawarz, obecnie dyrektor Wojewódzkiego Szpitala im. Św. Ojca Pio w Przemyślu. – Wszystko, co piękne rodzi się w bólu i tak było tutaj. Trzeba było budynek dostosować do wymagań. Nie było pieniędzy i przez pierwsze miesiące pracowaliśmy jako wolontariusze. Z czasem uzyskaliśmy wszystkie pozwolenia, otrzymaliśmy kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. I tak powstał ZOL. Na początku był 9-osobowy, potem rozrósł się do 18, a obecnie ma 35 łóżek – opowiadała.
Podkreśliła, że od początku działalności, ośrodek stara się aktywizować pacjentów. – Jeśli nie muszą, pacjenci nie leżą w łóżkach, wychodzą do świetlicy, angażują się w różne aktywności. Chodziło nam o to, żeby funkcjonowali normalnie, na ile to tylko możliwe – powiedziała.
Obchodzący 15-lecie istnienia Zakład Opieki Leczniczej Kolgmed oraz utworzone w 2017 r. hospicjum wchodzą w skład Domu Ulgi w Cierpieniu im. Św. Jana Pawła II. W ZOL-u pomoc otrzymują pacjenci, którzy ze względu na stan zdrowia są niesamodzielni i potrzebują całodobowej opieki pielęgnacyjnej, ale nie wymagają hospitalizacji. – Opieką obejmujemy głównie pacjentów przewlekle chorych, z niepełnosprawnością, po ciężkiej chorobie lub zabiegu operacyjnym. Długość pobytu zależy od stanu zdrowia. W ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia mamy 35 łóżek przeznaczonych dla pacjentów zakładu opiekuńczo-pielęgnacyjnego. Od początku istnienia, przyjęliśmy do zakładu 290 osób, z czego 46 zostało wypisanych z powodu poprawy stanu zdrowia – powiedziała dyrektor Justyna Sobek.
Z kolei do hospicjum stacjonarnego przyjmowani są pacjenci z m.in. chorobą nowotworową, kardiomiopatią, czy stwardnieniem rozsianym. Od początku istnienia, czyli od października 2017 r. przyjęto 254 osoby.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.