Jarosław: Festiwal Pieśni i Tańca oraz jubileusz ikony Brama Miłosierdzia
17 sierpnia 2011 | 11:15 | pab Ⓒ Ⓟ
Trzydniowy Festiwal Pieśni i Tańca im. Stanisława Ludkiewicza połączony z jubileuszem 15-lecia koronacji cudownej ikony Brama Miłosierdzia rozpoczyna się dziś w Jarosławiu. Uroczysta Msza św. zostanie odprawiona jutro o 10.00 w cerkwi pw. Przemienienia Pańskiego. Przewodniczył jej będzie arcybiskup większy kijowsko-halicki Swiatosław Szewczuk wraz z wieloma polskimi biskupami.
W uroczystej Eucharystii wezmą udział: prymas Polski abp Józef Kowalczyk, nuncjusz apostolski Celestino Migliore, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik, kard. Franciszek Macharski, bp Marian Rojek z Przemyśla, biskupi greckokatoliccy: abp Jan Martyniak i Włodzimierz Juszczak oraz abp Ján Babjak z Preszowa na Słowacji.
Z uroczystościami jubileuszowymi związany jest także I Festiwal Pieśni i Tańca im. Stanisława Ludkiewicza, który potrwa od dzisiaj do piątku. Pierwszego dnia na sali MOK wystąpią: Zespół Pieśni i Tańca "Familia" z Rudołowic, chór ludowy „Nowa Jaworiwszczyna”, ludowy zespół „Jantarni Dzereła” ludowy zespół „Horłycia” z Domu Kultury „Kryształ” w Nowojaworiwsku, Zespół Taneczny „Arkan” z Przemyśla. W czwartek w sali lustrzanej CKiP zaprezentuje się ludowy zespół wokalny „Lubstok” ze Lwowa oraz soliści: O. Rusyn, A. Senio, B. Tarabas. Zwieńczeniem festiwalu będzie koncert chórów cerkiewnych w jarosławskiej cerkwi. Wszystkie koncerty o 17.30.
Kult ikony Matki Bożej w Jarosławiu znany był już pod koniec XVII w. Jak twierdzą historycy sztuki ikonę namalowano prawdopodobnie między latami 1630-1640. Z XVIII wieku pochodzi wiele opisów cudownych uzdrowień. 22 listopada 1779 r. papież Pius VI wydał bullę, w której Stolica Apostolska uznała ikonę Przenajświętszej Maryi Panny za cudowną i udzieliła pełnego odpustu. Po zakończeniu II wojny światowej w 1945 r. parafia greckokatolicka przestała istnieć, a ikona trafiła do muzeum w Jarosławiu.
Już w okresie międzywojennym bp Jozafat Kocyłowski rozpoczął starania o koronację obrazu Matki Bożej Jarosławskiej zwanej Bramą Miłosierdzia. Ze względu na wojnę i późniejszą likwidację struktur kościoła greckokatolickiego, udało się to biskupowi Janowi Martyniakowi. Uroczystości koronacyjne odbyły się w dniach 16-18 sierpnia 1996 r. Mszy pontyfikalnej wraz z koronacją ikony 18 sierpnia na Rynku w Jarosławiu przewodniczył legat papieża Jana Pawła II, Achille Silvestrini.
Stanisław Ludkiewicz urodził się 24 stycznia 1879 r. w Jarosławiu. Studiował filologię na Uniwersytecie we Lwowie, a następnie podjął studia w konserwatorium wiedeńskim, gdzie zdobył tytuł doktora muzykologii. Przez lata pracował we Lwowie jako profesor i kierownik Katedry Teorii Kompozycji Państwowego Konserwatorium Lwowskiego. Skomponował wiele utworów wokalno-instrumentalnych, symfonicznych, oper, fantazji, koncertów fortepianowych opartych przeważnie na folklorze ukraińskim.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.