Jarosław Gowin i abp Kupny zapraszają na cykl konferencji „Polonia Restituta”
07 marca 2018 | 12:25 | Warszawa / lk / mip Ⓒ Ⓟ
Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Rada KEP ds. Społecznych inicjują cykl dziesięciu konferencji pod nazwą „Polonia Restituta. Dekalog dla Polski w 100-lecie odzyskania niepodległości”. Obchody zgromadzą różne podmioty życia akademickiego, politycznego i społecznego. Pierwsza konferencja odbędzie się w poniedziałek 12 marca na UKSW w Warszawie.
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wraz z Radą Episkopatu Polski ds. Społecznych włączają się w rocznicowe wydarzenia poprzez realizację projektu pod nazwą „Polonia Restituta. Dekalog dla Polski w 100-lecie odzyskania niepodległości”. Na cykl spotkań zapraszają minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin oraz abp Józef Kupny, przewodniczący Rady KEP ds. Społecznych.
We wspólnym liście podkreślają, że w jubileuszowym roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w te obchody włączają się różne podmioty życia akademickiego, politycznego i społecznego. „Nie powinno wśród nich zabraknąć głosu Kościoła katolickiego, którego nauczanie społeczne kształtowało i kształtuje myślenie oraz działanie wielu Polaków” – zaznaczyli Jarosław Gowin i abp Józef Kupny.
„Projekt opiera się na cyklu dziesięciu konferencji podejmujących kluczowe dla polskiego społeczeństwa zagadnienia, wartości i obszary życia codziennego w świetle zasad i kryteriów katolickiej nauki społecznej, która w dziejach Polski odegrała tak istotną rolę” – zwracają uwagę minister nauki i przewodniczący Rady KEP ds. Społecznych.
Cykl spotkań rozpocznie konferencja pt. „Rodzina”, która odbędzie się 12 marca na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (aula im. Jana Pawła II) przy ul. Dewajtis 5.
Konferencja poświęcona będzie rodzinie widzianej w szerokim spektrum jej współczesnych polskich form organizowania się i ich przemian, uwarunkowań społecznych, kulturowych i ekonomicznych, wyzwań i zagrożeń, z którymi przychodzi się jej mierzyć.
Przedmiotem debaty będą możliwe drogi rozwoju współczesnej polskiej rodziny, jej kształtu właściwego jej dobra wspólnego oraz jakości życia, a także miejsce i funkcja rodziny w państwie i społeczeństwie.
Sesja zostanie poprzedzona Mszą św. w intencji Kościoła i Ojczyzny, koncelebrowaną o godz. 8.30 w pobliskim kościele Niepokalanego Poczęcia NMP pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza, Wielkiego Kanclerza UKSW.
Czytaj także: Sejm uczcił pamięć o Marcu 1968
Prelegentami będą m.in. wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Bartosz Marczuk, prof. Gertruda Uścińska – prezes ZUS, Władysław Kosiniak-Kamysz – prezes PSL, ks. prof. Piotr Mazurkiewicz z Wydziału Nauk Historycznych i Społecznych UKSW, minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz i Joanna Krupska – prezes Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus”.
Do udziału w kolejnych dyskusjach zaproszeni są zarówno eksperci w dziedzinie katolickiej nauki społecznej, jak i przedstawiciele innych środowisk, niezależnie od prezentowanych stanowisk światopoglądowych i politycznych.
Poszczególne spotkania będą organizowane w różnych ośrodkach akademickich w całym kraju. Podsumowanie całości tematyki poruszanej na konferencjach jednodniowych nastąpi na dwudniowym międzynarodowym kongresie w Krakowie w 2019 r.
Honorowy patronat nad przedsięwzięciem objął prezydent Andrzej Duda, a koordynatorem merytorycznym jest Akademia Ignatianum w Krakowie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.