Jarosław: inauguracja roku 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II
30 stycznia 2020 | 13:37 | pab | Jarosław Ⓒ Ⓟ
Rok św. Jana Pawła II jest po to, aby powrócić do jego nauczania – podkreślił abp Mieczysław Mokrzycki, były sekretarz papieski, a obecnie metropolita lwowski w Kolegiacie Bożego Ciała w Jarosławiu. W środę, 29 stycznia, zainaugurowano w tym mieście obchody Roku 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II, który został uchwalony zarówno przez radę miejską, jak i radę powiatu. Wydarzeniu towarzyszyła prezentacja książki Mariusza Kamienieckiego pt. „Bardzo ludzka świętość. Rozmowy o Janie Pawle II – Świętym”. Została ona objęta patronatem honorowym prezydenta Andrzeja Dudy.
W homilii abp Mieczysław Mokrzycki podkreślił, że Rok św. Jana Pawła II jest po to, aby powrócić do jego nauczania. Zaznaczył, że Karol Wojtyła poświęcił się całkowicie Bogu, który jest miłością. A miłość, według polskiego papieża, prowadzi do tego, „by było jedno serce i jedna dusza”. – Taka miłość była siłą jego posługi duszpasterskiej, niezachwianym fundamentem moralności, życiowym darem dla całego Kościoła i pragnieniem jedności serc i dusz. I to dzięki tej miłości mógł powiedzieć po zamachu, gdy wracał do zdrowia: modlę się za brata, który mnie zranił, a któremu szczerze przebaczyłem – mówił metropolita lwowski.
Kaznodzieja podkreślał, że życie Jana Pawła II było pełne postawy miłości Boga i ludzi. – W świecie gubiącym wartości i coraz bardziej pełnym sprzeczności, zatrzymaliśmy się dzisiaj przy świętości życia Karola Wojtyły Jana Pawła II, który wytrwał w wierze, nie idąc na kompromis ze złem. Stał się nie tylko symbolem, ale znakiem nadziei, widząc człowieka i wychodząc naprzeciw jego potrzebom. Pozostał nauczycielem miłości najpierw do Boga; następnie do bliźnich, jednakowo podając rękę chorym na trąd w Kalkucie, spracowanym dłoniom rolnika i robotnika, naukowca, profesora i analfabety; aż po doskonałą miłość nieprzyjaciół, wybaczając niedoszłemu swemu zabójcy – mówił.
Przypomniał, że Jan Paweł II upomniał się o pokój na świecie, mówiąc, że za wojnę są odpowiedzialni nie tylko ci, którzy ją bezpośrednio wywołują, ale również ci, którzy nie czynią wszystkiego co leży w ich mocy, aby jej przeszkodzić.
Z kolei gdy był podziwiany i porównywany do świętych, mawiał: świętych nie należy podziwiać, lecz naśladować.
Po Mszy św. odbyła się prezentacja książki Mariusza Kamienieckiego pt. „ Bardzo ludzka świętość. Rozmowy o Janie Pawle II – Świętym”. Autor jest dziennikarzem „Naszego Dziennika”, a przeprowadzone rozmowy były publikowane na łamach „Naszego Dziennika” w specjalnym dodatku poświęconym Janowi Pawłowi II, wydawanym cyklicznie przed jego beatyfikacją.
Kamieniecki zauważył, że o Janie Pawle II „powiedziano i napisano już bardzo wiele”, natomiast w jego książce ważne jest to, że wypowiadają się w niej ludzie, w których sercach Jan Paweł II pozostał jako dobry ojciec. Zauważył, że ma to też wartość historyczną, zwłaszcza, że wiele osób wypowiadających się w książce już nie żyje.
Prezentacja książki została objęta Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.
Zarówno radni rady miasta Jarosławia, jak i powiatu jarosławskiego podjęli uchwały ogłaszające rok 2020 Rokiem św. Jana Pawła II. Organizowane będą uroczystości, koncerty, wystawy i inne wydarzenia, które pozwolą na oddanie hołdu Ojcu Świętemu. Wydarzeniem towarzyszącym uroczystościom w Kolegiacie była wystawa fotografii „Jarosław Pamięta…”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.