Drukuj Powrót do artykułu

Jarosław: Jarmark Benedyktyński i bieg ku czci MB

10.09.2017 , Jarosław / pab / bd Ⓒ ℗

Sample Fot. pixabay.com

W Jarosławiu trwa VII Jarmark Benedyktyński – impreza wpisująca się w Europejskie Dni Dziedzictwa 2017. Z imprezą połączony był Bieg 300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Jego trasa wynosiła dokładnie 1717 metrów, a odległość odpowiadała rokowi koronacji Obrazu Jasnogórskiego.

Bieg odbył się 9 września. Uczestnicy wyruszyli z placu przy kościele Matki Bożej Królowej Polski w Jarosławiu do Opactwa Pobenedyktyńskiego w Jarosławiu.

Zwycięzcą został Maciej Tomaszewski z klubu JGB ”Sokół” Jarosław/Resovia Rzeszów, który przybiegł w czasie 5 minut i 24,31 sek. Drugi był Mateusz Banaś z klubu KPP Jarosław IPA Przemyśl (05:29,51), a trzeci – Patryk Buszta (05:39,61).

Wśród pań najszybsza była Marta Jop z Jarosławskiej Grupy Biegowej Sokół (07:18,65). Za nią przybiegły: Beata Pilek reprezentująca ZSTiO Jarosław (07:20,44) i Magdalena Ciupińska (07:21,88).

Ogółem w biegu wzięło udział 476 osób. Najmłodsi mieli 5 lat, a najstarszy – 73.

Organizatorem wydarzenia był Ośrodek Kultury i Formacji Chrześcijańskiej w Jarosławiu. Bieg objęli patronatem honorowym: metropolita przemyski abp Adam Szal oraz przeor Jasnej Góry o. Marian Waligóra.

Oprócz zmagań sportowych w Opactwie Pobenedyktyńskim zagościło blisko 100 rękodzielników, Teatr Ognia, Turniej Rycerski, kilkanaście nowych wystaw wewnątrz budynku (np. 450 scyzoryków, kilkaset naparstków z różnych stron świata). Gwiazdą sobotniego wieczoru był zespół niemaGOtu.

Niedziela – drugi dzień Jarmarku – poświęcona jest Dniowi Węgierskiemu. W planie m.in. spotkanie przy pomniku Przyjaźni Polsko-Węgierskiej i Kopijniku Leona Czechowskiego oraz Msza św. w intencji przyjaźni Polaków, Węgrów i Siedmiogrodzian.

Wersja do druku

Przeczytaj także

10 września 2017 10:01

Papież spotkał się z duchowieństwem, zakonnikami i seminarzystami

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.