Jarosław: jubileusz 630-lecia znalezienia Cudownej Figury Matki Bożej Bolesnej
12 sierpnia 2011 | 09:49 | pab, o. pc Ⓒ Ⓟ
W sobotę Fatimskim Nabożeństwem Pokutnym rozpoczną się trzydniowe obchody jubileuszowe 630-lecia znalezienia Cudownej Figury Matki Bożej Bolesnej.
Nabożeństwo rozpocznie się w sobotę 13 sierpnia o godz. 17.00. Mszy św. o godz. 18.00 będzie przewodniczył bp Andrzej Jeż z Tarnowa. W niedzielę o godz. 11.00 Mszę św. odprawi abp Tadeusz Gocłowski z Gdańska. O 17.00 odbędzie się nabożeństwo z procesją do kaplicy studzienki.
Poniedziałek będzie centralnym dniem obchodów jubileuszowych. Suma Odpustowa rozpocznie się na dziedzińcu kościoła o 11.00. Modlitwie przewodniczył będzie kard. Henryk Gulbinowicz, a homilię wygłosi bp Marian Rojek z Przemyśla. Trzydniowe uroczystości zakończą Nieszpory sprawowane przez braci dominikanów. Uroczystości jubileuszowe poprzedziła 9-tygodniowa nowenna dziękczynna w każdy czwartek o 18.00. Figura Matki Bożej Bolesnej znajduje się w kościele – sanktuarium, którego opiekunami są ojcowie dominikanie.
Historia tego miejsca sięga XIV wieku. Przy jednej z dróg, biegnącej w kierunku Krakowa, 20 sierpnia 1381 roku grupa pasterzy znalazła figurę Matki Boskiej trzymającej na rękach ciało zmarłego Chrystusa. Zabrali ją i przenieśli do kościoła parafialnego w Jarosławiu. Jednak – jak podaje tradycja – w nocy, ku zdumieniu wszystkich, figura powróciła na miejsce skąd zabrali ją pasterze. Dla wszystkich był to znak, że tam ma pozostać. Miejsce to nazwano „wzgórzem pobożności” i zbudowano drewnianą kapliczkę, w której umieszczono figurę Matki Bożej. Od razu rozpoczął się żywy kult, a pielgrzymi zaczęli doświadczać wielu cudów. Wśród pierwszych pątników w 1387 r. znalazła się królowa Jadwiga. Niestety już w 1410 r., a następnie w 1420, kaplica została splądrowana i zniszczona przez grasujące po południowej Polsce hordy tatarskie. Mimo pożaru kaplicy figura Matki Bożej cudownie ocalała, zyskując w ten sposób jeszcze większą sławę.
Obecnie figura znajduje się w ołtarzu głównym bazyliki pod okazałym baldachimem, ozdobiona koronkowym welonem. Wykonana została z drzewa polnej gruszy przez nieznanego autora. Figura jest polichromowana. Posiada 67 cm wysokości oraz 45 cm szerokości. Od momentu znalezienia w 1381 roku jest przedmiotem kultu. W 1636 roku została przez ówczesnego biskupa przemyskiego uznana za cudowną. W roku 1755 ukoronowano ją koronami papieskimi. O koronację u papieża prosił Jakub Sobieski, syn króla Jana. Sam król Jan III Sobieski i jego żona Marysieńka bywali w tym miejscu wielokrotnie. Niestety w 1831 roku korony zostały skradzione. W stulecie pierwszej koronacji 8 września 1856 r. odbyła się rekoronacja Figury.
Dominikanie obecni są w tym miejscu od 13 czerwca 1777 r. kiedy to opuścili swój klasztor w Bochni i przywędrowali do Jarosławia. W 1966 roku papież Paweł VI nadał kościołowi Matki Bożej Bolesnej w Jarosławiu tytuł Bazyliki Mniejszej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.