Jarosław: Krypta opactwa pobenedyktyńskiego otwarta dla zwiedzających
10 listopada 2016 | 14:33 | pab Ⓒ Ⓟ
Do końca listopada będzie otwarta jedna z krypt kościoła w dawnym opactwie benedyktyńskim w Jarosławiu. Obecnie znajduje się tu Ośrodek Kultury i Formacji Chrześcijańskiej. Udostępnienie krypty dla wszystkich wiernych ma miejsce pierwszy raz w historii tego miejsca.
Kryptę można odwiedzać codziennie od 6.30 do 18.30. W ten sposób do końca listopada będzie można uzyskać odpust cząstkowy za zmarłych. W tym celu należy odmówić Ojcze nasz, Wierzę w Boga, dowolną modlitwę za zmarłych oraz modlitwę w intencjach Ojca Świętego.
Niedawno odbył się tam pochówek szczątek kostnych znalezionych podczas różnych prac budowlanych prowadzonych w ostatnich latach na terenie ośrodka. – Kiedyś znajdował się tu przykościelny cmentarz. W ubiegłym roku w jednym miejscu znaleziono aż trzy warstwy pochówków, sięgających aż do IX wieku. Po badaniach archeologicznych, sporządzeniu dokumentacji fotograficznej i rysunkowej zostały one złożone do jednej trumny – mówi ks. Marek Pieńkowski, dyrektor Ośrodka Kultury i Formacji Chrześcijańskiej w Jarosławiu.
Ośrodek Kultury i Formacji Chrześcijańskiej jest terenem dawnego opactwa sióstr benedyktynek i do dzisiaj miejsce to jest tak powszechnie określane. Po likwidacji klasztoru w okresie zaborów, znajdowały się tu koszary garnizonowe, internat i magazyn. Dopiero w 1990 r. teren znów trafił w ręce benedyktynek, a 27 kwietnia 1991 r. z Przemyśla sprowadziły się pierwsze zakonnice, które obecnie zajmują mniejszą część dawnego terenu opactwa. Ich wspólnota stanowi przeorat zależny od opactwa przemyskiego.
W pozostałej części od 1994 r. działa Ośrodek Kultury i Formacji Chrześcijańskiej im. Służebnicy Bożej Anny Jenke, której grób obecnie znajduje się w otwartej krypcie kościoła. W tej samej krypcie znajdują się szczątki wszystkich sióstr, które spoczywały w innych kryptach. Przez działania wojsk niemieckich, które podczas II wojny światowej w kościele urządziły stajnię dla koni, krypty zostały tak zniszczone, że trumny należało przenieść w inne miejsce.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.