Jarosław: kwesta na jednym z najstarszych cmentarzy Europy
01 listopada 2019 | 13:52 | pab | Jarosław Ⓒ Ⓟ
Na Starym Cmentarzu w Jarosławiu (archidiecezja przemyska) trwa kwesta na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków. Jest to jedna z najstarszych nekropolii Europy – została założona w 1784 r. – wcześniej niż warszawskie Powązki, czy Cmentarz Łyczakowski we Lwowie. Zbiórki pieniędzy odbywają się także na innych cmentarzach regionu.
– Kwesta na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków Starego Cmentarza w Jarosławiu ma już 27-letnią tradycję. Po raz pierwszy odbyła się w 1992 r. z inicjatywy Stowarzyszenia Necropolis Jaroslaviensis i co roku przy zaangażowaniu środków z budżetu miasta, pozwala na objęcie pracami remontowo-konserwatorskimi cennych pod względem historycznym i artystycznym nagrobnych pomników – opisuje Małgorzata Młynarska z Kancelarii Burmistrza Jarosławia.
Na przestrzeni ostatnich 12 lat (razem z 2019 r.) zebrane fundusze oraz przeznaczone kwoty z budżetu miasta (łącznie ponad 300 tys. zł) pozwoliły uratować ponad 40 obiektów na jarosławskich nekropoliach.
Stary Cmentarz w Jarosławiu został założony w 1784 r. na Przedmieściu Krakowskim, niemal natychmiast po ukazaniu się dekretu cesarskiego Józefa II. Rok później dokonano na jego terenie pierwszych pochówków. To dlatego posiada wcześniejszą datę założenia od większości innych cmentarzy, w tym tak znanych jak Łyczakowski we Lwowie, Powązkowski w Warszawie, Rossa w Wilnie, czy Rakowicki w Krakowie. Na jednej z najstarszych w Europie pozamiejskich nekropolii znajdują się dzieła sztuki sepulkralnej z XIX i XX w., nagrobki osób zasłużonych dla kraju i miasta m.in. majora Leona Czechowskiego.
Zbiórki pieniędzy odbywają się także na innych cmentarzach regionu. Po raz 13. Towarzystwo Przyjaciół Przemyśla i Regionu zbiera pieniądze na ratowanie bezcennych zabytkowych obiektów mieszczących się na przemyskich cmentarzach. Kwestuje tam w sumie ok. 300 wolontariuszy. Z tegorocznej zbiórki zaplanowany jest remont nagrobka podpułkownika Zygmunta Bartmańskiego – dowódcy 9 Pułku Ułanów, przemyślanina, który zginął 18 maja 1919 r. i pochowany został na Cmentarzu Głównym w Przemyślu (kwatera 16, rz. 1, g. 2).
Z kolei wolontariusze Stowarzyszenia Przyjaciół Mościsk i Kresów Wschodnich będą zbierać pieniądze na prace na starym cmentarzu w Mościskach. Natomiast Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta w Przemyślu zbiera fundusze na prowadzenie schroniska dla bezdomnych mężczyzn.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.