Jarosław: rozpoczyna się XXII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej „Pieśń naszych korzeni”
17 sierpnia 2014 | 16:43 | pab Ⓒ Ⓟ
Koncertem organowym Marco Vitale z towarzyszeniem zespołu chorałowego Schola Cantorum Minorum Chosoviensis w kościele św. Mikołaja w Jarosławiu rozpocznie się w dzisiejszy wieczór XXII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej „Pieśń naszych korzeni”. Festiwal potrwa do przyszłej niedzieli 24 sierpnia. W tym roku jego głównym tematem jest msza.
„Zastanawiamy się nad aktualnością historycznych (tradycyjnych) form mszy; naszym dzisiejszym stosunkiem do tych form i ich potencjałem związanym z możliwością ich praktycznego zastosowania w bieżącej liturgii. Przez wieki to właśnie Kościół i jego liturgia stanowiły przestrzeń kształtowania muzycznego smaku, tworzenia stylów i gustów, rozprzestrzeniania nowych form, wychwytywania i odpowiedzi na zmieniającego się ducha czasów. Była to jednocześnie, mimo reform, przestrzeń ewolucyjnej ciągłości” – podają organizatorzy Stowarzyszenie „Muzyka Dawna w Jarosławiu”.
W ramach festiwalu odbędzie się osiem koncertów w różnych jarosławskich świątyniach. Publiczność będzie miała okazję wysłuchać m.in. mszę bożonarodzeniową, opracowania części mszalnych i tropy najwybitniejszych kompozytorów schyłku europejskiego średniowiecza, a także ludowe pieśni węgierskie ułożone według porządku świąt kalendarza liturgicznego. Wszystkie koncerty będą rozpoczynać się o godz. 20.00, ale jeden „Noc pieśni”, zacznie się w piątek o 22.00.
Wystąpią na nim śpiewacy tradycyjni z Jarosławia i okolic oraz zespoły uczestniczące w festiwalu, którzy zaprezentują tradycyjne pieśni pogranicza oraz improwizacje organowe. Zabrzmią m.in.: antyfony” Pod Twoją obronę” i „Matko Odkupiciela”, kolęda „Anioł pasterzom mówił”, czy pieśni „Jużem dość pracował”, „Przez Twoje święte Zmartwychwstanie”, „Idźmy, tulmy się jak dziatki”, „Twemu Sercu cześć składamy”.
Ostatnim koncertem będzie w sobotę w bazylice Matki Bożej Bolesnej – oo. dominikanów, koncert poświęcony pamięci Lycourgosa Angelopoulosa. Publiczność będzie miała okazję wysłuchać mszy wielkanocnej z rękopisów zawierających starożytny, przedgregoriański wariant chorałowego śpiewu, praktykowany w rzymskich bazylikach pontyfikalnych w wiekach VII-XIII. Zakończeniem festiwalu będzie uroczysta Msza św. w bazylice Matki Bożej Bolesnej z oprawą chóru festiwalowego.
Równolegle przez cały tydzień odbywać się będą warsztaty chóru festiwalowego z udziałem profesjonalnych kantorów i publiczności. W tym roku poświęcone będą Liturgii św. Jana Chryzostoma, która, obok odprawianej 10 razy w roku Liturgii św. Bazylego i Liturgii uprzednio poświęconych darów, jest podstawową, codzienną Ofiarą eucharystyczną Kościoła obrządku wschodniego. Zajęcia Andrij Szkrabiuk, kantor i kierownik chóru Ormiańskiej Katedry we Lwowie, znawca muzyczno-liturgicznych tradycji i form Kościołów Wschodu. Ich zwieńczeniem będzie wspólne odprawienie Służby Bożej w sobotę, 23 sierpnia, w cerkwi greckokatolickiej pw. Przemieniania Pańskiego.
Jarosławski Festiwal Muzyki Dawnej odbywa się od 1993 r. Odbywa się zawsze w sierpniu. Nawiązuje do tradycji XVI i XVII-wiecznych jarmarków kupieckich i wielokulturowości miasta. Jego organizatorem jest Stowarzyszenie „Muzyka Dawna w Jarosławiu”, które powstało 6 lutego 1995 r.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.