Jarosław: w niedzielę rekoronacja Piety w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej
13 września 2013 | 15:06 | pab Ⓒ Ⓟ
Dziś w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Jarosławiu rozpoczynają się trzydniowe uroczystości związane z 300-leciem konsekracji bazyliki i rekoronacją cudownej Piety.
Dziś nabożeństwu fatimskiemu i Mszy świętej jubileuszowej przewodniczyć będzie biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej Adam Szal. W sobotę o godz. 18.00 zostanie odprawiona Msza św. połączona ucałowaniem relikwii Drzewa Krzyża Świętego.
Rekoronacja odbędzie się w niedzielę, 15 września, na jarosławskim Rynku. Uroczystości będzie przewodniczył abp-senior z Gdańska Tadeusz Gocłowski. Na zakończenie Mszy św. nastąpi akt zawierzenia miasta opiece Matki Bożej, a po liturgii ulicami miasta przejdzie procesja do bazyliki Matki Bożej Bolesnej. – Jest to nawiązanie do XVIII wieku. Właśnie w 1755 r., gdy figura była koronowana, uroczystość również odbyła się na Rynku, a po niej cudowną figurę przeniesiono ulicami miasta do bazyliki, gdzie jest jej dom – opowiada o. Lucjan Sobkowicz, przeor jarosławskich dominikanów, którzy opiekują się sanktuarium.
Nowe korony są efektem niezwykłego zdarzenia, do którego doszło 28 grudnia ub.r. Podczas porannej Mszy świętej w bazylice oo. dominikanów, obraz zasłaniający figurę Matki Bożej trzymającej na kolanach ciało Jezusa, podnosił się do góry i w tym momencie obie korony równocześnie spadły do wewnętrznej niszy ołtarzowej. Wówczas od wiernych wyszła inicjatywa wykonania nowych koron.
Nowe korony nawiązują kształtem do epoki gotyku, gdyż z tego okresu pochodzi figura Matki Bożej ze zdjętym z krzyża ciałem Chrystusa. Zaprojektował je i wykonał Olgierd Stopiński mistrz złotnictwa z Warszawy. Na głowach Jezusa i Maryi znajdą się m.in. brylanty, ametysty, rubiny, perły i kryształy górskie.
W ramach duchowego przygotowania do rekoronacji odbyły się trzydniowe rekolekcje. Prezentowana była również wystawa ukazująca historię Piety oraz sanktuarium, którą dominikanie przygotowali we współpracy z Muzeum w Jarosławiu.
Historia jarosławskiej Piety i miejsca, w którym się ona znajduje, sięga XIV wieku. Przy jednej z dróg, biegnącej w kierunku Krakowa, 20 sierpnia 1381 roku grupa pasterzy znalazła figurę Matki Boskiej trzymającej na rękach ciało zmarłego Chrystusa. Pietę pasterze przenieśli do kościoła parafialnego w Jarosławiu. Jednak, jak podaje tradycja, w nocy, ku zdumieniu wszystkich, figura powróciła na miejsce, skąd ją zabrano.
Miejsce to nazwano „wzgórzem pobożności” i zbudowano tam drewnianą kapliczkę, w której umieszczono Pietę. Od razu rozpoczął się żywy kult, a pielgrzymi zaczęli doświadczać wielu cudów. Wśród pierwszych pątników w 1387 roku była królowa Jadwiga. Niestety, w 1410 i 1420 roku kaplica została splądrowana i zniszczona przez grasujące hordy tatarskie. Mimo pożaru kaplicy, figura ocalała, zyskując w ten sposób jeszcze większą sławę.
W XVII wieku jezuici wznieśli w tym miejscu barokowy kościół Matki Bożej Bolesnej wraz z zespołem klasztornym. Po kasacie jezuitów, od 1777 roku miejscem tym opiekują się dominikanie. W 1966 roku kościół otrzymał tytuł bazyliki mniejszej.
Znajdująca się w świątyni figura Piety w 1636 roku została przez ówczesnego biskupa przemyskiego uznana za cudowną, a w roku 1755 ukoronowano ją po raz pierwszy koronami papieskimi.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.