Drukuj Powrót do artykułu

Jasna Góra: 4 tys. bankowców na pielgrzymce

12 maja 2018 | 17:43 | mir | Częstochowa Ⓒ Ⓟ

Aby pieniądz był mocny, a gospodarka silna. W duchu wdzięczności za 100-lecie niepodległości Polski i z prośbami o pomyślność dla naszej Ojczyzny odbyła się na Jasnej Górze Pielgrzymka Bankowców, która zgromadziła 4 tys. osób.

Spotkanie bankowców odbyło się po raz trzydziesty trzeci i przebiegło pod hasłem „Maryjo, Królowo Polski weź w opiekę Naród cały”. Alicja Paszewska, organizatorka pielgrzymki z Częstochowy podkreśliła, ze tegoroczne pielgrzymowanie odbyło się w duchu wdzięczności za odzyskana 100 lat temu niepodległość – pamiętamy w modlitwie o tych, którzy walczyli o nasza wolność. Patrzymy z ufnością w naszą przyszłość, życząc Ojczyźnie pomyślności, dobrego rozwoju gospodarczego, mocnego pieniądza i opieki Bożej dla wszystkich bankowców w ich niełatwej, stresującej pracy – mówiła przedstawicielka sektora bankowości.

Centralnym punktem pielgrzymki była Msza św. odprawiona na jasnogórskim Szczycie. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił bp Antoni Długosz z Częstochowy. Zachęcał bankowców, by w codziennym życiu i pracy kierowali się miłosierdziem. „Pan Jezus pragnie, abyśmy byli przedłużeniem Jego słów i czynów pełnych miłosierdzia. A macie tak trudną posługę w swoim charyzmacie, pochylając się często nad różnymi problemami ludzkimi, nie tylko tymi, gdzie powiększa się dorobek waszego petenta, ale czasem dochodzi do materialnej klęski – mówił kaznodzieja.

W darach ołtarza bankowcy złożyli ofiary pieniężne na rzecz dzieci w polskiej wsi Wierszyna oddalonej o 100 km od Irkucka na Syberii.

Pielgrzymka rozpoczęła się wczoraj Apelem Jasnogórskim. Dziś bankowcy wraz z kierowcami wzięli udział w Drodze Krzyżowej na Wałach jasnogórskich. Przed Mszą św. natomiast wysłuchali koncertu patriotyczno-religijnego Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej z Nowego Sącza pod dyr. mjra Leszka Mieczkowskiego.

W pielgrzymce uczestniczyli m.in. Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich oraz Rafael Lelito, Prezes Podkarpackiego Banku Spółdzielczego.

Historia pielgrzymek środowiska bankowego sięga 1986 r. Z inicjatywą ich zorganizowania wystąpiła Franciszka Gosławska z Banku Gospodarki Żywnościowej. Wraz dwiema koleżankami – Antoniną Szubką i Aleksandrą Bieniewską – udała się na Jasną Górę z propozycją przygotowania pielgrzymki. Zgromadziła ona wtedy ponad 20 tys. osób. Do dziś nieprzerwanie jednoczy pielgrzymów-bankowców z całej Polski. Organizację corocznych pielgrzymek koordynuje Duszpasterstwo Bankowców „Nazaret” z Częstochowy.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.