Jasna Góra: 67. Dni Modlitw Ruchu Kultury Chrześcijańskiej „Odrodzenie”
08 września 2023 | 17:31 | Maria Bareła @JasnaGóraNews | Jasna Góra Ⓒ Ⓟ
„Wierzę w Kościół Chrystusowy” to hasło 67. Dni Modlitw Ruchu Kultury Chrześcijańskiej „Odrodzenie”. Tradycyjnie „odrodzeniowcy” rozpoczęli trzydniowe spotkanie na Jasnej Górze od rekolekcji. Stowarzyszenie kontynuuje dziedzictwo bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, który przed wojną był w jego szeregach, a po latach powojennej przerwy je reaktywował.
– Kod genetyczny „Odrodzenia” to splot dwóch miłości: miłości do Ojczyzny duchowej, którą jest Kościół, i miłości do Ojczyzny ziemskiej, którą jest Polska. Jedna i druga siebie nawzajem potrzebują. Po Bogu jest Ojczyna i ten porządek trzeba zachować w życiu każdego z nas – powiedział o. Marek Grzelczak, asystent kościelny Ruchu Kultury Chrześcijańskiej „Odrodzenie”.
O. Grzelak podkreślił, że wojna na Ukrainie budzi nas ze snu, ale środkiem usypiającym każdego z nas jest dostatek i wygodnictwo. – Te elementy połączone razem stanowią truciznę dla ludzi – zaznaczył i dodał, że dlatego stowarzyszenie Ruchu Kultury Chrześcijańskiej „Odrodzenie” podejmuje różne działania, których celem jest pokazywanie ludziom Polski katolickiej.
Danuta Stawicka, wiceprezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia zauważyła, że to nie członkowie wybrali Jasną Górę na doroczne pielgrzymki, ale sam bł. Prymas ją wybrał. – On tutaj czuł się jak w domu. Przed wojną był w szeregach „odrodzeniowców”, a po wojennej przerwie reaktywował stowarzyszenie i to, że my tutaj się spotykamy to jest kontynuacja jego drogi – opowiadała. Zauważyła, że bardzo bliska kard. Wyszyńskiemu była sprawa aktywności świeckich w życiu społecznym. – On zajmował się katolicką nauką społeczną Kościoła i chciał ją zaszczepiać wśród swoich współpracowników. Pragnął, by znając ją, urządzano całe życie polityczne i społeczne – tłumaczyła wiceprezes.
Członkowie „Odrodzenia” działają w tzw. kołach przy parafiach. Na terenie całego kraju jest ich ponad 20, a członków ok. 600. Realizują jego cele i zadania przez świadome i odpowiedzialne stosowanie Dekalogu w życiu indywidualnym i społecznym, wspólne modlitwy, dni skupienia, rekolekcje i pielgrzymki, pogłębianie i szerzenie wiedzy religijnej i nauki społecznej Kościoła, a także przez współdziałanie z pasterzami Kościoła w parafiach.
– Wspólne spotkania, takie jak te na Jasnej Górze, mają być inspiracją do zadań, jakie koła same sobie wyznaczają. Rozeznajemy ducha czasu. Odpowiedzią jest np. koło, którego działalność teraz była nastawiona na ochronę życia nienarodzonych, ale i koło łódzkie, które ewangelizuje m.in. poprzez piękne treści, kulturę i muzykę, ich program jest skupiony na św. Janie Pawle II i bł. kard. Stefanie Wyszyńskim – powiedziała Danuta Stawicka.
Jutro w części seminaryjnej podejmowane będą tematy: „Jak dziś wierzyć w Kościół Chrystusowy”, „Świat w Kościele czy Kościół w świecie”, a także „Romantyzm i jego dziedzictwo”.
67. Dzień Modlitw Ruchu Kultury Chrześcijańskiej „Odrodzenie” zakończy w niedzielę Msza św. o godz. 8.30 w Sali Papieskiej, a także konferencja o Matce Bożej.
„Odrodzenie” jest kontynuatorem działającego w dwudziestoleciu międzywojennym Stowarzyszenia Katolickiej Młodzieży Akademickiej „Odrodzenie”, które powstało jako stowarzyszenie akademickie w 1919 r. i formowało religijnie, moralnie i intelektualnie młodzież. Przed wojną było jedną z najpopularniejszych organizacji katolickich.
Od 1957 roku rozpoczęły się pielgrzymki „odrodzeniowców” na Jasną Górę, których inicjatorem był kard. Stefan Wyszyński. W marcu 1979 roku zaproponował nazwę: Ruch Kultury Chrześcijańskiej „Odrodzenie”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.