Jasna Góra: hołd z kwiatów dla Niepokalanej
08 grudnia 2011 | 17:52 | it Ⓒ Ⓟ
Z okazji uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP pod figurą Maryi Niepokalanej na Jasnej Górze złożony zostanie dziś hołd z białych kwiatów, a pasterz archidiecezji częstochowskiej wypowie akt zawierzenia.
Uroczystość stanowi nawiązanie do rzymskiego zwyczaju tzw. omaggio floreale (hołdu z kwiatów), który sięga 1938 r., kiedy to papież Pius XI polecił Papieskiej Akademii Niepokalanej przygotować każdego roku 8 grudnia na placu Hiszpańskim w Rzymie uroczysty akt oddania czci Maryi Niepokalanej. Każdego roku Ojciec Święty składa Maryi wieniec z kwiatów.
W Sanktuarium hołd Matce Bożej składany jest pod figurą Niepokalanej na placu przed szczytem. – My przyłączamy się do tego gestu Ojca Świętego. Chcemy wraz nim modlić się we wszystkich intencjach Kościoła powszechnego, także we wszystkich intencjach, które papież nosi w sercu – powiedział
o. Łukasz Buzun, podprzeor Jasnej Góry. Dodał, że taka łączność ze wzgórzem watykańskim „bardzo nas ubogaca i wyprowadza z wąskiego myślenia tylko o własnych sprawach”.
Figura Maryi stoi pośrodku placu, gdzie do 1917 r. znajdował się pomnik cara Aleksandra II. W stanie wojennym pod tą figurą układany był krzyż z kwiatów i zniczy na znak jedności Polaków, pamięci o aresztowanych i prześladowanych, z prośbą o wyzwolenie z komunistycznej niewoli. Pod rzeźbą Niepokalanej przez cały rok trwa modlitwa pielgrzymów, którzy wchodzą na Jasną Górę od strony Alei NMP. W sezonie pielgrzymek pieszych pątnicy składają Maryi tysiące kwiatów.
Obecna figura Maryi, która znajduje się pośrodku placu jasnogórskiego, pochodzi z 2009 r. i zastąpiła poprzednią prawie stuletnią. „Starą” figurę Niepokalanej w tym roku poddano gruntownej renowacji. Przy tej okazji okazało się, że statua jest starsza niż przypuszczano, być może nawet z XVIII wieku i prawdopodobnie pochodzi z jakiegoś cmentarza. Figura znajdzie swoje miejsce w jasnogórskim muzeum, bo jak twierdzi o. Jan Golonka kurator zbiorów sztuki, ma ona wartość historyczną i zasługuje na ocalenie.
Uroczystości jasnogórskie rozpocznie o godz. 16.15 Akatyst z kazaniem w Kaplicy Matki Bożej, po czym w procesji światła duchowieństwo, siostry zakonne, przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń oraz wierni archidiecezji częstochowskiej i pielgrzymi przejdą na plac jasnogórski pod figurę Niepokalanej.
Tam ok. godz. 17.15 dokonany zostanie akt zawierzenia Kościoła, Ojczyzny i świata. Po czym na wzór rzymski, główny celebrans w koszu drabiny strażackiej zostanie wyniesiony w górę i złoży u stóp figury Maryi Niepokalanej wiązankę białych róż.
Nabożeństwu przewodniczyć ma abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.