Jasna Góra: już jutro muzyczne dziękczynienie za papieską pielgrzymkę
30 lipca 2016 | 13:33 | it Ⓒ Ⓟ
Muzyczne dziękczynienie za papieską pielgrzymkę w Polsce odbędzie się na Jasnej Górze jutro, 31 lipca. Podczas wieczornego koncertu na jasnogórskim placu chór i instrumentaliści wykonają „Mszę o pokój i sprawiedliwość” argentyńskiego kompozytora Ariela Ramireza.
Wydarzenie, które odbędzie się w ostatnim dniu Światowych Dni Młodzieży, to muzyczne dziękczynienie za pielgrzymkę papieża Franciszka do Polski oraz jego wizytę w jasnogórskim sanktuarium. Koncert ma też być „głośnym manifestem podkreślającym znaczenie sprawiedliwości i pokoju w dzisiejszym świecie”.
Koncert wykona Chór Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum pod dyrekcją Janusza Siadlaka.
„Misa por la Paz y la Justicia” to dzieło wyjątkowo rzadko wykonywane w Europie, w szczególności w Polsce. Jego partytura została przekazana przez Ariela Ramireza bezpośrednio na ręce Janusza Siadlaka niedługo przed śmiercią kompozytora.
Ariel Ramirez swoją niezwykłą karierą ugruntował sobie pozycję głównego przedstawiciela argentyńskiej muzyki ludowej. Jego kompozycje, znane na całym świecie, określane są mianem “kultowych”, a wykonywania ich podejmowały się największe gwiazdy – między innymi Jose Carreras i Plácido Domingo.
Chórowi towarzyszyć będzie światowej klasy zespół, który specjalizuje się w wykonywaniu folku andyjskiego na oryginalnych instrumentach – znana w Polsce i na świecie – Sierra Manta. „Misa por la Paz y la Justicia” jest dla Polaków ważna również ze względu na fakt wykorzystania w kompozycji słów Papieża Polaka Jana Pawła II. Podczas widowiska Michał Kula (częstochowski aktor, znany m.in. z roli w filmie „Pitbull” czy serialu „Plebania”) przekaże treść Mszy w języku polskim w przepięknych fragmentach recytacji. Jak przekonują organizatorzy, całość gwarantuje rozrywkę na najwyższym poziomie, niezwykłe przeżycia, a zarazem możliwość głębokiej kontemplacji.
To wydarzenie kulturalne będzie wyrazem wdzięczności wobec Ojca Świętego za jego pielgrzymkę oraz głośnym manifestem podkreślającym znaczenie sprawiedliwości i pokoju w dzisiejszym świecie. – To właśnie wydarzenia kulturalne mają szansę zwrócić oczy całego społeczeństwa ku wyższym wartościom oraz dać szansę na przemyślenia i wewnętrzną zmianę, a komplementarność religii i kultury w tak radosnym, a jednocześnie niosącym niesamowicie ważne przesłanie wydarzeniu, ma za zadanie wskazać kierunek pokoju i sprawiedliwości – podkreślają organizatorzy muzycznego widowiska: Stowarzyszenie Sympatyków Collegium Cantorum oraz Jasna Góra. Wstęp jest bezpłatny.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.