Jasna Góra: kobieta wyzwolona to ta, która jest blisko Chrystusa
08 marca 2010 | 12:10 | it / kw Ⓒ Ⓟ
„Tylko te kobiety, które są blisko Chrystusa, są naprawdę wyzwolone, przywrócone sobie i czują się umiłowane” – powiedział na Jasnej Górze bp Jan Wątroba.
Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa kobiet celebrował wieczorem 7 marca Mszę św. podczas „Święta Kobiet u najpiękniejszej z Niewiast”. Eucharystia sprawowana była w „Kielichu Życia i Przemiany”, darze kobiet z racji 600-lecia istnienia Sanktuarium.
W kazaniu bp Jan Wątroba zwrócił uwagę na powołanie i godność kobiety. Podziękował niewiastom, które realizują się jako matki, żony, siostry, córki, a także jako osoby konsekrowane. Zaznaczył, że te kobiety, które są blisko Chrystusa, czują się prawdziwie wyzwolone. „Te kobiety, które znajdują się w pobliżu Chrystusa, odnajdują się w prawdzie, którą On głosi i czują się przez tę prawdę wyzwolone, przywrócone sobie, umiłowane odwieczną Miłością”.
Biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej podkreślił, że słowa i czyny Jezusa zawsze wyrażają należny kobiecie szacunek i cześć. „Ewangelia Jego czynów i słów to konsekwentny sprzeciw wobec wszystkiego, co uwłacza godności kobiety. Jezus tak dalece im ufa, że czyni je powiernicami ewangelicznego orędzia. Rozmawia z nimi o takich sprawach, o których nie mówi nawet z apostołami. Powierza im najgłębsze Boże tajemnice”, przypomniał bp Wątroba.
Zdaniem kaznodziei „wrażliwość i intuicja to m.in. cechy kobiecego geniuszu, przez które są one bliższe życiu i człowiekowi”. Zauważył także kobiecą dyspozycyjność i wielkoduszność: „kobieta otrzymała umiejętność przyjmowania i dawania, kobiecie łatwiej jest poświęcać się i nieść pomoc drugim”. Delegat Episkopatu ds. Kobiet podkreślił, że Jezus kobietom powierzył wiadomość o swoim Zmartwychwstaniu, bo wiedział, że one Go nie zawiodą i nie zatrzymają tej wieści dla siebie.
Bp Jan Wątroba modlił się o pełnię szacunku dla kobiet, nie tylko od święta, ale na co dzień. „Modlimy się o szacunek ze strony waszych najbliższych mężczyzn, ze strony narodu, prawodawców, modlimy się, aby Pan pomagał wam jak najpiękniej realizować kobiecy geniusz”, powiedział na zakończenie kazania biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej.
Msza św. sprawowana była w „Kielichu Życia i Przemiany”, specjalnie wyjętym na tę okazję z jasnogórskiego skarbca. Kielich mszalny delegacje kobiet polskich 3 maja 1982 r., złożyły Jasnogórskiej Pani jako wotum dziękczynienia za Jej 600-letnią opiekę nad Polskim Narodem i z prośbą o przemianę Polaków.
Podczas Eucharystii kobiety złożyły Maryi serce z kwiatów symbolizujące miłość do Matki i Królowej naszej Ojczyzny.
Po Mszy św. w Kaplicy Różańcowej odbyło się spotkanie, podczas którego zostały zaprezentowane sylwetki trzech niewiast, które mogą być wzorem dla współczesnych kobiet. O św. Joannie Molli, włoskiej lekarce, młodej matce, która by dać życie córce, poświęciła swoje, mówiła Krystyna Zając, od 1992 r. krzewicielka kultu św. Gianny Beretty, tłumaczka pierwszej w języku polskim biografii o tej świętej, za którą osobiście podziękował jej Jan Paweł II. Sylwin Bechcicki, prezes Towarzystwa im. Edyty Stein w Lublińcu przedstawił postać nawróconej Żydówki, filozofa, karmelitanki bosej, dziewicy i męczennicy oraz patronki Europy. Z kolei o bł. M. Celinie Borzęckiej, żonie, matce, wdowie, założycielce Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstanek mówił s. Anna Helena Skalik, przełożona zmartwychwstanek w Częstochowie.
Konferencji towarzyszyły pokazy multimedialne i relikwiarze św. Joanny oraz bł. Celiny Borzęckiej, które zgromadzeni mogli ucałować na zakończenie spotkania.
Wielkim zaskoczeniem była prezentacja relikwii św. Gianny Beretty Molli: jej rękawiczek, w których prowadziła samochód i chustki, którą nosiła na szyi.
Prelegenci przekonywali o zwyczajności tych niezwykłych kobiet i zachęcali by i współczesne niewiasty nie bały się być świętymi.
Podczas spotkania nie zabrakło życzeń i kwiatów dla pań.
Organizatorami „Święta kobiet u najpiękniejszej z Niewiast” był: Oddział w Częstochowie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” oraz Radio Jasna Góra. Spotkanie odbywało się pod patronatem medialnym:„Niedzieli”, „Listu do Pani” i „Gazety Częstochowskiej”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.