Jasna Góra: kolejne tysiące pielgrzymów docierają na imieniny Matki Bożej
24 sierpnia 2016 | 17:54 | it Ⓒ Ⓟ
Na dwa dni przed uroczystością Matki Bożej Częstochowskiej na Jasną Górę licznie przybywają uczestnicy pieszych pielgrzymek. Już dotarło ponad dwadzieścia grup, a wejścia potrwają do wieczora. Najliczniejszą jest 91. Piesza Pielgrzymka Łódzka, w której przyszedł także abp Konrad Krajewski, papieski jałmużnik.
– Jasna Góra to dobry kierunek, wiem, że wyruszając w drogę idę we właściwą stronę – powiedział abp Krajewski. Jak zaznaczył nie dotarł tu sam. – Przychodzę z całą rzeszą ubogich, to co mi polecił na dzisiaj Ojciec Święty, że mam się nimi zajmować, więc ich przyprowadzam tutaj na Jasną Górę – wyznał papieski jałmużnik. Dodał, że „kiedy odmawiamy różaniec, przed każdym Zdrowaś Maryjo wymienia imiona biednych, a ponieważ jest tylko 50 Zdrowasiek, więc ciągle mu ich brakuje”. – Oczywiście przynoszę tu także intencje papieża Franciszka, który prosił, by modlić się za niego – powiedział abp Konrad Krajewski.
Piesza Łódzka Pielgrzymka na Jasną Górę po raz pierwszy wyruszyła w 1926 roku i odtąd zawsze udaje się na uroczystość Matki Boskiej Częstochowskiej. W tym roku w dziewięciu grupach pielgrzymki łódzkiej przyszło ok. 3 tys. osób.
– Nieważny jest ból, zmęczenie, ważne, że przychodzimy do Niej, do Maryi, i że jesteśmy razem we wspólnocie Kościoła, który jest naszym domem – powiedziała jedna z pątniczek, pani Anna.
Grupa „5″ jest grupą milczenia. Idący w niej uczestniczą we wspólnych modlitwach, słuchają rozważań, a poza tym zachowują milczenie. W „5″ można iść cały czas, jeden dzień lub jeden odcinek. Pielgrzymowanie w tej grupie można rozpocząć i zakończyć jedynie na postojach. Nie wolno dołączać się do grupy w drodze.
Integralną grupą Pieszej Pielgrzymki Łódzkiej jest Grupa 10 – duchowego pielgrzymowania.
Przybywające na uroczystość Matki Bożej Jasnogórskiej pielgrzymki piesze to na ogół mniejsze grupy dekanalne czy parafialne z metropolii częstochowskiej i łódzkiej. Wszystkie pielgrzymki odbywają się teraz w duchu wdzięczności za Światowe Dni Młodzieży w Polsce. Są w tym roku również refleksją nad postawą miłosierdzia, do której nieustannie zachęca papież Franciszek, a także w jubileuszowym roku obchodów Chrztu Polski są czasem dziękowania za łaskę wiary i przypomnieniem o wielkim darze sakramentu chrztu.
– Te wszystkie wydarzenia są bardzo ważne, ale z racji tego, że byliśmy na Światowych Dniach Młodzieży i jako młodzi ludzie bardzo to przeżywaliśmy więc pielgrzymka była pięknym zwieńczeniem tego – powiedziała Jola z Łodzi.
Oprócz głównych tematów związanych z aktualnymi wydarzeniami w Kościele, pątnicy odkrywali na nowo sens osobistego zawierzenia się Matce Bożej Królowej Polski. Jak powiedział ks. Paweł Kutynia, przewodnik 548. Pieszej Pielgrzymki z Pabianic, „to jest cel pielgrzymki, tego odnowienia, żeby człowiek spojrzał na Maryję, by Ona stała się nauczycielką i Tą która poprowadzi człowieka do Bożej rzeczywistości, do swego Syna. Człowiek nie znajdzie spokoju dopóki nie zrozumie, że Pan Bóg chce go prowadzić i dać mu więcej niż nawet może się spodziewa”.
– Zawierzać się Maryi, to świadomie przeżywać z Nią wszystkie chwile życia, podkreśliły pątniczki z Pabianic.
Do odprawiających rekolekcje w drodze na Jasnej Górze dołączali duchowi pielgrzymi i ci, którzy z różnych względów nie mogli wyruszyć. Pani Teresa, która przyjechała ze Zduńskiej Woli podkreśla, że przybywa do Matki, na Jej imieniny, by oddać Jej pokłon i całe swoje serce. – Wchodzimy tu razem z pieszymi pątnikami i to jest dla nas wielkim przeżyciem. Oni idą w naszych intencjach, my wspieramy ich naszą modlitwą i razem tutaj wszyscy się jednoczymy, jesteśmy jedną rodziną – powiedziała pani Teresa.
Jutro wejścia pielgrzymek pieszych rozpoczną się od rana. Ok. 14.00 dotrzeć mają grupy tarnowskie. Pielgrzymka tarnowska to jedna z najliczniejszych w kraju. Jutro także z Warszawy Bemowa przyjedzie grupa na rolkach.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.