Jasna Góra: konferencja „Sakralne Rzemiosło Artystyczne XX i XXI wieku”
05 maja 2023 | 21:52 | BP@JasnaGóraNews/mir | Jasna Góra Ⓒ Ⓟ
Na Jasnej Górze odbyła się konferencja poświęcona sakralnemu rzemiosłu artystycznemu XX i XXI wieku. To kontynuacja projektu, w ramach którego zorganizowana została tutaj V Wystawa Rzemiosła Artystycznego. Sanktuarium swoje piękno zawdzięcza także talentowi i trosce wielu pokoleń rzemieślników.
Podczas konferencji prelekcję o organizacji prac artystyczno-rzemieślniczych przy budowie Przybytku obecności Boga Jahwe w Starym Testamencie wygłosił o. Stanisław Rudziński. O rzemiośle artystycznym na Jasnej Górze XX-XXI wieku mówiła dr Barbara Furs. „Duchowe i artystyczne przesłanie współczesnych witraży sakralnych” – to tytuł wykładu witrażysty Grzegorza Słomki. O artystycznych dewocjonaliach Fabryki Wyrobów Ceramicznych „Czyn” w Częstochowie (1945-1953 wygłosiła wykład dr Katarzyna Sucharkiewicz.
Rzemieślnicy niemal od jej początku przybywali na Jasna Górę jako pątnicy, byli też zatrudnieni w jej zabudowie, misterną pracą przygotowali godną oprawę otoczenia Cudownego Obrazu Matki Bożej.
O. Stanisław Rudziński, kustosz Zbiorów Wotywnych Jasnej Góry zwrócił uwagę, że na Jasnej Górze znajdują się też przykłady twórczości rzemieślniczej artystów z innych krajów. – Miejscem szczególnie godnym podkreślenia są artystyczne dekoracje ołtarza w Kaplicy Matki Bożej, jak i projekty ołtarzy w bazylice. Cała architektura, wyposażenie to jest właśnie efekt działania artystycznego rzemiosła, to odzwierciedlenie bogatej historii Jasnej Góry. Oczywiście to trwa. Dzisiaj jesteśmy też na etapie konserwacji, ale również i tworzenia nowych rozwiązań artystycznych – powiedział paulin.
– W rzemiosło są wpisane wiara i patriotyzm – podkreślił Włodzimierz Biniek, prezes Zarządu Częstochowskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Częstochowie.
Jak przypomniała dr Barbara Furs także w trudnych latach komunistycznych, rzemieślnicy pielęgnowali swoje tradycje pracy dla Kościoła, włączając się również w upamiętnianie historii. Przykładem jest tablica Orląt Lwowskich w Kaplicy Matki Bożej. – W 1975 r. została ona przywieziona w tajemnicy i przetrzymana przez długi okres czasu oraz poświęcona przez prymasa bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, dla którego też był to pewien rodzaj odwagi – powiedziała Furs. Podkreśliła, że wielkie wydarzenia XX wieku takie jak Millenium Chrztu Polski, 600-lecie Jasnej Góry czy pontyfikat Jana Pawła II znalazły szczególne odzwierciedlenie w wyrobach rzemieślniczych.
Dzisiejsza konferencja wpisana została w projekt, w ramach którego zorganizowana została tutaj V Wystawa Rzemiosła Artystycznego.
Ekspozycję, która można jeszcze zwiedzać do końca czerwca. Na ekspozycji znalazły się m.in. biżuteria, naczynia liturgiczne, elementy wyposażenia kościołów, witraże, obrazy, rzeźby, kapliczki, ale także hafty i stroje. Są nawet płatnerskie wytwory, a więc zbroje, tarcze i szable. Niezwykle wymowny jest duży metalowy krzyż dedykowany „Obrońcom Mariupola”, którego konstrukcja wypełniona jest przestrzelonymi blachami. To on niejako otwiera wystawę. Inicjatorem wystawy była Częstochowska Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości. Kuratorem zaś – obok o. Stanisława Rudzińskiego z klasztoru jasnogórskiego – Janusz Nabiałek, starszy Cechu Rzemiosł Artystycznych w Częstochowie.
Tradycyjnie Pielgrzymka Rzemiosła Polskiego na Jasną Górę odbędzie się w ostatnią niedzielę czerwca.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.