Drukuj Powrót do artykułu

Jasna Góra: krajowe posłanie na Światowe Dni Młodzieży w Panamie

01.12.2018 , mir/R., Jasna Góra Ⓒ ℗

Polska młodzież gotowa do wyjazdu do Panamy. „Duchową odprawę” przeżywali na Jasnej Górze młodzi pielgrzymi, wolontariusze, koordynatorzy oraz opiekunowie grup, którzy w styczniu wezmą udział w Światowych Dniach Młodzieży w Panamie. Błogosławieństwa i rozesłania dokonał bp Marek Solarczyk, przewodniczący Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży.

Centralnym punktem jasnogórskiego spotkania była Msza św. w Kaplicy Matki Bożej pod przewodnictwem bp. Marka Solarczyka. Eucharystię zakończyła modlitwa posłania wypowiedziana przed Cudownym Obrazem Matki Bożej.

– Jedziemy tam, by być świadkami wiary – mówił bp Solarczyk. – Światowe Dni Młodzieży to nie jest wyjazd turystyczny. My jesteśmy tam rzeczywiście pielgrzymami, którzy mają też wnieść swoje doświadczenie wiary i Kościoła – mówił biskup i zwrócił uwagę, że kiedy człowiek rozpoczyna dzieło duchowe, nie może iść sam, przede wszystkim ma iść z łaską.

– Chcemy specjalnie wyruszyć od Matki Bożej z Jasnej Góry wyruszyć do Matki Bożej w Panamie, bo temat tych Światowych Dni Młodzieży jest maryjny – przypomniał ks. Emil Parafiniuk, dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży. Ich hasłem są słowa Matki Bożej zapisane na kartach Ewangelii wg św. Łukasza: „Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według Twego Słowa”.

Na wyjazd do Panamy zgłosiło się ok. 3,5 tys. młodych Polaków, część z nich ok. pół tysiąca spotkało się dziś na Jasnej Górze.

Alicja Majda, koordynatorka wyjazdu z diec. tarnowskiej, potwierdza, że zaczęło się już wielkie odliczanie do styczniowego święta młodych katolików świata – Teraz dopiero widać, ze marzenia się spełniają i faktycznie tam jedziemy – mówiła Alicja i wyraziła nadzieję, że wyjazd ten pozwoli jej wzmocnić wiarę: “Bardzo bym chciała, by te owoce SDM przyjechały ze mną do Polski i żebym potrafiła się tym dzielić”. Dla koordynatorki z Tarnowa udział w Światowych Dniach Młodzieży jest ważnym i wielkim impulsem do radosnego i pełnego zapału działania w Kościele, także w wypełnianiu codziennych obowiązków.

– Chcemy pokazać światu nasz religijność, kulturę, to, ze jesteśmy jednością, że jesteśmy patriotami – zapewniała młodzież.

Ci, którzy dopiero teraz podejmują decyzję, mogą sprawdzić bank wolnych miejsc na stronie: www.panama2019.pl

Dla młodzieży w Polsce podczas trwania ŚDM przygotowywane są także specjalne wydarzenia na terenie diecezji i parafii, jak np.: Panama w Warszawie, Panama w Krakowie, w Kaliszu, Śląski Bal Panamski czy Panama na Śląsku.

Światowe Dni Młodzieży w Panamie odbędą się w dniach 22-27 stycznia 2019 roku. Spotkanie będzie miało też polskie akcenty. Obecna będzie Ikona Matki Bożej Częstochowskiej „Od Oceanu do Oceanu”, wędrująca przez świat w obronie cywilizacji życia. W styczniu do Panamy dotrze także polski żaglowiec Dar Młodzieży, który wyruszył w Rejs dookoła świata z okazji 100-tnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Młodzi żeglarze, którzy także przed wyjazdem przeżyli swoje zawierzenie na Jasnej Górze, będą opowiadać o Polsce rówieśnikom z całego świata.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.