Drukuj Powrót do artykułu

Jasna Góra: maturzyści z diec. sosnowieckiej zaproszeni do odkrywania rodzinnej i ojczystej historii

08.03.2018 , mir (KAI), Jasna Góra/, 08-03-2018 Ⓒ ℗

Ok. 1,3 tys. maturzystów z diec. sosnowieckiej przybyło 8 marca na Jasną Górę. W trakcie spotkania zaproszono ich do udziału w konkursie literacko–historycznym “Szkice Pamięci. Ocalić od zapomnienia”. Organizatorzy zachęcają, aby przez zmagania konkursowe, w roku setnej rocznicy odzyskania niepodległości, młodzi odkrywali historię Polski i swoją tożsamość.

“Jest to konkurs, zaproponowany przez biskupa diecezjalnego Grzegorza Kaszaka, któremu bardzo zależało, by ocalić od zapomnienia rodzinne wspomnienia walki o niepodległość” – wyjaśnił ks. Michał Borda, dyrektor Wydziału Katechetycznego Diecezji Sosnowieckiej. Zdaniem organizatorów 100-lecie niepodległości to niezwykle ważna rocznica i ogromna szansa, by przypomnieć młodym Polakom o historii ojczyzny i zaszczepić w nich patriotyzm.

Konkurs skierowany jest do wszystkich diecezjan, pragnących podzielić się historiami osób i wydarzeń związanych z walką o wolną Ojczyznę. Jego uczestnikami mogą być uczniowie szkół i dorośli mieszkańcy diecezji. Wystarczy przygotować zapis rodzinnych wspomnień historyczno-patriotycznych w dowolnej formie literackiej spisując wspomnienia swoje bądź innego uczestnika wydarzeń, zwłaszcza spośród członków rodziny. “Chcielibyśmy, by rok 100. rocznicy odzyskania niepodległości był okazją do wydobycia ich, do strzeżenia i zachowania pamięci, żeby ktoś z młodzieży historię swojego dziadka czy pradziadka opisał i zgłosił do konkursu. Najlepsze prace chcemy potem wydać w formie książkowej” – zachęca ks. Borda. Termin nadsyłania prac upływa 15 maja 2018.

Maturzystów do udziału w konkursie zaprosił także w specjalnej konferencji ks. Michał Knapik.

Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak. Pogratulował młodym, że dokonali dobrego wyboru i przyjechali do Matki Bożej rozeznawać swoje powołanie. Życzył też „połamania piór, abyście tymi trudnościami, które w tych miesiącach nadejdą, się nie przejmowali, żebyście nie dali się pokonać i abyśmy po egzaminie dojrzałości mogli powiedzieć, że wszyscy go bardzo dobrze zdali”. “Niech Pani Przenajświętsza, Ta, która się wsłuchuje, która spieszy z pomocą, dodaje wam otuchy, męstwa, ale także wyprasza mądrość, w sposób szczególny wtedy, kiedy będziecie pisali i odpowiadali przed komisją na niełatwe pytania, z którymi oczywiście dacie sobie radę” – powiedział bp Kaszak.

Na zakończenie Mszy św. uczniowie klas maturalnych zawierzyli swoje życie Matce Bożej Jasnogórskiej.

Marzec to czas intensywnego pielgrzymowania maturzystów do częstochowskiego sanktuarium. Jutro przyjadą uczniowie z archidiecezji wrocławskiej, a do końca miesiąca zaplanowano jeszcze dziesięć dużych grup diecezjalnych. Pielgrzymowanie maturzystów potrwa do 23 kwietnia.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.