Jasna Góra – modlitwa w rocznicę śmierci Jana Pawła II
31 marca 2023 | 21:55 | it/BP @JasnaGóraNews | Jasna Góra Ⓒ Ⓟ
– 2 kwietnia to poruszający dzień zwłaszcza dla tych, którzy pamiętają papieża Jana Pawła II – zauważa przeor Jasnej Góry i zaprasza do wspólnej wieczornej modlitwy przed Cudownym Obrazem Matki Bożej i pod pomnikiem świętego papieża, który znajduje się na Wałach.
O. Samuel Pacholski podkreśla, że w sanktuarium, choć jest wiele znaków, również materialnych obecności tego wielkiego Polaka, to najbardziej żywe jest papieskie „Totus Tuus”, czyli jego zawierzenie, którego wciąż nas uczy.
Zdaniem przeora to, co się dzieje wokół Jana Pawła II, wbrew oczekiwaniom, tych którzy chcieli zniszczyć autorytet papieża, bardziej mu pomoże niż zaszkodzi. „Polacy nie kupili tego przekazu, który był mocno zniesławiający, nie merytoryczny, jeśli chodzi o ocenę pontyfikatu i zaangażowania papieża, a wcześniej biskupa, w ochronę nieletnich przed przestępstwami seksualnymi” – zaznacza paulin.
– Ten fałszywy przekaz sprawił, że ludzie zaczęli sobie przypominać, jak wiele ten papież uczynił, jakim był człowiekiem, jakim był i jest autorytetem, i że trzeba go bronić, bo ludzie na całym świecie się dziwią, dlaczego my marnotrawimy tak duży kapitał moralny, który zdobyliśmy jako Polacy, dzięki Janowi Pawłowi II – twierdzi o. Samuel Pacholski.
W niedzielę, w 18. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II uroczystości na Jasnej Górze rozpoczną się Mszą św. o godz. 20.00 przed Cudownym Obrazem Matki Bożej, przed którym on sam wielokrotnie zawierzał się Maryi. Po Apelu Jasnogórskim odbędzie się procesja światła pod pomnik Ojca Świętego na Wałach.
– Tam papież ma ręce wyciągnięte do pielgrzymów, w geście zaproszenia na Jasną Górę, to dla przypomnienia, że on tu w 1991 r. zaprosił młodych świata, chciał wszystkim pokazać tę maryjną drogę i za to jesteśmy mu szczególnie wdzięczni – mówi jasnogórski przeor.
„Nie byłoby na Stolicy Piotrowej tego papieża Polaka, gdyby nie było Jasnej Góry” – powiedział zaraz na początku swojego pontyfikatu Jan Paweł II i prosił: „nie przestawajcie być z papieżem na Jasnej Górze i wszędzie”.
Częstochowskie sanktuarium na tę papieską prośbę odpowiadało nie tylko za jego życia, ale także po śmierci, tutaj bardzo żywy jest kult tego świętego, największego spośród pielgrzymów.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.