Jasna Góra – modlitwa za dziennikarzy
24 stycznia 2024 | 16:23 | Maria Bareła-Gawenda / BP @JasnaGóraNews | Częstochowa Ⓒ Ⓟ
Jasnogórskie media są „Listem z Domu Matki” – zauważają Paulini. Dziś wspomnienie św. Franciszka Salezego patrona dziennikarzy i prasy katolickiej. Na Jasnej Górze zanoszona była modlitwa w intencji pracowników środków społecznego przekazu. Eucharystii przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Zgromadzili się na niej dziennikarze i pracownicy mediów z regionu częstochowskiego.
– Bycie dziennikarzem to powołanie, podobne do powołania lekarza dotykającego ran społeczeństwa i świata, aby je uleczyć. Bardzo ważne jest, by pracownicy mediów nie byli dla siebie konkurencją, która niszczy, ale która dopełnia się poprzez prawdę – mówił abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski dodał, że dziennikarze powinni stosować rzeczywistą komunikację, a nie poszukiwać tematów, które będą dzieliły ludzi.
Abp Depo zauważył, że pracownicy mediów od swojego patrona św. Franciszka Salezego powinni uczyć się powściągliwości. – On nigdy nie zwalczał przeciwnika tylko starał się z nimi współpracować, a nie dominować – wyjaśniał. Życzył, aby dziennikarze byli współpracownikami prawdy.
– Nie każdy ma możliwość pielgrzymowania do sanktuarium, a dzięki mediom Jasna Góra może gościć w domach wszystkich Polaków, a przez to staje się bliższa tym, którzy kochają Boga i Matkę Bożą – powiedział o. Michał Lukoszek, Wikariusz Generalny Zakonu Paulinów.
Zauważył, że media katolickie mają wielką rolę do spełnienia we współczesnym świecie przede wszystkim, jeżeli chodzi o przekazywanie wartości, które wypływają z Ewangelii i nauczania Jezusa.
Wikariusz Generalny Zakonu Paulinów, zaznaczył, że misję dziennikarzy określają słowa z listu św. Pawła: „wy jawcie się jako źródła światła w świecie”.
Przy Jasnej Górze działa Radio Jasna Góra, Dwumiesięcznik Jasna Góra i Biuro Prasowe @JasnaGóraNews. Jak zauważył o. Michał Bortnik, rzecznik prasowy klasztoru, jasnogórskie media mają być „Listem z Domu Matki”, a ich rolą nieustanny przekaz maryjnego przesłania.
– Jak powstawał Dwumiesięcznik Jasna Góra przełożeni powiedzieli, że ma być Listem z Domu Matki, później ten list poprzez Radio Jasna Góra stał się Głosem z Domu Matki i Biuro Prasowe, które to przesłanie dzięki artykułom i mediom społecznościowym udostępnia – powiedział rzecznik prasowy.
O. Andrzej Grad, dyrektor Radia Jasna Góra zauważył, że dziennikarze katoliccy wchodzą w rolę uczniów Jezusa, których zadaniem jest głoszenie światu Dobrej Nowiny. – Posługując w tych jasnogórskich mediach stajemy się takimi aniołami, czy Bożymi posłańcami. Ta praca jest wchodzeniem w rolę uczniów Jezusa, aby głosić światu Dobrą Nowinę – podkreślił paulin.
Św. Franciszek Salezy był wybitnym teologiem, założycielem Zakonu Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, biskupem Genewy, człowiekiem bez reszty oddanym nawracaniu ludzi zagubionych. Papież Pius XI w 1923 r. ogłosił go opiekunem i orędownikiem dziennikarzy katolickich.
Każdego roku w dniu św. Franciszka Salezego, Ojciec Święty ogłasza swe orędzie na Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu. W tym roku jego temat brzmi: „Sztuczna inteligencja i mądrość serca – dla komunikacji w pełni ludzkiej”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.