Jasna Góra – modlitwa za uczestników Ogólnopolskiego Konkurs Wiedzy Biblijnej
21 kwietnia 2022 | 20:00 | mir | Jasna Góra Ⓒ Ⓟ
O tym, że Słowo Boże może być radością serca, ale i zmaganiem, jak było to w przypadku proroka Jeremiasza, przekonali się uczestnicy 26. Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej organizowanego przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”. W czwartek w całej Polsce odbyły się etapy diecezjalne. Ta część dla 50 uczniów szkół średnich archidiecezji częstochowskiej miała miejsce na Jasnej Górze.
Zakres merytoryczny tegorocznego konkursu obejmuje Księgę Jeremiasza oraz Pierwszy i Drugi List św. Piotra.
– Tak, jak każdego roku słowo do młodych przekazał Ojciec Święty Franciszek – powiedziała Izabela Tyras, przewodnicząca częstochowskiego oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. W tym roku papież życzy młodym miłośnikom Księgi Życia, by osobisty kontakt ze słowem Bożym stał się zachętą do dzielenia się Biblią z innymi osobami, do ukazywania zawartej w Niej mocy i nadziei. – Papież życzy, by codzienna lektura ksiąg natchnionych, zwłaszcza Ewangelii, stała się dla młodych okazją do poznania Chrystusa i życia Nim na co dzień. W tych słowach zawiera się cała idea Konkursu Biblijnego – wyjaśniła Izabela Tyras.
Jak podkreślił ks. Wojciech Turek, który przez wiele lat pracował w redakcji Najnowszego Przekładu Pisma Świętego Starego i Nowego Testamentu z komentarzem, tzw. Biblii paulistów, konkurs ten jest niezwykłą inicjatywą.
– Jestem pełen podziwu, że od tylu lat, tak wielu młodych ludzi się w nią angażuje. To świadczy o tym, że Kościół w Polsce jest żywotny i pełen nadziei, bo ci ludzie już zwyciężyli przez to, że poznają słowo Boże. Tak naprawdę nigdy nie wiemy, kiedy Ono zadziała w życiu człowieka i przyniesie jakiś efekt. Jego żywotność, Jego życie polega jednak na tym, że Ono przypomina nam się wtedy, kiedy tego najbardziej potrzebujemy – zauważył paulista.
Ks. Turek, który jest przełożonym Regionu Polska-Ukraina Towarzystwa św. Pawła w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył Mszy św. inaugurującej etap w arch. częstochowskiej. Zanoszono modlitwę za wszystkich uczestników i organizatorów tego biblijnego dzieła.
Po Eucharystii w Sali Papieskiej odbyła się najpierw część pisemna wyłaniająca siedmiu finalistów, a po niej miała miejsce część ustna, która wyłoniła zwycięzców.
– W Biblii istotne jest to, co znajduje się pod szatą słów, a jest to Duch Boży. Słowa Bożego nie można się więc nauczyć, ale możemy z Nim jedynie wejść w relację – mówił do uczestników konkursu o. Marcin Ciechanowski, podprzeor Jasnej Góry i życzył, by młodzi odkrywając przepiękne szaty Biblii, wchodzili w relację z Bogiem.
Pierwsze miejsce zajął Juliusz Woldan z Zespołu Szkół im. T. Kościuszki w Żarkach. Dla niego Pismo Św. to przede wszystkim życiowy drogowskaz. – Biblia to duchowy kompas i możliwość rozmawiania z Bogiem, zwłaszcza kiedy przeżywam trudne sytuacje np. w szkole – powiedział zwycięzca.
Drugie miejsce zajął Filip Wosiński z Technicznych Zakładów Naukowych w Częstochowie, a na trzecim uplasowała się Marta Anioł z Liceum Ogólnokształcącego im. R. Traugutta w Częstochowie.
Dla Filipa poznawany w tym roku Jeremiasz stał się dobrym przyjacielem, bo jak uśmiecha się laureat konkursu, mogą ich łączyć przeżywane kryzysy egzystencjalne.
Zdobywca drugiego miejsca podkreślił, że „gdyby ludzie czytali Biblię i przeżywali słowo Boga, to połowa problemów tego świata by zniknęła”. Dla Filipa czytanie Biblii, to też sposób na „dialogowanie z Bogiem”.
Dla Dominika Zenderowskiego z Technikum im. S. Staszica w Zawierciu, który znalazł się w finałowej siódemce, udział w konkursie jest dobrą motywacją do czytania Pisma św. i realizacji Słowa Bożego w życiu. – Dla mnie czytanie Biblii pogłębia moją więź z Bogiem – wyjaśniał uczeń.
W arch. częstochowskiej Konkurs Biblijny cieszy się dużą popularnością i zainteresowaniem. Przystąpiło do niego kilkuset młodych z ponad 30 szkół średnich.
Po raz 25. do konkursu przygotowała swoich uczniów Gabriela Szczygłowska, katechetka z Liceum Ogólnokształcącego im. Feliksa Fabianiego w Radomsku. – Przez te lata sama odkrywałam wielką wartość Bożego słowa i to, co Ono uczyniło w moim życiu. Zawsze powtarzam, że otwarta Biblia, to są otwarte usta Boga – powiedziała katechetka.
Zdaniem ks. Mariusza Bakalarza, prezesa Zarządu Instytutu Niedziela konkursy biblijne są nie tylko konkursami wiedzy, ale nade wszystko okazją do tego, by młodzi ludzie poznając słowo Boże, spotykali się z Bogiem, dlatego katecheci i księża tak bardzo zachęcają młodych do udziału w tym konkursie, żeby mogli wygrać nie nagrody, a swoją wiarę.
Konkurs Biblijny spotyka się także z wielką otwartością serc ze strony przyjaciół tych wyjątkowych „zmagań”. Siedmiu finalistów etapu archidiecezjalnego otrzymało podarunki ofiarowane m.in. przez Jadwigę Wiśniewską, poseł do Parlamentu Europejskiego, Lidię Burzyńską, poseł na Sejm RP, Katolicki Tygodnik „Niedziela”, Edycję św. Pawła, INCO Grupę Opakowań w Koniecpolu, przeora Jasnej Góry i Jasnogórską Rodzinę Różańcową.
M.in. na zaproszenie poseł Burzyńskiej siedmiu finalistów zwiedzi Sejm oraz Muzeum Katyńskie.
Konkurs Biblijny adresowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych. Przez 25 lat wzięło w nim udział prawie pół miliona uczniów z 1500 szkół z całej Polski. Patronat honorowy nad tą inicjatywą objęli: abp Wojciech Polak, Prymas Polski oraz abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Na laureatów czekają nagrody: zagraniczne pielgrzymki, upominki rzeczowe oraz indeksy na kilkanaście kierunków kształcenia w uczelniach wyższych w Polsce.
Finaliści diecezjalni wezmą udział 12 maja w XV Spotkaniu Młodych z Biblią na Jasnej Górze.
Ogólnopolski finał Konkursu odbędzie się 30-31 maja w Niepokalanowie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.