Jasna Góra oblężona pątnikami
15 sierpnia 2002 | 10:50 | ebl //ad Ⓒ Ⓟ
Ponad 100 tys. pielgrzymów jest już na Jasnej Górze, gdzie przybyli pieszo z różnych miejsc Polski. Czuwali całą noc, a teraz będą się modlić na uroczystej Mszy św. w święto Wniebowzięcia Matki Bożej.
Pielgrzymi przywędrowali sumie w 34 pielgrzymkach z całej Polski. Wszyscy w drodze modlili się za Ojca Świętego i o dobre przygotowanie na spotkanie z Papieżem. Najliczniejsze w tym roku grupy pątników przyszły w 291. Pieszej Pielgrzymce Warszawskiej i 24. Pieszej Pielgrzymce Radomskiej – gdzie w każdej z nich wędrowało ponad 10 tys. osób.
Wierni *z diecezji radomskiej* dotarli na Jasną Górę już 13 sierpnia po południ, natomiast warszawiacy z tzw. pielgrzymki paulińskiej wieczorem w przededniu uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Mary Panny. Kolejną pod względem liczebności pielgrzymkę stanowili mieszkańcy archidiecezji *krakowskiej*, którzy w liczbie 8 tys. przyszli 11 sierpnia. Natomiast najmniej liczne grupy dotarły w ramach 19. Praskiej Pielgrzymki Rodzin i Pielgrzymki z Tomaszowa Mazowieckiego – po 700 osób.
Najdłuższą trasę do Częstochowy pokonali mieszkańcy Helu, którzy wędrując w 21. Pieszej Pielgrzymce Kaszubskiej pokonali odległość *638 kilometrów w ciągu 19 dni*. Grupa ta wędrowała w strukturach 20. Archidiecezjalnej Pieszej Pielgrzymki Gdańskiej, która do sanktuarium doszła w poniedziałek 12 sierpnia. Również 19 dni wędrowali niektórzy wierni z diecezji ełckiej, szczecińsko-kamieńskiej i koszalińsko-kołobrzeskiej, pokonując do 620 kilometrów.
Najkrótszy odcinek mieli do pokonania pielgrzymi z grupy sosnowieckiej, którzy po 130 kilometrach 13 sierpnia pokłonili się Pani Jasnogórskiej. Przyszli też wierni, którzy w zorganizowanej grupie pielgrzymkowej szli po raz pierwszy – *I Piesza Pielgrzymka* Czechowicka, która szła z diecezji bielsko-żywieckiej i z uczestnikami 11. diecezjalnej pielgrzymki spotkała się 11 sierpnia na obrzeżach Częstochowy. Dotarła również grupa z najdłuższą tradycją – 365. Piesza Pielgrzymka Kaliska, która 16 sierpnia wyruszy pieszo w drogę powrotną – w sumie pątnicy pokonają 330 kilometrów.
Poszczególne grupy diecezjalne obierały *różne hasła*, np. „Dziękujemy Maryjo”, „Uczcie się ode Mnie, bo jestem cichy i pokornego serca”, „Wiem komu uwierzyłem”, przeważały jednak słowa „Poznaj Chrystusa” nawiązujące do hasła programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce. Wszyscy pielgrzymi w drodze modlili się za Ojca Świętego i o dobre przygotowanie na spotkanie z Papieżem, dlatego niektóre grupy wędrowały pod hasłem „Bóg bogaty w miłosierdzie”.
W tym roku *całą trasę pielgrzymkową pokonali też dwaj biskupi* – bp Edward Białogłowski z Rzeszowa i bp Józef Szamocki z Torunia. Szli również obcokrajowcy, m.in. Niemcy, Włosi, Austriacy, Ukraińcy, Bułgarzy, Czesi, Węgrzy, Rosjanie a nawet Koreańczycy, którzy wędrowali w 16 grupie Pielgrzymki Warszawskiej. Najwięcej obcokrajowców szło właśnie w grupie warszawskiej oraz w krakowskiej.
Wśród pielgrzymek bardzo charakterystycznych znalazła się 11. Pielgrzymka Żołnierzy Wojska Polskiego, licząca ponad 3 tysiące wojskowych różnych jednostek w Polsce, pielgrzymka Młodzieży Różnych Dróg prowadzona przez ks. Andrzeja Szpaka oraz „Nauczycielskie warsztaty w drodze” wędrujące w grupie zielonogórsko-gorzowskiej.
We wszystkich pielgrzymkach przychodzących do sanktuarium wędrowali głównie młodzi, jednak dotarły też grupy typowo młodzieżowe. Wśród nich Salezjańska Pielgrzymka Ewangelizacyjna i Pustynia Miast, również prowadzona przez salezjanów oraz Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna. Tradycją stało się, że do każdej z grup, która wyruszyła na pątniczy szlak dołączyły grupy duchowego pielgrzymowania.
W czwartek 15 sierpnia w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny suma pontyfikalna sprawowana będzie na jasnogórskim szczycie o godz. 11.00. Eucharystii przewodniczyć będzie abp Józef Kowalczyk, *nuncjusz apostolski w Polsce, homilię wygłosi Prymas Polski kard. Józef Glemp*. Na Mszy św. zgromadzą się piesi pątnicy z całej Polski, dołączą do nich mieszkańcy Częstochowy oraz wierni, którzy z rożnych stron kraju dojadą autokarami i pociągami. Jak powiedział KAI przeor Jasnej Góry uroczystości zgromadzą *w sumie około 200 tys. wiernych*.
Natomiast kolejne grupy pieszych pielgrzymów dotrą do sanktuarium na uroczystość Najświętszej Maryi Panny Jasnogórskiej, która przypada 26 sierpnia.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.