Kolejny szczyt pielgrzymkowy
25 sierpnia 2017 | 08:57 | Jasna Góra / it (KAI) / mz Ⓒ Ⓟ
Na Jasnej Górze od czwartku kolejny szczyt pielgrzymkowy. Na uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej docierają wciąż nowe grupy pątników. W odróżnieniu od tych z pierwszej połowy sierpnia to mniejsze kompanie głównie z terenów arch. łódzkiej, katowickiej i częstochowskiej. Wyjątek stanowi piątkowa, należąca do największych w kraju, piesza pielgrzymka tarnowska.
W sumie na sobotni odpust wejdzie ok. 90 pielgrzymek, a w nich ponad 30 tys. osób. Ci, którzy już dotarli podkreślają, że było warto. – Jestem na pielgrzymce pierwszy raz, zawsze chciałam wybrać się w drogę, ale było wiele przeszkód. W tym roku się udało i to był cudowny czas. To jest coś, co trzeba w życiu zrobić – powiedziała pani Jolanta z Wolbromia. Dodała, że „widok Jasnej Góry zapiera dech w piersiach, to jest coś niesamowitego”.
Pan Zbyszek, który także przyszedł z Wolbromia powiedział, że pątnicy w ciągu trzech dni pokonali sto kilometrów. – To wcale nie jest mało, tempo mieliśmy duże, to wystarczy, by się zmęczyć. Wszystkie nasze bąbelki ofiarujemy przez Maryję Jezusowi – podkreślił pątnik.
Mały Jakub z Jastrzębia podkreśla, że „chyba nie ma na pielgrzymce nikogo, kogo nie bolałyby nogi, ale naprawdę warto”. – Najpiękniejszy moment był wtedy, gdy uklęknęliśmy przed obrazem Matki Bożej, to było cudne – powiedział pielgrzym.
Pielgrzymowanie odbywa się nadal w duchu dziękczynienia za królowanie Maryi w naszym narodzie. Wielu grupom towarzyszy hasło: „jesteśmy żywymi klejnotami w koronie Maryi”. – Być klejnotem w Jej koronie to znaczy zrzucić z siebie to co brudne, złe, stare i oczyścić się, by błyszczeć dla Maryi i Jej Syna – powiedziała Ania z pieszej pielgrzymki łódzkiej.
92. Piesza Pielgrzymka Łódzka to dziś najliczniejsza kompania na Jasnej Górze. Przyszło w niej ok. 2 tys. pątników podzielonych na dziewięć grup. W grupie „siódmej” przyszli harcerze różnych organizacji ZHP, ZHR i skauci Europy. Intencją, którą przynieśli była prośba za harcerki, które zginęły podczas nawałnicy na obozie w Suszku. Harcerze pielgrzymi trud ofiarowali także za wszystkich poszkodowanych podczas ostatnich burz.
Czytaj także: Polska pielgrzymuje w blasku jasnogórskiego jubileuszu
Szczególną grupę stanowili także pątnicy „piątki”. To grupa milczenia, która jak zapewnia jej przewodnik stale się rozrasta, co pokazuje wielką jej potrzebę. – W tej grupie było dużo radości, dużo słuchania, Słowo Boże docierało do nas jak nigdy – powiedziała Grażyna, uczestniczka grupy ciszy. Ania, która zwykle pielgrzymowała z „czwórką” dodała, że wybrała te formę pielgrzymowania, bo chciała słuchać tego, co Bóg do niej mówi.
Już od środy modlą się na Jasnej Górze uczestnicy jednej z najstarszych pieszych pielgrzymek. To 549. Piesza Pielgrzymka z Pabianic. Przez 4 dni pod hasłem: „Jesteśmy żywą koroną Maryi” do Częstochowy wędrowało 450 osób. Tegorocznej pielgrzymce patronował św. Brat Albert.
– To jest specyficzna pielgrzymka ze względu na jej tradycję, po drugie dlatego, że kto może, mniej więcej jedna trzecia, wraca także pieszo i to też jest piękne – zauważył ks. Maciej Mroczek. Pielgrzymka była podzielona na dwie grupy. W jednej trwała głośna modlitwa i śpiew, w drugiej obowiązywała cisza. Nowością było też to, że trzeciego dnia, na jednym odcinku z sanktuarium w Gidlach był niesiony Najświętszy Sakrament i pątnicy mogli adorować Pana Jezusa w czasie drogi.
Piesze pielgrzymki są w tym roku także szukaniem odpowiedzi na to jak „iść i głosić Ewangelię”. To w nawiązaniu do hasła roku duszpasterskiego: „Idźcie i głoście”.
– Każdy kto nawiedza Jasną Górę jest żywym klejnotem w koronie Matki Bożej – podkreśla o. Arnold Chrapkowski. Generał zakonu paulinów dodaje, „obyśmy przez nasze przemienione życie stawali się nieustannie diamentem, który będzie żył”. – Maryja przewodzi nam w pielgrzymce wiary. Mówimy Królowa, ale wiemy, że Jej królowanie polega na służbie. Ona nie jest z boku, Ona idzie z nami – przypomniał generał paulinów.
Obok pieszych pielgrzymów nadal nie brakuje także grup rowerowych i biegowych.
W piątek na Jasnej Górze wejścia poszczególnych grup rozpoczną się od godz. 9.00. Ok. 14.00 dotrzeć ma piesza pielgrzymka tarnowska należąca do jednej z największych w kraju. W piątek także z Warszawy Bemowa przyjedzie grupa na rolkach.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.