Jasna Góra: ornat dla papieża już przygotowany
27 lipca 2016 | 14:14 | it Ⓒ Ⓟ
W specjalnie przygotowanym ornacie papież Franciszek odprawi Mszę św. na Jasnej Górze. Szata ozdobiona jest ewangeliczną sceną chrztu Pańskiego, co stanowi nawiązanie do Jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski. Eucharystia celebrowana pod przewodnictwem Ojca Świętego stanowić będzie narodowe dziękczynienie za włączenie naszej Ojczyzny do grona narodów chrześcijańskich. Ornat uszyły siostry westiarki z Częstochowy.
Głównym motywem ozdobnym ornatu jest scena chrztu Pańskiego, która wyhaftowana jest z tyłu szaty. – Pan Jezus zanurzony jest w wodzie, św. Jan Chrzciciel stoi na małej wysepce i dokonuje chrztu Chrystusa. Nad postaciami unosi się gołębica, symbol Ducha Świętego. Są też symbole eucharystyczne np. winne grona – wyjaśnia s. Barbara Suwalska, przełożona westiarek w Częstochowie.
Podkreśla, że haft jest kolorowy a ornamenty złote, uwypuklone czerwoną nitką. Z przodu ornatu widnieje prosty krzyż. Zdobienia ornatu nawiązują do jubileuszu 1050. rocznicy chrztu Polski. Cała szata wykonana jest z lekkiego i delikatnego materiału przetykanego złotą jedwabną nitką.
Szaty liturgiczne dla Ojca Świętego są przygotowane – podkreśla pauliński ceremoniarz, ale dodaje, że to papież podejmie ostateczną decyzję czy to właśnie w nich odprawi Mszę św.
Ornat to wierzchnia szata liturgiczna ubierana przez kapłana podczas sprawowania Mszy św. Słowo „ornat” pochodzi od łacińskiego „ornare” czyli ozdabiać. Symbole znajdujące się na szacie mają pomóc uczestnikom liturgii w przeżywaniu jej tajemnicy.
Ornat uszyty dla papieża Franciszka nie jest pierwszym przygotowanym dla Ojca Świętego. Siostry Westiarki Jezusa wykonywały też szaty dla Jana Pawła II podczas jego pielgrzymek do Ojczyzny, w tym również tak charakterystyczny ornat, który święty papież z Polski nosił na Jasnej Górze w czasie VI Światowych Dni Młodzieży w 1991 r. Siostry szyły także szaty dla Benedykta XVI, gdy przybył z wizytą apostolską na Jasną Górę w 2006 r.
Podstawową misją niehabitowego Zgromadzenia Sióstr Westiarek Jezusa jest wykonywanie szat liturgicznych. Ta służba wynika już z samej nazwy wspólnoty, łacińskie słowo „veste” oznacza szatę.
Siostry przez swoją pracę naśladują Matkę Bożą, która była pierwszą Westiarką Jezusa. Włączają się też w dzieło modlitwy za kapłanów, którzy będą przywdziewać wykonane przez nie szaty liturgiczne.
Siostry Westiarki znane są ze swych dzieł dla Matki Bożej Jasnogórskiej. To one wykonały m.in. suknię milenijną, zwaną też sukienką tysiąclecia przygotowaną w związku z uroczystościami Tysiąclecia Chrztu Polski. Ta suknia teraz zdobi Cudowny Obraz. One także przygotowały sukienkę koralową. Natomiast dwie pozostałe suknie, suknię brylantową (z XVII w.) i suknię wierności ( z XVII w.), siostry westiarki aplikowały w ramach prac konserwatorskich w 1966 i 1967 r., poproszone o to przez ówczesnego przeora Jasnej Góry.
Zgromadzenie Sióstr Westiarek Jezusa jest zgromadzeniem opartym na regule św. Franciszka z Asyżu, na prawie papieskim. Zostało powołane do istnienia w 1882 r. w Zakroczymiu przez bł. Honorata Koźmińskiego – kapucyna przy współudziale M. Sabiny Józefy Kaweckiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.