Jasna Góra: paulini zapraszają do wspólnego Pawełkowego świętowania
10 stycznia 2023 | 19:29 | it | Jasna Góra Ⓒ Ⓟ
W najbliższą niedzielę paulini przeżywać będą uroczystość św. Pawła Pierwszego Pustelnika. Jest on patriarchą Zakonu, a więc szczególnym opiekunem i tym, który „wyznacza” pauliński charyzmat. Paweł z Teb żył w Egipcie 113 lat, z czego ponad 90 spędził na pustyni.
W historii Kościoła uznawany jest za pierwszego pustelnika. Znalazł licznych naśladowców, przyczyniając się do rozwoju życia eremickiego i pustelniczego. Właśnie tego świętego obrali w XIII w. na swego patrona pustelnicy wstępujący do powstającego wtedy na Węgrzech nowego zakonu. Od jego imienia wywodzi się nazwa wspólnoty czyli Zakon Braci Św. Pawła Pierwszego Pustelnika, potocznie nazywany zakonem paulinów.
Do tego odpustu zakonnicy i wierni świeccy przygotowują się przez dziewięciodniową nowennę zwaną „Pawełkami” (trwa od 6.01).
Na Jasnej Górze nabożeństwo to celebrowane jest o godz.18.00 w Kaplicy św. Pawła Pustelnika, znajdującej się w bocznej nawie Bazyliki. Ma tu wyjątkowo uroczysty charakter, bo tu znajduje się największa paulińska wspólnota i dom generalny czyli siedziba najwyższych przełożonych Zakonu. „Pawełkom” towarzyszą chóry i orkiestra. Na czas nowenny Bazylika udekorowana jest paulińskimi flagami w kolorze: biało-czarno-żółto-zielonym. To także nawiązanie do historii Patriarchy Zakonu Pawła z Teb, przekazanej przez św. Hieronima. Biel oznacza chleb i czystość, czerń – kruka, który przynosił Pawłowi chleb, żółć – piasek pustyni i lwy, które wykopały grób Pustelnikowi, zieleń – palmę dającą na pustyni schronienie i pożywienie.
Świętowanie ku czci patriarchy Zakonu Paulinów z udziałem wiernych połączone jest zawsze z błogosławieństwem dzieci i matek oczekujących potomstwa. Paweł z Teb jest bowiem szczególnym opiekunem najmłodszych.
Na Jasnej Górze nabożeństwu od wielu lat przewodniczy bp Antoni Długosz, nazywany biskupem od dzieci. Zgodnie ze zwyczajem dzieci tego dnia otrzymują drobne upominki. Jasnogórscy paulini każdego roku przygotowują kilka tysięcy podarków. Tak będzie i w tym roku. Wspólna modlitwa i błogosławieństwo dzieci odbędą się w najbliższą niedzielę o godz. 16.15.
15 stycznia o godz. 7.00 paulini celebrować będą wspólnotową Mszę św. w Kaplicy Matki Bożej z ponowieniem zakonnych ślubów: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa.
Tego dnia o godz. 11.00 w Bazylice odprawiona zostanie uroczysta Suma odpustowa pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego, który jest konfratrem paulinów, a więc szczególnym dobrodziejem i przyjacielem Zakonu.
Przeżywane przez ok. 500 paulinów patronalne święto jest okazją do dziękczynienia za posługę Zakonu w Kościele, na czterech kontynentach, w ponad 70 placówkach, głównie w sanktuariach maryjnych.
W piątek, 13.01 po „Pawełkach”, a więc o godz. 18.30 w Kaplicy Różańcowej odbędzie się spotkanie „Rozmowy o: duchowej Iskrze – św. Pawle z Teb, która wyszła z pustyni, Paulinach, którzy 550 lat temu wyruszyli z Jasnej Góry, aby ratować sanktuarium męczeństwa św. Stanisława w Krakowie i o tym czym dziś zajmują się Ojcowie i Bracia w białych habitach”.
Wezmą w nim udział: o. Mariusz Tabulski, przeor klasztoru na Skałce w Krakowie i Karolina Kalinowska, autorka książek o Paulinach i o. Zbigniew Ptak, dyrektor wydawnictwa Paulinianum.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.