Jasna Góra: pielgrzymka maturzystów diecezji koszalińsko–kołobrzeskiej
31 marca 2012 | 20:21 | ks. dj Ⓒ Ⓟ
„Kościół naszym domem. W domu trzeba mieć serce” – pod takim hasłem odbyła się 27. pielgrzymka maturzystów diecezji koszalińsko–kołobrzeskiej na Jasną Górę. Modlitwom w sanktuarium przewodniczył biskup diecezjalny Edward Dajczak.
„Ten świat nie jest światem równych szans. Wy macie nawet inne twarze, niż ci, których na co dzień spotykam. Dlatego w jakimś sensie jesteście wybrani, mogąc być tu, na Jasnej Górze. Wspólnota, która nazywa się Kościołem, rozumie wasz strach przed tym ważnym egzaminem, a jeszcze bardziej przed przyszłością. Dlatego nie pozostawia was samotnymi” – przekonywała s. Małgorzata Chmielewska, przełożona wspólnoty „Chleb życia”, specjalny gość pielgrzymki. Zakonnica zajmująca się ludźmi z marginesu, mówiła młodym o sensie odwagi, „cerowaniu świata”, który rozdziera się w człowieku goniącym za sukcesem. „Dajcie sobie wolność bycia sobą! Przekuwajcie niepowodzenia w sukces, bo to jest dopiero sukces!” – wzywała.
Młodzież słuchała jej w skupieniu. Na zakończenie wystąpienia maturzyści zadawali pytania kierowane do siostry i biskupa Dajaczka. „Wygrywajcie, ale mądrze. W różnych trudnych chwilach życia, dobrze jest, jeśli człowiek znajduje wspólnotę. Kościół jest taką wspólnotą. Będziecie wówczas silni siłą tej wspólnoty” – podsumował pasterz.
Po prelekcji w auli o. Kordeckiego maturzyści uczestniczyli w Eucharystii sprawowanej przez biskupa diecezjalnego wraz z licznie przybyłymi kapłanami – katechetami. Homilia do młodych była oparta na czytanej perykopie opowiadającej o zagubieniu i odnalezieniu Jezusa w świątyni. „Modlę się nie tylko w intencji waszych matur. Proszę o szczęśliwe życie dla was. To jedna z waszych ostatnich lekcji. Lekcja piękna, lekcja miłości Jezusa, Który zaskakuje nawet swoją Matkę. A Ona zachowywała wszystko to w swoim sercu. Są takie doświadczenia, których nigdy nie wolno zapomnieć. Trzeba zabrać je w drogę. To pielgrzymkowe przeżycie wiary, Boga, dla którego każdy i każda z was jest niepowtarzalny, jedyny, do nich należy. On daje wam taką nadzieję, której nikt nie pokona. Zachowajcie to w swoim sercu” – apelował biskup.
Na koniec Mszy św. został poświęcony krzyż pielgrzymkowy. „Drugi raz jesteśmy w Wielkim Poście na pielgrzymce maturzystów. Wcześniej pielgrzymowaliśmy po świętach wielkanocnych. W tamtym roku narodziła się idea, by poświęcany podczas tej pielgrzymki krzyż powędrował do skrzatuskiego sanktuarium i towarzyszył młodzieży w czasie diecezjalnego czuwania we wrześniu” – mówi ks. Andrzej Zaniewski, diecezjalny duszpasterz młodzieży i organizator pielgrzymki. Podczas Eucharystii młodzi tłumnie przystępowali do sakramentów pojednania i Komunii św. Kolejnym punktem programu było nabożeństwo Drogi Krzyżowej na jasnogórskich wałach. Rozważania i modlitwy przy stacjach prowadzili wraz z biskupem Dajczakiem maturzyści z różnych miast diecezji. Kulminacyjnym punktem pielgrzymki było zawierzenie wszystkich maturzystów diecezji koszalińsko–kołobrzeskiej Czarnej Madonnie przed Jej cudownym wizerunkiem. W imieniu wszystkich aktu zawierzenia dokonali licealiści, ich rodzice i profesorowie z I LO im. Kazimierza Wielkiego w Wałczu.
„Prosiłam o błogosławieństwo dla nich, ale nie tylko na maturze. Przecież później także będą przeżywali bardzo ważne chwile w swoim życiu. Prosiłam, by szli dobrą drogą – drogą Chrystusa” – mówi jedna z nauczycielek. „Dziś wasz biskup chce wam powiedzieć, że jest z was bardzo dumny. Usłyszałem wiele pochwał dotyczących waszego śpiewu i zaangażowania w modlitwę. Sam widziałem, jak autentycznie się modlicie. Daliście tym samym piękne świadectwo” – dziękował na zakończenie spotkania ordynariusz.
Liczba uczestników pielgrzymki z roku na rok systematycznie rośnie. Na spotkanie z Czarną Madonną w tym roku wyruszyło 2880 młodych ludzi w 45 grupach. Pielgrzymom towarzyszyli ich duszpasterze. Młodzi mieli do pokonania prawie 550 km.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.