Jasna Góra: pielgrzymka Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego
28 października 2017 | 16:00 | it | Jasna Góra Ⓒ Ⓟ
Po raz 11. na Jasną Górę przybyli przedstawiciele Polskiego Towarzystw a Ziemiańskiego. Spotkanie ma wyjątkowy wymiar, bo odbywa się w 80. rocznicę pierwszego jasnogórskiego zjazdu tej grupy społecznej. W 1937 r. pielgrzymka zgromadziła ok. 4 tys. osób, w tym przedstawicieli wielkich rodów książęcych i magnackich. Modlitwie przewodniczył wtedy kard. August Hlond.
Po trwających przez pół wieku prześladowaniach i dyskryminacji ocaleli z pogromu ziemianie i ich potomkowie mogli dzięki odzyskaniu niepodległości w 1989 r. ujawnić się, powołując rok później Polskie Towarzystwo Ziemiańskie.
Statutowym celem Towarzystwa jest jednoczenie środowiska ziemiańskiego wokół pielęgnowania tradycji, zachowania i pomnażania dorobku kulturalnego, prostowania fałszywego obrazu ziemiaństwa wytworzonego przez komunistyczną propagandę, uzyskania zadośćuczynienia za doznane krzywdy, a przede wszystkim – wokół starań o powrót do rodzinnych gniazd. Ziemianie nie wnoszą przy tym roszczeń do rolników indywidualnych z tytułu rozparcelowanej ziemi.
– Ta pielgrzymka jest dla bardzo ważna, nie tylko ze względu na jej charakter religijny – mówi Marcin Schirmer, prezes Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego. Zwraca uwagę na wymiar wspólnotowy. – Spotykają się tutaj członkowie towarzystwa z całej Polski i w ten sposób zostaje podtrzymana nasza więź. Po wojennej nacjonalizacji zostaliśmy pozbawieni majątków, wyrzuceni z domów rodzinnych i od tej pory zdecydowana większość środowiska żyje w miastach – wyjaśnia prezes.
Ks. Mirosław Nowosielski, kapelan Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego dodał, że ziemianie mieli i mają wielki kult do Matki Bożej, bo to Ona pomogła przetrwać najtrudniejsze chwile. – Modlitwa do Matki Bożej była przechowywana w każdej rodzinie, pozwalała utrzymać godność – powiedział ks. Nowosielski.
Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Podczas Mszy św. obecne były relikwie św. Urszuli Ledóchowskiej, która uczestniczyła w pierwszej pielgrzymce tego środowiska na Jasną Górę, a która, dokładnie 20 lat temu, w 1997 r. ustanowiona została patronką Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego.
W homilii abp Wacław Depo przypomniał, że jednym z zadań Towarzystwa Ziemiańskiego jest odkłamanie historii, integracja rozproszonego środowiska, pokazanie dobrych przykładów gospodarzy i społeczników.
Pielgrzymi złożyli wotum w postaci Ryngrafu Ziemian Polskich.
Rody ziemian np. Branickich, Lubomirskich czy Denhoffów przez wieki znacznie przyczyniły się do rozbudowy Jasnej Góry.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.