Jasna Góra: pielgrzymki krakowska, bielsko-żywiecka i ełcka – już u celu
11 sierpnia 2011 | 18:20 | it / ju. Ⓒ Ⓟ
Z modlitwą za Benedykta XVI i Światowe Dni Młodzieży w Madrycie, za Polskę i z dziękczynieniem za bł. Jana Pawła II na Jasną Górę przybyły dziś kolejne pielgrzymki piesze. Dotarła jedna z największych kompanii w kraju 31. pielgrzymka krakowska oraz jedna z najdłuższych: grupa ełcka.
W sumie do Częstochowy wejdzie dziś ponad 13 tys. pątników. Powitania potrwają do wieczora. 8 tysięcy osób przyszło w ośmiu kolumnach krakowskich. – Ta pielgrzymka od początku związana jest z osobą Jana Pawła II – przypomniał jej koordynator, ks. Jan Przybocki. „Pielgrzymka krakowska rozpoczęła się w roku zamachu na Ojca Świętego, kiedy to papież przelał krew na placu św. Piotra. Po 30 latach nieśliśmy relikwie krwi Jana Pawła II dziękując za jego beatyfikację, a jednocześnie staraliśmy się jak najlepiej poznać jego nauczanie, życie i drogę do świętości, którą wskazywał” – powiedział ks. Przybocki.
Relikwie bł. Jana Pawła II niesione były całą drogę z Krakowa do Częstochowy w różnych grupach. W miejscowościach, gdzie pielgrzymi mieli noclegi , relikwie umieszczane były w kościołach parafialnych. – Księża proboszczowie już wcześniej otrzymali informację, że do ich wspólnoty przybędzie kropla krwi bł. Jana Pawła Ii i zapraszali na modlitwę przy relikwiach parafian. To było wielkie wydarzenie, bo zawsze było wielu ludzi, którzy modlili się przez wstawiennictwo bł. Jana Pawła II – zauważył ks. koordynator.
Wieczorami w 37 grupach pielgrzymki krakowskiej organizowane były "wieczory z Janem Pawłem II". Podczas drogi przypominano Ojca Świętego jako szczególnego orędownika życia. O wartości życia od poczęcia do naturalnej śmierci mówili przedstawiciele diakoni życia Ruchu Światło-Życie. W przeciwwadze in vitro promowano naprotechnologię.
Ze względu na obecność papieskich relikwii pielgrzymka krakowska zgromadziła wiernych nie tylko z całej Polski, ale także przedstawicieli różnych krajów europejskich. Wyjątkowo nie szli w niej Włosi z ruchu Comunione e Liberazione, którzy udali się tym razem do Madrytu. W intencji Światowych Dni Młodzieży pod przewodnictwem Benedykta XVI w szczególny sposób modlono się w drodze na Jasną Górę.
Pielgrzymów krakowskich powitał na Jasnej Górze kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski wraz biskupami pomocniczymi. Mimo nominacji biskupiej swoją grupę przyprowadził w pieszej pielgrzymce ks. Grzegorz Ryś, mianowany biskupem pomocniczym archidiecezji krakowskiej.
Uroczysta Msza św. wieńcząca pielgrzymkę krakowską sprawowana będzie o godz. 19.00 na jasnogórskim szczycie.
Ponadto w jubileuszowej 20. pielgrzymce na Jasną Górę dotarły grupy pielgrzymki diecezji bielsko-żywieckiej. Przyszło w niej ponad 3,5 tys. pątników. Pielgrzymom w czasie drogi towarzyszyła także pamięć o innym ważnym jubileuszu – o 70-leciu śmierci św. Maksymiliana Kolbe.
„Pielgrzymowanie przebiegało w duchu św. Maksymiliana. Obchodzimy Rok Kolbiański, który podkreśla 70. rocznicę śmierci św. Maksymiliana w obozie koncentracyjnym w Auschwitz na ziemi oświęcimskiej. Szczególny to wymiar świętego, który oddał życie za Franciszka Gajowniczka – przypomniał ks. Grzegorz Pal, przewodnik grup oświęcimskich. Dodał, że pielgrzymi uczcili św. Maksymiliana w drodze oddając mu cześć w modlitwie i słuchając licznych konferencji głoszonych przez ojców franciszkanów. Szczególnym wydarzeniem w tym roku było to, że każdy pielgrzym przyjął tarczę jako symbol rycerstwa, miłości dla Niepokalanej na wzór rycerstwa, które założył św. Maksymilian.
Trud pokonania jednej z najdłuższych pątniczych tras w Polsce, prawie 550 kilometrów, przynieśli Maryi wierni z Augustowa i innych miast diecezji ełckiej.
Pątnicy w liczbie 446 osób wędrowali pod hasłem: „W komunii z Bogiem na wzór Maryi”. Wraz z pielgrzymami wędrował obraz z wizerunkiem bł. Jana Pawła II, który poświęcił bp Romuald Kamiński podczas Mszy św. odprawionej 28 lipca na rozpoczęcie pielgrzymki w Ełku. Pielgrzymka składała się z 6 grup: Augustów – 545 km, Olecko-Suwałki-Gołdap – 524 km, Giżycko – 517 km, Woźnice – 510 km, Ełk – 493 km, Pisz – 450 km. W zależności od tego pielgrzymi maszerowali od 14 do 17 dni.
– Nasza pielgrzymka, choć jest taka długa, to ma szczególny wymiar, dzięki bardzo wielkiej gościnności spotykanych po drodze gospodarzy. Większość noclegów była w domach prywatnych, czasem w szkole, czasem w remizie, tam, gdzie już brakowało domów prywatnych. Też, jeżeli chodzi o wyżywienie, to w 80 procentach w czasie pielgrzymki żywili nas mieszkańcy mijanych miejscowości, za co jesteśmy szczególnie im wdzięczni – powiedział ks. Kazimierz Gryboś, przewodnik ełckiej pielgrzymki.
Pielgrzymi wzięli udział we Mszy św. o godz. 11.00 w Kaplicy Matki Bożej. Eucharystii przewodniczył bp Romuald Kamiński, biskup pomocniczy diecezji ełckiej, który przyjechał na Jasną Górę na powitanie pielgrzymki.
Zobacz gdzie znajduje się pielgrzymka z Twojej diecezji:
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.