Jasna Góra: pierwsze spotkanie z cyklu „Moja Mama jest Królową”
08 listopada 2016 | 13:54 | it Ⓒ Ⓟ
Pod hasłem "Moja Mama jest Królową" na Jasnej Górze odbędzie się dziś pierwsze spotkanie z cyklu Wieczorów Maryjnych. To nowa inicjatywa paulinów wpisująca się w obchody jubileuszu 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej. Na inicjatywę tę składają się: Msze św., katechezy i świadectwa zaproszonych gości oparte o tajemnice życia Najświętszej Maryi Panny.
Jak podkreśla przeor Jasnej Góry, o. Marian Waligóra, spotkania te mają pomóc wiernym odkryć bogactwo maryjności. Duchowny zauważa, że chodzi o pogłębianie tematów związanych z Jasną Górą w wymiarze historycznym i tych dotyczących formacji maryjnej, by poznać bogactwo duchowe, jakie niesie ze sobą maryjność, która jest mocno wpisana w życie Polaków.
Spotkania będą się opierać na tajemnicach różańcowych.
Jasnogórskim Wieczorom Maryjnym towarzyszy tytuł „Moja Mama jest Królową”, który skłaniać ma do pewnej refleksji nad królewskością Maryi.
– Chodzi o to byśmy uświadomili sobie, że to królowanie Matki Bożej w naszym narodzie, w naszych sercach ma zupełnie inny wymiar niż my przyzwyczailiśmy się myśleć o królewskości. Właśnie taki matczyny, ciepły, a jednocześnie Ona ma wiele godności, wyniesienia, daru ze strony Boga – powiedział jasnogórski przeor.
Wieczory Maryjne odbywać się będą ósmego dnia każdego miesiąca, bo to 8 września 1717 r. miała miejsce koronacja jasnogórskiego wizerunku Matki Bożej.
Pierwsze spotkanie osnute będzie wokół tajemnicy zwiastowania. – Nasza refleksja dotyczyć będzie tego, jak w naszym życiu ta tajemnica się dokonywała i dokonuje, jaka jest moja osobista odpowiedź na Boże wezwanie – wyjaśnił o. Mariusz Tabulski, definitor zakonu paulinów.
Na program składać się będzie Msza św. celebrowana o 18.30 w Kaplicy Matki Bożej. Po czym o 19.30 z udziałem zaproszonych gości, odbędzie się spotkanie w kaplicy różańcowej. Kapłani będą głosić specjalne katechezy w odniesieniu do tajemnic różańcowych, po czym Agnieszka Porzezińska, scenarzystka filmowa i dziennikarka, poprowadzi rozmowę. Będzie też czas na świadectwa uczestników Wieczorów oraz na zadawanie pytań.
Całość zakończy Apel Jasnogórski, po którym chętni będą mogli pozostać do 24.00 na nocnym czuwaniu przed Wizerunkiem Jasnogórskiej Maryi.
Gośćmi specjalnymi będą o. Stanisław Jarosz, paulin i Dominika Figurska, aktorka.
Świętowanie Jubileuszu 300-lecia Koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej rozpoczęło się 8 września tego roku. Jubileusz świętujemy, aby podziękować Maryi za Jej wierną obecność wśród całego Narodu oraz aby każdy usłyszał, dowiedział się lub sobie przypomniał, że ma Matkę i Królową na Jasnej Górze.
Koronacja Cudownego Wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej w 1717 r. jest owocem wielowiekowej czci Polaków dla Matki Najświętszej. Maryja w Obrazie Jasnogórskim już od początku jego pobytu na ziemiach polskich otaczana była czcią i miłością przez wszystkie warstwy społecznie z władcami na czele.
Ikona Jasnogórska została przyozdobiona koronami już wcześniej. Po grabieży Jasnej Góry w 1430 r., uszkodzony przez rabusiów Obraz trafił do Krakowa na Wawel w celu restauracji. Stało się to z polecanie samego króla Władysława Jagiełło – co świadczy o wielkiej czci do Maryi Jasnogórskiej. Wtedy też król przyozdobił Ikonę koronami królewskimi. Pewne precjoza z tych koron zachowały się do dzisiaj. Po zwycięskiej obronie Jasnej Góry, po której cała Polska zerwała się ku wyzwoleniu, kult Matki Bożej coraz bardziej się rozkrzewiał. W 1656 r. król Jan Kazimierz w katedrze lwowskiej złożył ślubowanie, w którym obrał Maryję za Patronkę swoją i za Królową państw swoich. Już Jan Długosz w „Liber beneficiorum” nazwał Matkę Bożą Jasnogórską „Najdostojniejszą Królową świata i naszą”.
Fakt koronacji był zatem potwierdzeniem kultu Maryi jako Królowej Polski oraz wyrazem ogromnej czci i miłości względem Matki Bożej. Wyjątkowość tego aktu polegała na tym, że to najwyższy autorytet w Kościele, czyli Ojciec Święty, koronami rangi papieskiej przyozdobił ten Obraz oraz było to pierwsze takie wydarzenie w świecie poza Rzymem. Dekret ten wydał i korony przekazał papież Klemens XI. Sejm z 1764 r. nazwał Matkę Bożą Częstochowską Królową Polski.
W 300 lat po tym wielkim akcie Paulini z Jasnej Góry proponują tworzenie „Żywej Korony Maryi” i przypominają, że „to my jesteśmy diamentami w Jej koronie – nasze życie, zmagania i pragnienie pełnienia woli Bożej”. – Pragniemy ukoronować Maryję już nie nowymi, materialnymi koronami, ale koronami naszych duchowych darów, odnową życia w duchu Ewangelii. Obmyci Bożym miłosierdziem, wezwani do duchowej przemiany życia, do budowania przyszłości opartej nie na ludzkich pomysłach na wiarę, na Kościół, na rodzinę i na małżeństwo, chcemy z naszych czystych serc budować Żywą Koronę Maryi – powiedział o. Arnold Chrapkowski, generał zakonu paulinów.
Inicjatywa polega na podjęciu konkretnego zobowiązania duchowego, napisaniu go na odwrocie swojego lub rodzinnego zdjęcia i przysłaniu fotografii wraz ze specjalnym oświadczeniem na Jasną Górę. W zamian pielgrzymi otrzymują specjalne jubileuszowe obrazki ze specjalną modlitwą zawierzenia.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.