Jasna Góra pod znakiem nadziei Roku Jubileuszowego
30 grudnia 2024 | 07:18 | BP @JasnaGóraNews | Jasna Góra Ⓒ Ⓟ
Jasna Góra otrzymała przywilej odpustu zupełnego w Roku Jubileuszowym 2025. Dekret przekazał abp Wacław Depo podczas Mszy św. sprawowanej w katedrze Świętej Rodziny inaugurującej Rok Święty w archidiecezji częstochowskiej. Każdy pielgrzym, który nawiedzi Jasną Górę oraz spełni wymagania duchowe przypisane odpustom, może uzyskać odpust zupełny. Rok Jubileuszowy jest obchodzony w Kościele na świecie pod hasłem „Pielgrzymi Nadziei”. I Jasna Góra rozbrzmiewać będzie głoszeniem nadziei.
Bazylika Mniejsza Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Podwyższenia Krzyża Świętego wraz z Kaplicą Cudownego Obrazu Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej ustanowiona została kościołem jubileuszowym w arch. częstochowskiej. Dzięki nawiedzeniu Jasnej Góry, wszyscy wierni naprawdę pokutujący ze skarbca Kościoła będą mogli otrzymać odpust zupełny, z możliwością ofiarowania go za dusze w czyśćcu cierpiące. Wyrazem prawdziwej pokuty jest wykluczenie wszelkiego przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, oczyszczenie się poprzez sakrament pokuty i przyjęcie Komunii Świętej, połączone z modlitwą w intencjach wyznaczonych przez Ojca Świętego. „Rektorowi kościoła polecam, by dołożyć wszelkich starań, aby wierni mogli uzyskać odpust jubileuszowy, gdy indywidualnie lub w grupie, pobożnie nawiedzą tę świątynię i tam przez odpowiedni czas odprawią adorację eucharystyczną i rozmyślanie, kończąc modlitwą „Ojcze nasz”, Wyznaniem wiary w jakiejkolwiek dopuszczonej formie i modlitwą do Maryi, Matki Bożej, aby w tym Roku Świętym wszyscy „mogli doświadczyć bliskości najczulszej z mam, która nigdy nie opuszcza swoich dzieci” (Spes non confundit, 24) – napisał w dekrecie abp Depo.
Rok Jubileuszowy 2025 ma przypomnieć wierzącym, że życie chrześcijanina to pielgrzymka, której celem jest zbawienie. O. Waldemar Pastusiak, kustosz Jasnej Góry zwrócił uwagę, że pielgrzymowanie do jasnogórskiego sanktuarium, zwłaszcza to tak z nim kojarzone, czyli piesze, „przesiąknięte” jest nadzieją, która tak bardzo potrzebna jest w dzisiejszych czasach. Podkreślił, że hasło Roku Świętego „Pielgrzymi nadziei” bardzo mocno wpisuje się w charyzmat Jasnej Góry. W tym duchu już od października tego roku w ramach przygotowań na czas jubileuszu i w Roku Świętym 2025 r. w każdą niedzielę o godz. 11.00 sprawowane są Msze św. dziękczynne za letnie piesze pielgrzymowanie. Kustosz Jasnej Góry przypomniał, że w 2024 roku, w pielgrzymkach pieszych i rowerowych do sanktuarium przybyło ponad 100 tys. pątników, którzy podkreślali, że „Matka Boża jest ich Orędowniczką w drodze do pokoju” i Jej zawierzali swoje życie ,,rodziny prosząc o nadzieję”. W czasach, gdy świat staje przed wieloma wyzwaniami, pątnicy stają się prawdziwym znakiem, że człowiek wierzący odpowiada nadzieją, która jest przede wszystkim aktywnym świadectwem życia z Bogiem. Podkreślają, że rekolekcje w drodze odnawiają życie duchowe, by stawać się „światłami nadziei” w swoich wspólnotach. Niedzielna Msza św. z Kaplicy Matki Bożej z udziałem przedstawicieli poszczególnych pieszych pielgrzymek o godz. 11.00 transmitowana jest w ogólnopolskim paśmie TVP 3.
Kościół częstochowski wchodzi w Jubileusz 2025 Roku, przeżywając nawiedzenie Maryi w znaku Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Kościół częstochowski wchodzi w Jubileusz 2025 Roku, przeżywając nawiedzenie Maryi w znaku Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. – Wędrujący wizerunek Czarnej Madonny po parafiach naszej Ojczyzny od 1957 r. najpierw przypomina nam o obecności Maryi w tajemnicy Chrystusa i Kościoła. Jak naucza Sobór Watykański II, Matka Jezusa, która z duszą i ciałem została wzięta do nieba, nie tylko towarzyszy, ale jest znakiem niezawodnej nadziei i pociechy dla pielgrzymującego ludu Bożego – napisał metropolita częstochowski abp Wacław Depo w liście na Rok Jubileuszowy. Peregrynacja Obrazu Nawiedzenia zakończy się na Jasnej Górze 2 maja 2025 r. Uroczystości ma przewodniczyć nuncjusz apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi. Zaplanowano też m.in. koncert Oratorium Bachledowiańskiego „Równoj ku Górze” Ten wyjątkowy utwór powstał w oparciu o nauczanie Prymasa Tysiąclecia, cytaty z jego kazań i rozważań przeplatane są pieśniami, które stanowią liryczną interpretację duchowych myśli.
Będzie to także czas dziękczynienia za 100-lecie Kościoła częstochowskiego. W liście na Rok jubileuszowy abp Depo napisał: „W roku 100-lecia istnienia najpierw diecezji, a od 1992 r. archidiecezji częstochowskiej należy mocno podkreślić, że to właśnie Eucharystia odgrywa fundamentalną rolę w procesie powstania, wzrastania, budowania i odnowy Kościoła. Dlatego doświadczając różnych kryzysów w ludzkim wymiarze życia ludu Bożego, powtórzmy za Benedyktem XVI, że nie powinniśmy projektować jakiegoś nowego Kościoła, dostosowując go do złudnych trendów naszych czasów. To, czego przede wszystkim nam potrzeba, to odnowa wiary w realną obecność Jezusa Chrystusa danego nam w Najświętszym Sakramencie”. Okazją do refleksji i odnowy kultu eucharystycznego stanie się Jubileuszowy Kongres Eucharystyczny, który odbędzie się w drugiej połowie 2025 r.
Kustosz Jasnej Góry wyraził nadzieję, że szczególnym wotum Roku Jubileuszowego stanie się otwarcie w sanktuarium Kaplicy Adoracji Najświętszego Sakramentu, która znajdować się będzie w wyremontowanym dawnym Arsenale.
Dla tych, którzy osobiście nie będą mogli pielgrzymować do Rzymu planowane jest przybliżenie Kaplicy Sykstyńskiej w wersji multimedialnej. Nieopodal Jasnej Góry znajdzie się wystawa immersyjna „Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo”. Pomysłodawcą i organizatorem multimedialnej prezentacji jest Dom Emisyjny Manuscriptum.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.