Jasna Góra przygotowuje się do uroczystości Królowej Polski
01 maja 2018 | 16:01 | it / mip | Jasna Góra Ⓒ Ⓟ
Na Jasnej Górze trwają intensywne przygotowania do czwartkowych uroczystości ku czci Matki Bożej Królowej Polski. 3 maja do Częstochowy przybywają tysiące pielgrzymów.
Główna Msza odpustowa z udziałem Episkopatu Polski odprawiona zostanie o godz. 11.00. Szczególną intencją modlitwy będzie dziękczynienie za wolną Polskę w 100-lecie odzyskania niepodległości i prośba o „dobre zagospodarowanie” wolności narodowej i indywidualnej.
Podczas Mszy św. celebrowanej przez abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski i z jego kazaniem, ponowiony zostanie Milenijny Akt Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Miłości za Wolność Kościoła w Polsce i na świecie. Zawierzenia 3 maja 1966 r. dokonał Episkopat Polski pod przewodnictwem Prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego.
Tekst Aktu został specjalnie ułożony a zatwierdził go papież Paweł VI nazywając „aktem religijnym najwyższej rangi”. – Podjęliśmy zobowiązanie przez Maryję ratować Polskę i ratować cały świat – przypomina o. Melchior Królik, jasnogórski archiwista. Podkreśla, że wypowiedziany wtedy, podczas obchodów Milenium Chrztu, przez tysiące pielgrzymów, akt był „opowiedzeniem się za Polską katolicką”.
Do aktu oddania komentarz teologiczno-duszpasterski napisał abp Karol Wojtyła. Prymas Wyszyński w jednym z przemówień podkreślał przekonanie metropolity krakowskiego, że oddanie w macierzyńską niewolę Maryi to czyn heroiczny, który nie polega na efektownych dokonaniach, tylko na ogromie zawierzenia Matce Najświętszej.
Sumę odpustową 3 maja, poprzedzi o godz. 10.00 modlitwa dziękczynna: „Tu zawsze byliśmy wolni”. To te słowa św. Jana Pawła II stanowią główne motto jasnogórskich tegorocznych uroczystości. Umieszczone są one na biało-czerwonym tle na wałach od strony jasnogórskich błoni. Tam też jest godło Polski i dużych rozmiarów flaga Rzeczpospolitej.
Na godz. 14.00 w uroczystość Królowej Polski zaplanowano drogę krzyżową po wałach prowadzoną przez animatorów Duchowej Adopcji, na 16.15 różaniec a na 18.30 procesję eucharystyczną, która poprzedzi wieczorna Mszę św. sprawowaną na szczycie z homilią abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego. O 21.00 w Apelu Jasnogórskim weźmie udział Kompania Honorowa Wojska Polskiego.
Uroczystości ku czci Królowej Polski zainaugurowane zostaną już w wigilię święta, 2 maja. W południe w Arsenale otwarta zostanie wystawa „Tu zawsze byliśmy wolni. Jasnej Góry droga do niepodległości 1882-1918”. Wśród eksponatów są m.in.: unikalne fotogramy z jasnogórskiego archiwum, biżuteria patriotyczna noszona na znak żałoby narodowej po powstaniu styczniowym, ryngrafy, odznaczenia wojskowe z okresu II Rzeczypospolitej, pamiątki po zesłańcach Sybiru i po więźniach obozów koncentracyjnych. Jednym z cenniejszych eksponatów jest oryginalna figura Matki Bożej Niepokalanej, która umieszczona została na placu przed jasnogórskim Szczytem zaraz po tym, jak usunięto stamtąd pomnik cara Aleksandra II.
Otwarcia wystawy dokona przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki.
Tradycyjnie już, 2 maja w zabytkowej bibliotece jasnogórskiej obradować będą polscy biskupi. Wśród zapowiedzianych tematów Rady Stałej KEP znajdą się: ochrona danych osobowych w Kościele katolickim, obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz relacja z ostatnich obrad Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu RP i Episkopatu.
2 maja o godz. 18.30 rozpocznie się procesja Maryjna po Wałach jasnogórskich. O 19.00 odprawiona zostanie Msza św. O 21.00 Apel Jasnogórski poprowadzą Animatorzy Duchowej Adopcji a nocne czuwanie Bractwo Królowej Polski i Pasjoniści z Łodzi.
Korzystając z czasu wolnego do Sanktuarium przybywają tysiące pielgrzymów, wśród których dominują rodziny, ale nie brakuje także grup zorganizowanych.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.