Jasna Góra: Sekretarz KEP podziękował kolejarzom za ich wkład w ŚDM
13 listopada 2016 | 16:38 | it Ⓒ Ⓟ
Do odważnego wyznawania wiary, oddawania życia Chrystusowi bez reszty i świadczenia o Bożym Miłosierdziu wezwał na Jasnej Górze bp Artur Miziński. Sekretarz Konferencji Episkopatu Polski przewodniczył Mszy św. w ramach 33. pielgrzymki kolejarzy. W dwudniowym spotkaniu udział wzięło ok. 5 tys. osób. Obecni byli także goście z Francji, Białorusi, Słowacji i Węgier. Kolejarze dziękowali za chrzest Polski, Światowe Dni Młodzieży i 170 lat istnienia drogi żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej, której odcinek do Częstochowy został wydłużony w 1846 roku.
Bp Artur Miziński przypomniał, że chrzest przyjęty przez Mieszka I 1050 lat temu obok „politycznej decyzji genialnego stratega, która sprawiła, iż księstwo Polan znalazło się w kręgu kultury łacińskiej i we wspólnocie narodów chrześcijańskich” , był przede wszystkim jego osobistym wyznaniem wiary. – Przy chrzcielnicy nie pytano go czy chce zawrzeć sojusz z Czechami i zbudować nową tożsamość rodzącego się państwa. Usłyszał te pytania, które słyszymy za każdym razem podczas celebracji chrztu: czy wyrzekasz się grzechu, aby żyć w wolności dziecka Bożego? Czy wyrzekasz się zła, szatana? – zauważył kaznodzieja. Dodał, że „to samo wyznanie wiary powtarzamy i my 1050 lat później, gdyż wiara chrześcijańska przetrwała nienaruszona dzięki przekazywaniu jej z pokolenia na pokolenie przez naszych przodków”.
Sekretarz KEP zachęcał, by u końca roku jubileuszowego każdy z nas uczynił rachunek sumienia z tego „ czy jesteśmy i będziemy gotowi zawsze świadczyć o Chrystusie, którego poznaliśmy i doświadczyliśmy Jego obecności w naszym osobistym i narodowym życiu i czy jesteśmy w stanie zaufać Chrystusowi na tyle, aby w obliczu prześladowań zrezygnować z siebie i pozostać wierni Jego nauce?”.
Bp Miziński przypomniał, że „chrzest jest pierwszym doświadczeniem Bożego miłosierdzia w życiu człowieka”. – Te dwie tajemnice: chrzest i miłosierdzie są ze sobą nierozerwalnie związane, dlatego wielką łaską było przeżywanie Jubileuszu Chrztu Polski w Nadzwyczajnym Roku Miłosierdzia, którego obchody zakończymy 20 listopada – powiedział kaznodzieja.
Nawiązując do obchodzonego dziś VIII Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym sekretarz Episkopatu podkreślił, że „naszą modlitwą i ofiarą chcemy wspomagać naszych braci w Iraku i na Bliskim Wschodzie”. Dodawał, że „dzięki Bogu my dziś w Polsce możemy bez przeszkód uczestniczyć w praktykach religijnych i otwarcie mówić o swojej przynależności do Chrystusa”. – Wiemy, że nie zawsze tak było. Wielu z nas pamięta jeszcze czasy, kiedy chodzenie do kościoła nie było dobrze odbierane przez władze państwowe. Dziś jest inaczej i paradoksalnie dla niektórych trudniej – mówił kaznodzieja. Zauważył, że „teraz najczęściej sami jesteśmy swoimi wrogami a naszym ograniczeniem jest nic innego jak zaniedbanie i źle pojmowana wolność”.
Bp Miziński zachęcał byśmy wszyscy podjęli trud głoszenia i świadczenia miłosierdzia w swoim życiu: w domu, w pracy, wśród przyjaciół. – Jesteście posłani, aby dawać świadectwo o nieskończonej miłosiernej miłości także przez swoją odpowiedzialną pracę – powiedział kaznodzieja i wyjaśniał „ dzięki swojej pracy, wykonywanej w poczuciu obowiązku i odpowiedzialności za drugiego człowieka i realizowane zadania stajecie się współpracownikami Boga w kreowaniu świata i uświęcaniu go”.
Sekretarz Konferencji Episkopatu Polski podziękował kolejarzom za „wielki wkład jaki polska kolej wniosła w organizację Światowych Dni Młodzieży”. – Dzięki waszej życzliwości i kompetencji każdy, kto wybrał ten środek transportu bezpiecznie dotarł na miejsce uroczystości a po ich zakończeniu do swojego domu. To było właśnie świadczenie miłosierdzia bliźniemu w potrzebie. Nie tylko słowem, ale konkretnym czynem. To była także służba na rzecz Ojczyzny, która pozwoliła gościom z całego świata wyjechać z Polski z przeświadczeniem, że to kraj przyjaznych ludzi, którzy widzą brata w drugim człowieku – powiedział bp Miziński.
Zauważył, że „ten piękny festiwal wiary młodego Kościoła był możliwy dzięki otwartości i gościnności Polaków, dzięki temu, że otworzyliśmy nasze domy i nasze serca dla odwiedzających nas młodych” . – Być może to jest ta iskra miłosierdzia, która miała wyjść z Polski na świat, jak mówił Pan Jezus św. Siostrze Faustynie. Myślę, że przemieniła ona nie tylko uczestników ŚDM, ale także wniosła powiew świeżości i ożywienia w nasze życie, do naszych rodzin i parafii – podkreślił kaznodzieja.
33. Ogólnopolska Pielgrzymka Kolejarzy na Jasną Górę była również podziękowaniem za 19. Europejski Kongres Chrześcijańskich Kolejarzy zorganizowany po raz drugi w Polsce i jego owoce w środowisku kolejarskim.
Podczas modlitwy proszono także „w duchu jedności za naszą Ojczyznę – Polskę, matkę, która ma prawo do szczególnej miłości, troski i pamięci o tych Polakach, którzy nie pozwolili sobie odebrać dziedzictwa tradycji, kultury, wspólnoty, a nade wszystko prawa do pielęgnowania wartości patriotycznych w sercach, szczególnie najmłodszych Polaków”.
– Macierzyńskiej opiece Matki Bożej zawierzymy nasze rodziny i miejsca kolejarskiej służby – Polskie Koleje Państwowe – powiedział ks. Eugeniusz Zarębiński, krajowy duszpasterz kolejarzy.
– Sytuacja na kolei wygląda mało ciekawie – twierdzi Mirosław Pawłowski, prezes Zarządu PKP S.A. Dodaje, że „prywatyzacje dokonane w zeszłym roku rozbiły tą najbardziej infrastrukturalną część, czyli energetykę a to sprawiło, że na jednym podwórku mamy kilku gospodarzy”. – Czynimy wszystko, aby tę prywatyzację energetyki odwrócić – podkreśla prezes i dodaje: „ chcemy kolej zjednoczyć, trochę inaczej jak była ona do tej pory”.
Zdaniem Mirosława Pawłowskiego poważną bolączką na kolei jest luka pokoleniowa zwłaszcza wśród techników np. maszynistów. – Proces wyszkolenia maszynisty trwa kilka lat, bo chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa pasażerów, towarów, ładunków. To trudny zawód i bardzo odpowiedzialny. Łatamy dziurę pokoleniową własnymi siłami i jesteśmy chyba na dobrej drodze, żeby ją powoli zlikwidować – powiedział prezes PKP S.A.
Agnieszka Zwolennik pracująca jako zwrotniczy w Zakładach Krakowskich podkreśla, że „ praca kolejarza wiąże się z dużą odpowiedzialnością i jest bardzo stresująca, ponieważ jest odpowiedzialnością za ludzi, za pasażerów”. Dodała, że pielgrzymka jasnogórska jest okazją do zjednoczenia całego środowiska i umocnienia.
Wczoraj, w pierwszym dniu pielgrzymki w Sali o. Kordeckiego odbyło się spotkanie emerytów i rencistów, członków i sympatyków NSZZ „Solidarność”. Kolejarze wysłuchali konferencji o. prof. dr hab. Andrzeja Derdziuka pt. 'W służbie miłosierdzia’, odprawili drogę krzyżową na wałach, wzięli udział w Apelu Jasnogórskim. O północy odprawiona została Pasterka Maryja.
Pielgrzymi pozostali na całonocnym czuwaniu przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Jasnogórskiej, które w tym roku przebiegało pod hasłem: „Miłosierdzie czynów nadaje nieodpartą moc miłosierdziu słów”.
Dziś przed Mszą św. odbyło się spotkanie pt. „Bądźmy świadkami Miłosierdzia – Polscy kolejarze świadkami Miłosierdzia – źródła nadziei”. Zespół i orkiestra z Siedlec zaprezentowała program słowno-muzyczny.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.