Drukuj Powrót do artykułu

Debata “Rola kobiet w kształtowaniu patriotyzmu”

02 marca 2018 | 15:56 | it | Jasna Góra Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. episkopat.pl / flickr.com

Rozmowa o roli kobiet w kształtowaniu patriotyzmu i polskości w 100. rocznicę odzyskania niepodległości odbędzie się 8 marca na Jasnej Górze. W spotkaniu organizowanym w Święto Kobiet udział wezmą: uczestniczka Powstania Warszawskiego Bogumiła Kulik i wybitna polska śpiewaczka Katarzyna Suska-Zagórska.

Celem organizowanego już od 11 lat spotkania jest ukazanie piękna kobiecego powołania oraz roli niewiast w życiu rodziny i Narodu. Tegoroczne święto będzie wyjątkowe ze względu na przeżywany jubileusz 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Sanktuarium, pełniąc funkcje religijne, jako ośrodek kultu maryjnego, zawsze kształtowało także świadomość narodową Polaków. Znajdujące się tu wytwory kultury, dzieła sztuki wybitnych przedstawicieli życia religijnego, społecznego i artystycznego przypominały utraconą niepodległość i odrębność narodowo-polityczną.

Na program spotkania 8 marca złożą się: Msza św. o godz. 18.30 pod przewodnictwem bp. Łukasza Buzuna z Kalisza w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej z zawierzeniem Maryi Królowej Polski niewiast różnych stanów i zawodów.

Msza św. odprawiona zostanie w historycznym kielichu Życia i Przemiany, darze kobiet polskich z 1982 r. jako wotum dla Matki Najświętszej za Jej 600-letnią opiekę nad polskim narodem z prośbą o przemianę serc Polaków.

We wrześniu 1982 roku na Jasnej Górze zgromadziło się około 700 tysięcy kobiet. Bp Mikołaj Sasinowski stojący na czele Komisji Episkopatu ds. Duszpasterstwa Kobiet wyszedł z inicjatywą, by 2 maja 1982 r. delegacja kobiet złożyła swoje symboliczne wotum – kielich mszalny nazwany „Kielichem życia” – jako dar dziękczynienia za Jej 600-letnią obecność w polskim Narodzie. „Kielich Życia i Przemiany” został przyozdobiony wizerunkami czterech kobiet: św. Jadwigi Śląskiej, św. Jadwigi Królowej, św. Teresy Ledóchowskiej, Stanisławy Leszczyńskiej.

Po Mszy św. w zabytkowej Sali Rycerskiej odbędzie się okolicznościowe spotkanie, w czasie którego mowa będzie o miłości do Królowej Polski i Ojczyzny oraz o roli kobiet w kształtowaniu patriotyzmu. Gośćmi Święta Kobieta na Jasnej Górze będą: Bogumiła Kulik ps. “Wiśka” uczestniczka Powstania Warszawskiego i Katarzyna Suska-Zagórska, wybitna polska śpiewaczka.

Organizatorami „Święta Kobiet u Najpiękniejszej z Niewiast” są: oddział w Częstochowie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, które od początku właśnie 8 marca inicjuje wspólną modlitwę i spotkanie oraz Radio Jasna Góra.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.