Jasna Góra – trwa 57. Ogólnopolska Pielgrzymka Apostolstwa Chorych
06 lipca 2022 | 15:36 | it/BP @JasnaGóraNews | Częstochowa Ⓒ Ⓟ
Z modlitwą o zdrowie, z ofiarowaniem swojego cierpienia za Kościół i szczególnie o pokój na Ukrainie na Jasną Górę przybyli uczestnicy 57. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Apostolstwa Chorych. To osoby starsze wiekiem, chorzy i niepełnosprawni, ich rodziny i opiekunowie. Po raz pierwszy są też diecezjalni duszpasterze Apostolstwa Chorych, którzy odbyli już swoje spotkanie. Dziś wspomnienie Matki Bożej Uzdrowienia Chorych. Pielgrzymka wpisuje się w kolejny, siódmy rok nowenny przed stuleciem Apostolstwa Chorych na świecie.
Apostolstwo to wspólnota pomagająca chorym przeżywać cierpienie w zaufaniu Bogu w każdej sytuacji i przyjmowaniu trudnych doświadczeń, ofiarowując je za zbawienie siebie i innych. Dzięki tej duchowej drodze cierpiący wypraszają u Boga łaski dla całego Kościoła.
– Wielkość modlitwy nie polega na wielości słów – przypomina ks. Wojciech Bartoszek. Krajowy duszpasterz Apostolstwa Chorych zauważa, że „w pewnym momencie, zwłaszcza przy ciężkiej chorobie, wszystko plącze się w głowie, ale wystarczy nie tyle wielość słów, co głębia modlitwy, akt strzelisty, który m.in. został odkryty przez s. Faustynę „Jezu ufam Tobie”. – Z głęboką wiarą wypowiedziany jest aktem ofiarowania siebie Bogu w danym momencie. To rodzi ulgę w sercu, bo osoby starsze, chore mają wtedy świadomość więzi z Chrystusem, że ich nie opuścił, że choć zewnętrznie może wszystko się walić, w sercu jest pokój – podkreśla duszpasterz.
Duchowość Apostolstwa Chorych prowadzi ich, jak i innych, towarzyszących im, do pokornej modlitwy – prośby o łaskę uzdrowienia. Podobnie jak dwa tysiące lat temu, tak i dzisiaj Jezus dokonuje wielkich dzieł uzdrowienia wewnętrznego (duchowego), jak i fizycznego (cielesnego), o czym świadczą liczne świadectwa, przypominają kapłani. Podkreślają, że modlitwa o uzdrowienie nie wyklucza wypełniania zaleceń lekarskich służących poprawie stanu zdrowia, wręcz odwrotnie: współdziała w procesie zdrowienia realizowanego dzięki medycynie.
W ponad 20 diecezjach w Polsce są już diecezjalni duszpasterze Apostolstwa Chorych. Zostali powołani niedawno w związku z pandemią koronawirusa, by jeszcze bardziej przypominać o duchowości, o tym, że chorzy są podmiotem, że ich cierpienie może być twórcze. – Nie wszyscy duszpasterze są kapelanami szpitalnymi, niektórzy są proboszczami, kapelami hospicjów, domów pomocy społecznej. Mamy wielkie bogactwo wymiany tego, co w danych placówkach można uczynić, ale tym co jednoczy tę drogę duszpasterską jest duchowość, duszpasterstwo prowadzące do apostolstwa chorych – podkreśla ks. Bartoszek.
– Ofiarowanie cierpienia to najpiękniejsza rzecz jaką można zrobić – powiedziała uczestnicząca w pielgrzymce Anna z Katowic. Pani Bożena należy do Apostolstwa Chorych i jest pielęgniarką. – Staramy się nie tylko być opiekunami, ale też trwać na modlitwie – podkreśliła i dodała, że zawierza tutaj swoje dolegliwości fizyczne i modli się też o pokój na świecie.
Jestem chora, mam też chorego męża, który nie mógł przyjechać, wyznała Elżbieta z Koluszek. Podkreśliła, że przyjeżdża, by się pomodlić i prosić o pomoc Matkę Boską.
Apostolstwo Chorych powstało ponad 90 lat temu w Holandii. Zostało zatwierdzone przez Papieża Piusa XI. Zadaniem Sekretariatu Apostolstwa jest towarzyszenie chorym zwłaszcza przez miesięcznik „Apostolstwo Chorych”, także stronę internetową www.apchor.pl.
Aby zostać członkiem Apostolstwa trzeba spełnić trzy warunki: przyjąć cierpienie z poddaniem się woli Bożej; znosić je cierpliwie, po chrześcijańsku w zjednoczeniu z Jezusem; ofiarować je Bogu w intencji przybliżenia Królestwa Bożego, za zbawienie świata, za Kościół, Ojczyznę i w intencji Ojca Świętego.
Jasna Góra od wieków uznawana jest za miejsce wyjątkowych cudów, także uzdrowień, niewytłumaczalnych z medycznego punktu widzenia. Świadczą o tym liczne świadectwa zapisywane od wieków w specjalnych księgach „Cudów i łask” wyproszonych za wstawiennictwem Jasnogórskiej Maryi. Widomym znakiem są też pozostawione tu kule czy białe laski niewidomych.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.