Jasna Góra: tysiące osób na rezurekcjach
01 kwietnia 2018 | 08:09 | it | Jasna Góra Ⓒ Ⓟ
Wałami Jasnogórskimi w poranek Niedzieli Zmartwychwstania przeszła tradycyjna procesja rezurekcyjna. Poprowadził ją o godz. 6.00 z Kaplicy Matki Bożej z symbolicznego Grobu Bożego, bp Antoni Długosz z Częstochowy. Mimo deszczu przybyły tysiące pielgrzymów i mieszkańców Częstochowy. Po procesji w bazylice, rozpoczęła się Msza św.
Eucharystię koncelebrowali m.in.: o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów i o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry.
– Chrystus Zmartwychwstał, nie ma Go tu. Rezurekcyjne dzwony głoszą miastu i światu Alleluja, chwalmy Pana – oznajmił rozpoczynając kazanie bp Antonii Długosz. Zachęcał, byśmy uwierzyli na nowo. – Chrystus nie chce być zamykany w przestrzeni serc i kościołów, On chce wyjść także w przestrzeń społeczną – mówił kaznodzieja.
Zauważył, że choć wielu mówi, że „czas wież i kościołów przeminął, to jednak wiąż przypominają one o chwale Boga”. – Choć powstają większe i piękniejsze budowle, to są one tylko symbolem wielkości człowieka. Dzwony wciąż mówią: nie zapominajcie o Bogu, nie samym chlebem żyje człowiek. Bóg jest obecny z nami w Eucharystii, w sakramentach – przypominał bp Długosz. Podkreślił, że Jezus zmartwychwstał w Niedzielę, wybrał ten dzień, był on już na zawsze dniem spotkania z Nim.
Za Janem Kochanowskim przypomniał: „ pracuj we dnie, pracuj w nocy, próżno bez Pańskiej pomocy; Boga, dzieci, Boga trzeba, Kto chce syty być swego chleba”.
Kaznodzieja podkreślał, że choć dla wielu Europejczyków Bóg stał się umarły, a wiara jakby grobem, to nie możemy żyć bez Niego. – Przyjmij Go jako przyjaciela, przyjdź do Niego, zrób mały krok, powierz się Jezusowi, On jest z tobą zawsze – podkreślał bp Długosz.
W roku stulecia odzyskania niepodległości kaznodzieja przypominał, że „wiara w Zmartwychwstanie była nadzieją, że Polska wymazana z mapy, skuta kajdanami, zmartwychwstanie, a cierpiała z nami zawsze Maryja, Królowa i Matka”. – Przeżyliśmy trudną historię, ale staliśmy się narodem wolnym, suwerennym. To zasługa wielu modlitw, koronek, różańców, spowiedzi i pokuty zanoszonych za Ojczyznę – zauważył biskup.
– Dał nam Bóg bohaterskich obrońców, wychowawców Narodu i wielkich świętych i błogosławionych – dodawał wymieniając św. Jana Pawła II i sługę Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego.
– Orle biały zanieś pozdrowienia i życzenia wielkanocne wszystkim rodakom: niech Jezus Zmartwychwstały Wam błogosławi – mówił bp Długosz i prosił: „módlmy się zwłaszcza za młode pokolenie Polaków, weź w opiekę Naród cały”.
Życzenia wielkonocne tradycyjnie złożył przeor Jasnej Góry. O. Marian Waligóra życzył, byśmy trwali na modlitwie wraz z Maryją i „potrafili dobrze korzystać z otrzymanego daru wolności zarówno w wymiarze osobistym, jak i narodowym”
Rezurekcje na Jasnej Górze mają wyjątkowy klimat. Piękno i potęga procesji rezurekcyjnej idącej wałami, szlakiem bohaterskiego obrońcy klasztoru o. Augustyna Kordeckiego, z udziałem prawie 100 zakonników w białych habitach, zachęca tłumy pielgrzymów. Na procesję przybywa wielu ludzi z różnych stron Polski i z zagranicy.
Tradycyjnie na początku procesji niesiona była figura Chrystusa Zmartwychwstałego, krzyż i feretron Matki Bożej. Obecny był konwent jasnogórski, a więc ojcowie i bracia paulini, licznie przybyłe siostry zakonne , przedstawiciele ruchów, bractw i stowarzyszeń i mimo deszczu, tysiące pielgrzymów i mieszkańców Częstochowy. Kwiaty przed Chrystusem obecnym w Najświętszym Sakramencie, jak na Boże Ciało, sypały ubrane w specjalne stroje dzieci. Grała jasnogórska orkiestra dęta pod dyr. Marka Piątka.
Radosnym śpiewom towarzyszyło bicie jasnogórskich dzwonów i hałas odpalanych co chwilę petard.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.