Jubileuszowy koncert na Jasnej Górze wsparł poszkodowanych przez nawałnice
27 sierpnia 2017 | 11:18 | Jasna Góra / mir / bd Ⓒ Ⓟ
26 sierpnia na Jasnej Górze odbył się koncert „Jasna Góra – polska Kana”, który był ważną częścią obchodów 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Widowisko miało na celu także wsparcie poszkodowanych przez ostatnie nawałnice w Polsce.
„Żywa Korona Maryi” to jubileuszowa inicjatywa paulinów, której celem jest zachęta do przemiany życia i czynienia dobra. O. Michał Legan, konsultant merytoryczny widowiska, podkreśla, że jednym z najpiękniejszych sposobów włączenia się w „Żywą Koronę Maryi” przez uczynek miłosierdzia będzie wysłanie SMS-a z hasłem WICHURA na numer 72052 (koszt 2,46 zł z VAT). Zbiórkę prowadzi Caritas Polska, jako pomoc dla poszkodowanych przez trąbę powietrzną: caritas.pl.
Koncert „Jasna Góra – polska Kana” powstał dzięki życzliwości i wsparciu premier Beaty Szydło. Odbywał się pod jej patronatem honorowym. – Tutaj na co dzień można doznać tego świadectwa, że opieka Matki Boskiej nad Polską, nad polskim państwem, nad polskim narodem daje nam i siłę, i przetrwanie. I oby tak było jak najdłużej” – powiedziała uczestnicząca w jasnogórskim jubileuszu premier.
Współorganizatorami koncertu byli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury, Telewizja Polska S.A. oraz spółka realizatorów filmowych i telewizyjnych „Fabryka”.
Koncert „Jasna Góra – Polska Kana” rozpoczął się o 21.00 codzienną modlitwą Polaków Apelem Jasnogórskim. Na żywo transmitowała go Telewizja Polska na antenie TVP1.
Widowisko to przedstawienie dziejów narodu polskiego, splatających się z historią Jasnej Góry. Wzięło w nim udział ponad 500 osób. Nie zabrakło pełnych rozmachu rekonstrukcji, efektów pirotechnicznych i zastosowania najnowszego sprzętu multimedialnego.
Czytaj także: Msza św. dziękczynna jubileuszu 300-lecia koronacji Obrazu Matki Bożej
Dyrektorem artystycznym i autorem scenariusza był Marcin Pospieszalski, kompozytor, aranżer, producent i multiinstrumentalista. Spektakl reżyserował Bolesław Pawica, reżyser i producent telewizyjno-filmowy. W widowisku wystąpili, z towarzyszeniem chórów i orkiestry, znani polscy muzycy, m.in.: Krzysztof Cugowski, Andrzej Lampert, Adam Strug, Marek Piekarczyk, Dariusz Malejonek, Angelika Górny i zespół New Life’m. W roli narratora wystąpił aktor Paweł Królikowski, a obok niego na scenie pojawili się także aktorzy: Michał Kula, Andrzej Młynarczyk, Dominika Figurska i Dariusz Kowalski. Wystąpiła Orkiestra Symfoniczna i chór Filharmonii Częstochowskiej, zespół wokalny Camerata Silesia, młodzieżowy chór z Rzeszowa oraz reprezentacja chóru z Legnicy. Zaśpiewał także prawosławny chór.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.