Drukuj Powrót do artykułu

Jasna Góra włącza się w świętowanie 100-lecia niepodległości

05 stycznia 2018 | 17:06 | it | Jasna Góra Ⓒ Ⓟ

Rok 2018 to czas uroczystych obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W to świętowanie włącza się także Jasna Góra. Sanktuarium, pełniąc funkcje religijne, jako ośrodek kultu maryjnego, zawsze kształtowało także świadomość narodową Polaków.

Znajdujące się tu wytwory kultury, dzieła sztuki wybitnych przedstawicieli życia religijnego, społecznego i artystycznego przypominały utraconą niepodległość i odrębność narodowo-polityczną.

Jak przypomniał abp Wacław Depo, tutaj zawsze Polacy odzyskiwali swoją tożsamość. – Jan Paweł II na Jasnej Górze w czasie bardzo trudnej pielgrzymki w roku 1983, kiedy w Polsce był stan wojenny, podkreślał, że „tutaj zawsze byliśmy wolni”. Tego musimy się uchwycić – podkreślił metropolita częstochowski.

Przypomniał, że „niezależnie od rozbiorów, okupacji, terroru stalinowskiego czy komunistycznego zniewolenia, tutaj zawsze czuliśmy się wolni jako dzieci Boga, a jednocześnie jako Polacy”. – Tutaj odzyskiwaliśmy naszą tożsamość, tutaj modlimy się po polsku, mówimy po polsku, tu otrzymujemy łaskę rozgrzeszenia, stajemy się na nowo dziećmi Boga – powiedział abp Depo na antenie Radia Jasna Góra.

Metropolita częstochowski zauważył, że szczególnym patronem ładu społecznego w naszej Ojczyźnie może być Sługa Boży kard. Stefan Wyszyński. – Ten Ojciec Narodu prosi w testamencie, byśmy nie ulegli pokusie nienawiści społecznej. Niestety przeżywamy ten etap w życiu narodu, gdzie od tego odchodzimy. Te strajki, demonstracje, które widzimy, one nie mają podłoża prawdy. To polityczny zamęt mający zlikwidować przeciwnika – podkreśla abp Depo.

W życzeniach noworocznych przeor Jasnej Góry, o. Marian Waligóra także przywołał słowa Jana Pawła II o wolności. – Niech ta nasza wolność, duchowa niepodległość, ujawnia się przede wszystkim w przylgnięciu do Boga – mówił jasnogórski przeor.

O stuleciu niepodległości na Jasnej Górze przypominają tegoroczne ozdoby na choinkach udekorowanych przez dzieci ze szkół i przedszkoli archidiecezji częstochowskiej. O nadchodzącej rocznicy przypomina także jasnogórska szopka.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.