Jasna Góra: Zakończyła się pielgrzymka kobiet
21 października 2006 | 17:50 | ld//mam Ⓒ Ⓟ
Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet zakończyła się na Jasnej Górze. W dorocznym spotkaniu uczestniczyło ok. 2 tys. pań. Centralnym punktem spotkania była Msza św., której przewodniczył bp Antoni Długosz.
Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet zakończyła się na Jasnej Górze. W dorocznym spotkaniu uczestniczyło ok. 2 tys. pań. Centralnym punktem spotkania była Msza św., której w bazylice jasnogórskiej przewodniczył bp pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Antoni Długosz.
Maria Wilczek, prezes Polskiego Związku Kobiet Katolickich podkreśliła, że każda kobieta wiele zawdzięcza Matce Bożej. „Ona jest patronką każdej z nas. Każda kobieta bardzo wiele zawdzięcza Matce Bożej. Nic więc dziwnego, że przynajmniej raz w roku każda z nas powinna tu przyjechać aby pokłonić się Królowej Polski, naszej Matce” – powiedziała Wilczek.
W homilii bp Antoni Długosz podkreślał, że doskonały wzór kobiet znajdujemy w Maryi, która przewodniczy nam w wierze i prowadzi do Chrystusa, naszego Boga i Pana. „Tu na Jasnej Górze Kościół dziękuje Bogu za każdą kobietę i za to, co stanowi odwieczną miarę jej godności jako niewiasty. Największe wydarzenie w historii ludzkiej, kiedy Bóg stał się człowiekiem dokonało się dzięki kobiecie, Maryi. Wypowiedziane przez nią przy zwiastowaniu «tak» zmieniło oblicze świata” – mówił hierarcha.
Biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej wskazywał również na Maryję jako wzór kobiety spełnionej, która pozwala zrozumieć geniusz każdej niewiasty również po to, by kobieta mogła odgrywać ważną rolę w różnych środowiskach życia społecznego. „Większa obecność kobiet w strukturach ekonomicznych państwa, w dziedzinie promocji kultury, oświaty, w dziedzinie życia artystycznego czy w obszarze polityki, wnosi nieoceniony wkład w budowanie układów bardziej godnych człowieka. Kobieta dzięki swej wrażliwości i intuicji wzbogaca wiedzę o świecie i równocześnie przyczynia się do tego, że układy społeczne stają się bardziej humanitarne i uczciwe. Kobieta potrafi wychodzić w szczególny sposób poza egoistycznie rozumiany interes jednostkowy. Umie podjąć wysiłki na rzecz poprawy życia innych ludzi” – powiedział bp Długosz.
W homilii hierarcha zauważył, że właśnie na Jasnej Górze należy przypomnieć zasadę równości kobiet i mężczyzn. „Ta sama płaca za tę samą pracę, ochrona pracujących matek, przejrzyste reguły awansu zawodowego, zrównanie małżonków w prawach rodzicielskich, a także równe obowiązki i przywileje przypadające w udziale obywatelom w społeczeństwie demokratycznym. Jest to konieczne, bo wymaga tego sprawiedliwość” – nawoływał kaznodzieja.
Bp Antoni Długosz podkreślił, że obok zjawisk pozytywnych dotyczących kobiet należy zauważyć także te negatywne. Według niego nie wolno w imię szacunku należnego kobiecie publicznie nie potępić panującej dziś subkultury hedonistycznej i komercyjnej wymierzonej przeciwko kobiecie. „Subkultura ta zachęca z premedytacją do wykorzystywania dziewcząt i kobiet. Jak najszybciej należy przerwać ten haniebny proceder, bo właśnie kobiety są pierwszymi ofiarami takich przestępstw” – mówił hierarcha.
Kaznodzieja zaznaczył także, że niektóre współczesne prądy ruchu feministycznego dążą do upodobnienia kobiet we wszystkim do mężczyzny. „Zamiar Boga tymczasem ukazuje kobietę równą mężczyźnie w godności wartości, ale jednocześnie podkreśla odmienność i specyfikę jej powołania. Tożsamości kobiety nie może być sprowadzona do bycia kopią mężczyzny” – stwierdził bp Długosz.
Pielgrzymkę kobiet zakończyła modlitwa zawierzenia w Kaplicy Matki Bożej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.