Jasna Góra: Ze św. Janem Pawłem – Pielgrzymka OHP
25 maja 2023 | 22:47 | Biuro Prasowe @JasnaGóraNews/mir | Częstochowa Ⓒ Ⓟ
Na Jasnej Górze trwa 31. Ogólnopolska Pielgrzymka OHP. Uczestniczy w niej młodzież, wychowawcy, nauczyciele, komendanci wojewódzcy, dyrektorzy ośrodków wychowania, ośrodków kształcenia na czele z Komendą Główną OHP. Jasnogórskie spotkanie ma przede wszystkim charakter dziękczynny za kończący się rok szkolny.
Ochotnicze Hufce Pracy to państwowa jednostka budżetowa nadzorowana przez Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, do której głównych zadań należy: wspomaganie systemu oświaty poprzez aktywizację społeczną, zawodową i ekonomiczną młodzieży. OHP wykonują zadania w zakresie zatrudnienia oraz przeciwdziałania marginalizacji i wykluczeniu społecznemu młodzieży w przedziale wiekowym 15-25 lat. Ponadto, realizują zadania w zakresie kształcenia oraz wychowania ludzi młodych pozostających w trudnej sytuacji materialnej. Hufce zrzeszają ok. 35 tysięcy młodych osób.
– Staramy się odpowiadać na innowacyjne potrzeby rynku pracy, dlatego że przeznaczamy kilka milionów złotych rok do roku na podnoszenie dodatkowo kwalifikacji młodych osób, to są różnego rodzaju certyfikaty i szkolenia. Dajemy młodym ludziom dodatkowe uprawnienia po to, żeby było im łatwiej odnaleźć się na rynku pracy, mówimy tu o takich innowacyjnych umiejętnościach, jak nauka latania dronem czy obsługa sprzętu ciężkiego np. drukarek CNC, koparko-ładowarek, dźwigów, spycharek. To wspieranie młodego człowieka w Ochotniczych Hufcach Pracy odbywa się na wielu płaszczyznach – wyjaśniał Piotr Modzelewski, Zastępca Komendanta Głównego OHP.
Mszy św. przewodniczył bp Andrzej Przybylski z Częstochowy. Zachęcał młodych do zażyłości z Bogiem, do komunii z Nim przez sakramenty w Kościele. – Bóg przychodzi do człowieka przez Kościół, w Kościele. Jak ktoś przestaje chodzić do kościoła, to wcześniej lub później zgubi Boga, dlatego czasem tylu ludzi, którzy walczą z wiarą, z bogiem od razu walczą z Kościołem – mówił w homilii bp Przybylski.
W programie pielgrzymki przewidziano m.in. czas świadectw a także koncert. Spotkanie zakończy Apel jasnogórski.
Jak podkreślił Zastępca Komendanta Głównego, pielgrzymki młodzieży z OHP to ważny element w kształtowaniu duchowości młodych ludzi. – To też nasze zobowiązanie względem młodzieży, bo jako patrona wybraliśmy św. Jana Pawła II. Dzisiaj młode pokolenie przeżywa kryzys tożsamości, stąd obok troski o dobre przygotowanie do zawodu, zdobycie zawodowych kwalifikacji, także starania o kształtowanie ich świata wartości – wyjaśniał Piotr Modzelewski.
Od 11 października 2011r. patronem Ochotniczych Hufców Pracy jest św. Jan Paweł II, bo korzenie tej jednostki wspomagającej kształcenie i wychowanie młodzieży sięgają 1935r. i Junackich Hufców Pracy. Z junakami w 1938r. modlił się na Jasnej Górze Karol Wojtyła.
Ks. Jarosław Sroka, krajowy duszpasterz OHP zauważył, że ten patron wciąż jest ważnym nauczycielem młodego pokolenia. – To wychowanie do wartości chrześcijańskich ma pomóc młodemu człowiekowi odnaleźć sens życia i ukierunkować na to, co w życiu jest najważniejsze – powiedział duszpasterz.
Pielgrzymowanie społeczności OHP rozpoczęło się w 1991 r. od spotkania z Ojcem Świętym Janem Pawłem II podczas VI Światowego Dnia Młodzieży. Wówczas to „ohapowcy” przygotowali także dla swoich rówieśników za wschodniej granicy miasteczko namiotowe dla 5 tys. osób.
W swojej działalności Ochotnicze Hufce Pracy nawiązują do tradycji Junackich Hufców Pracy, które powstały już w wolnej Rzeczypospolitej i były paramilitarną organizacją młodzieżową działającą w latach 1936-1939. Junacy budowali m.in. drogi, strzelnice, boiska i stadiony sportowe. Do ich zadań należało również wykonywanie prac melioracyjnych, usypywanie wałów przeciwpowodziowych, regulacja rzek, a także budowa fortyfikacji wojskowych. Wzięli udział w budowie Centralnego Okręgu Przemysłowego oraz portu i miasta Gdyni. Z kolei kobiety skupione w JHP zajmowały się m.in. ogrodnictwem, rolnictwem, krawiectwem, a także zdobywały umiejętności w prowadzeniu gospodarstwa domowego.
W 1938 r. ustawa o powszechnym obowiązku wojskowym nałożyła obowiązek kilkutygodniowej pracy w JHP na absolwentów szkół średnich i zawodowych. Miała być dla nich właściwym wstępem do służby wojskowej. Stąd w Junackich Hufcach Pracy znalazł się m.in. młody Karol Wojtyła, który odbył służbę w 7 batalionie 9 kompanii JHP. Jako junak budował drogę z Zubrzycy Górnej do Zawoi przez Przełęcz Krowiarki w Beskidach Zachodnich. W szeregach JHP znaleźli się również Janek Bytnar „Rudy” oraz Tadeusz Zawadzki „Zośka”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.