Jasnogórska Muzyka Dawna nominowana do nagrody muzycznej „Fryderyk” 2022
29 marca 2022 | 15:00 | It/BP@JasnaGóraNews | Jasna Góra Ⓒ Ⓟ
Jasnogórska Muzyka Dawna vol. 70 została nominowana do nagrody muzycznej „Fryderyk” 2022 w kategorii Album Roku Muzyka Oratoryjna i Operowa. Na krążku znalazły się „Missa in B” i trzy inne dzieła Józefa Elsnera, zaliczanego do najwybitniejszych przedstawicieli kultury muzycznej w Polsce, związanego również z Jasną Górą, konfratra Zakonu Paulinów.
Za najbardziej wartościowe w jego bogatym dorobku uznaje się dzieła religijne. W sumie zachowało się ich około 140, w tym msze z tekstem łacińskim i polskim. Najliczniejszy ich zbiór jest w jasnogórskim archiwum klasztornym.
Nagroda Muzyczna „Fryderyk” wręczana jest w Polsce od 1995 r. Od 1999 „Fryderyki” przyznaje powołana przez Związek Producentów Audio-Video Akademia Fonograficzna. W jej skład wchodzi ponad 1000 artystów, dziennikarzy muzycznych i profesjonalistów z polskiej branży fonograficznej. Nazwa nagrody nawiązuje do imienia polskiego kompozytora Fryderyka Chopina.
Nominowaną płytę rozpoczyna Missa in B op. 3, jedno z najwcześniejszych dzieł religijnych Elsnera, długo uchodzące za zaginione.
Kolejne dwa utwory: Graduale „Alleluja. Juravit Dominus” oraz Offertorium „Quoniam in me speravit” związane są z postacią arcybiskupa Jana Pawła Woronicza herbu Pawęża (1757-1829) – absolwenta Akademii Wileńskiej, biskupa krakowskiego oraz arcybiskupa metropolity warszawskiego. Rok powstania tych utworów (1828) oraz zaznaczone na karcie tytułowej liturgiczne przeznaczenie pozwalają przypuszczać, że zostały one napisane na uroczystości ingresu abpa Woronicza do archidiecezji warszawskiej.
Ostatnia z prezentowanych kompozycji – Veni Sancte Spiritus, to muzyczne opracowanie tekstu sekwencji do Ducha Świętego, przeznaczone na inaugurację nowo powstałego Towarzystwa Muzyki Religijnej i Narodowej (ustawy zatwierdzono 5 września 1814 r.). Miała ona miejsce podczas uroczystej celebracji Mszy św. w warszawskim kościele oo. Pijarów 12 stycznia 1815 r.
Płyta ukazała się nakładem wydawnictwa Musicon oraz Klasztoru OO. Paulinów na Jasnej Górze. Nagranie zostało dokonane podczas koncertu 2 grudnia 2017 r. w Bazylice św. Krzyża w Warszawie.
Utwory wykonali: Zespół Wokalny Wydziału Muzyki Kościelnej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, Chór Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i Kapela Jasnogórska pod dyrekcją Michała Sławeckiego.
Opiekę nad realizacją projektu sprawowali: o. Nikodem Kilnar OSPPE, prezes Stowarzyszenia „Kapela Jasnogórska”, o. Dariusz Cichor OSPPE.
Jak przypomina prof. Remigiusz Pośpiech, przewodniczący Zespołu Naukowo-Redakcyjnego Jasnogórskich Muzykaliów, w archiwum klasztornym na Jasnej Górze zachował się najliczniejszy zbiór twórczości religijnej Józefa Elsnera (1769-1854). Obejmuje on w sumie ponad 40 różnorodnych gatunkowo kompozycji, przede wszystkim w postaci manuskryptów (w tym autografów kompozytora), a częściowo także pierwodruków (niektóre dzieła zachowały się zarówno w formie drukowanej, jak i rękopiśmiennej).
Zdecydowana większość spośród tych utworów – bo aż 36 – została już utrwalona na płytach serii Musica Claromontana, wydawanej od roku 2004 w ramach prac Zespołu Naukowo-Redakcyjnego Jasnogórskich Muzykaliów przez Klasztor OO. Paulinów na Jasnej Górze i Wydawnictwo Musicon. Niedawno do tego dorobku wydawniczego dołączyła właśnie „Missa in B”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.